שתף קטע נבחר

המטח הקטלני: 12 נהרגו בכפר גלעדי

עשרה נהרגו בעת נפילת קטיושה סמוך לקבוצת אנשים ליד כפר גלעדי, שני פצועים שפונו אל בתי החולים בצפת ובחיפה במצב אנוש מתו מפצעיהם. מפקד מחוז הצפון: "זה האירוע הקשה ביותר שחווה העורף מאז תחילת הלחימה". לאחר התקרית הקשה: נפילות בחיפה ובקריות

ירי קטלני בגבול הצפון: מטח רקטות מאסיבי נורה בצהריים (יום א') לעבר קיבוץ כפר גלעדי שבאזור קריית-שמונה. עשרה נהרגו בעת הפגיעה ועוד שניים מתו מפצעיהם בבתי החולים "זיו" בצפת ורמב"ם בחיפה, לשם פונו במצב אנוש. 15 אנשים עדיין מאושפזים בצפת וברמב"ם, בהם שניים במצב קשה, שלושה בינוני ושישה במצב קל, מהם שלושה שסובלים משאיפת עשן. 

 

לבקשת מד"א, הזניק הצבא מסוקים לאזור, כדי שיסייעו בפינוי הנפגעים לבתי-החולים. שמעון אבוטבול, מפקד האירוע מטעם מד"א, סיפר: "מדובר באירוע רב-נפגעים קשה ביותר, אחד הקשים שידענו. טיפלנו בו-זמנית בהמון גזרות והיו פצועים רבים".   

 

כשלוש שעות לאחר התקרית הקשה בכפר גלעדי חודש הירי לעבר יישובי הצפון: עשרות נפילות אותרו באזור חיפה והקריות וכן בצפת ובקריית-שמונה. כמה תושבים נפצעו ופונו לבית-חולים. בית ספג פגיעה ישירה, אולם הוא היה ריק. דיירים בבניין סמוך לקו בחרדה. אזעקות נשמעו בכל הצפון, עד זיכרון יעקב.

 

חיזבאללה חוגג, שכם צוהלת

חדר מלחמה: כל הדיווחים מכל החזיתות

 

אלי פרץ, מנהל מד"א אזור ירדן, היה מהראשונים שהגיעו לטפל בנפגעים: "הגענו בכוחות גדולים וראינו מחזה קשה מאוד", סיפר. "קבוצה שלמה נפגעה, חלקה בצורה קשה מאוד. הפצועים קל ברחו לכל עבר. את הפצועים קשה העברנו במסוק לבית-חולים בחיפה ואת היתר לבתי-חולים באזור. מאז המלחמה - ובכלל, בכל האירועים בהם טיפלתי בכל שנותיי במד"א - לא ראיתי אירוע קשה מזה".


פינוי לרמב"ם (צילום: דורון גולן)

 

על פי הדיווחים מהשטח, קטיושה נפלה ליד בית-העלמין בקיבוץ, שם שהתה קבוצת אנשים. מפקד אוגדה 162, תת-אלוף גיא צור, נחבל בראשו בשעת האירוע. מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב דן רונן, אמר בדרכו לאירוע: "זהו האירוע הקשה ביותר שחווינו בעורף מאז תחילת המלחמה לפני 26 ימים. אני מבין שבמקום היה ריכוז גדול של אנשים, וזה מה שעשה את ההבדל".

 

"טיל אחד בתוך ריכוז של אוכלוסייה זורע הרס רב", אמר ניצב רונן. "אתמול חסכנו נפגעים רבים בקריות מאחר שאזרחים ישבו במקלטים, והיום טיל אחד גורם לזוועה". בהתייחסו להסכם הפסקת האש שנרקם, אמר ניצב רונן: "אני לא מבין במהלכים המדיניים, אבל אני יודע שיש לפנינו לפחות עוד כמה ימים מאוד לא קלים עד שהתהליך ייושם. מפקד מרחב גליל, תת-ניצב דני חדד, אמר שעה קלה לאחר האירוע: "מדובר באירוע קשה מאוד, אחד הקשים שידענו מתחילת הלחימה. בשלב זה מתבהרים הפרטים. במקום יש מספר רב של נפגעים". 


 

המטח בצהריים כלל לא פחות מ-30 רקטות, שנורו לעבר אזור קריית-שמונה בתוך חצי שעה. מאז שעות הבוקר נורו כ-100 קטיושות לעבר יישובי הצפון. בטבריה ובמוקדים נוספים אותרו נפילות בשטחים פתוחים, ובאזור כפר גלעדי אף פרצה דליקה כתוצאה מן הפגיעה. שלוש רקטות נחתו בבוקר בשטחים פתוחים באזור מעלות. שתי רקטות נוספות נחתו במרכז רמת הגולן, גם שם לא דווח על נפגעים. מטח אחר נורה לעבר צפת. אזעקות עולות ויורדות נשמעו בכל יישובי הצפון, והתושבים נקראו  להיכנס למרחבים מוגנים.

 

לורן צלצר, שמשרדו נמצא באזור מרכז רמת הגולן, סיפר שראה את הרקטה פוגעת באדמה כשעשה הבוקר את דרכו לעבודה. "נסעתי באוטו, ובמרחק של כ-50 מטר ממני היה לפתע פיצוץ ענק. עשיתי רוורס וראיתי רגבי אדמה נופלים מהאוויר לרצפה. הקטיושה נפלה בשטח פתוח, כ-15 מטר מאזור של מוסכים ונגריות. אף אחד לא נפגע, זה היה ממש נס. בכל מקרה, כולם חזרו לעבודה וממשיכים לעבוד".

 

למרות פעילותו האינטנסיבית של צה"ל בדרום לבנון, חיזבאללה ממשיך לירות לעבר העורף הישראלי בקצב אש של כמעט 200 רקטות ביום. בישראל העריכו כי ככל שסוף הלחימה יילך ויתקרב - לפחות למראית עין - יתאמץ נסראללה להיות זה ש"אמר את המילה האחרונה", ובהתאם - יגביר את קצב האש וינסה אף להגיע דרומה יותר ויותר.  


פורסם לראשונה 06/08/2006 12:21

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, אפרת וייס, חגי עינב ומיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
דליקות פרצו בסמוך
צילום: ניב קלדרון
צילום: דורון גולן
פינוי הפצועים
צילום: דורון גולן
צילום: ניב קלדרון
נחבל בראשו: תא"ל גיא צור
צילום: ניב קלדרון
מומלצים