שתף קטע נבחר

לבנון דוחה את הצעת ההחלטה; אולמרט: סייג לחכמה שתיקה

יו"ר הפרלמנט בביירות נימק את ההתנגדות להצעה האמריקנית-צרפתית בכך שאין מדובר בהפסקת אש ממשית, ובעובדה שחוות שבעא אינה מוזכרת במפורש. אולמרט: זו רק טיוטה, מוקדם להגיב

לבנון דוחה את נוסח ההחלטה שגיבשו ארצות-הברית וצרפת - כך הודיע היום (א') יו"ר הפרלמנט, נביה ברי, במסיבת עיתונאים שכינס בביירות.

 

את ההחלטה נימק ברי, שהדגיש כי הוא מדבר "בשם לבנון כולה", בכך שאין מדובר בהפסקת אש של ממש ובעובדה שחוות שבעא אינה מוזכרת במפורש במסמך. נציג חיזבאללה בממשלת לבנון, מוחמד פניש, הבהיר כבר אתמול כי ארגונו דוחה את ההצעה.

 

 

"זוהי החלטה נגד לבנון ונגד השלום שפותחת את דלתות המלחמה", אמר ברי. הוא פירט חמש נקודות שבגללן יש לדחות את ההבנות, בהן: השימוש במינוח הפסקת פעולות האיבה ולא הפסקת אש, ההחלטה על הפיכת אזור הגבול לאזור מפורז - דבר שסותר אפילו את הסכמי שביתת הנשק בין ישראל ללבנון, והבחירה בכוח רב לאומי ולא כוח מטעם האו"ם כמו יוניפי"ל או אפילו נאט"ו. הוא אף תקף את ההתייחסות לחוות שבעא ואמר "חוות שבעא היו לבנוניות עוד לפני שבכלל קמה היישות הישראלית".

 

ברי טען כי ההחלטה נוטה לכיוון ישראל, אפילו בשפה שבה נוסחה, וקרא למדינות ערב "לנקוט עמדה אחידה להצלת לבנון". ברי תקף עוד את הקריאה לשחרר מיידית את שני חיילי צה"ל שנחטפו ואמר כי תביעה בסיסית היא לשמור על איזון בין שני הצדדים ולא להעדיף צד אחד על משנהו.

 

"הייתי המתווך בעניין זה אך בעקבות הקריאה הזאת הם למעשה פטרו אותי מעבודה זו", הוא אמר. הוא הוסיף עוד בנימה צינית ואמר: "אם ישראל לא ניצחה במלחמה הזאת בשטח וקיבלה החלטה שכזאת - מעניין מה היה קורה אילו היתה מנצחת".

 

בירושלים ניסו הבוקר לצנן את ההתלהבות נוסח הנוסח החיובי מבחינתה של ישראל, וציינו כי ייקח עוד זמן עד שהפסקת האש תיכנס לתוקף והכוח הרב-לאומי יתפרס באזור. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר היום בישיבת הממשלה כי צוות בין-משרדי שהוקם לנושא, וכולל נציגים ממשרד החוץ, משרד ראש הממשלה, המוסד ועוד, עוסק במגעים עם הקהילה הבינלאומית.

 

אולמרט הדגיש כי בשלב זה מדובר בטיוטה בלבד, שטרם גובשה לקראת הצבעה. "אי-אפשר לדעת מתי יהיה הסוף. ייתכן שהדיונים יתגלגלו יום, יומיים ואולי גם מעבר. יש יותר אי-ודאות מאשר ודאות. 

 

"העמדה שלי - והתייעצתי עליה עם השרים שנוגעים בדבר - היא שאין שום סיבה שתהיה איזושהי תגובה ישראלית לטיוטה הזאת. ככל שנגיב פחות כך ננהג יותר בתבונה", דברי אולמרט, שהוסיף: "סייג לחכמה שתיקה, ולא צריך לנהל קמפיין ציבורי בעניין הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוחים: סניורה וברי
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
סייג לחכמה: אולמרט
צילום: רויטרס
מומלצים