שתף קטע נבחר

ערביי חיפה: למה לא גומרים כבר על נסראללה?

עשרות תושבי חיפה, ערבים-ישראלים, צבאו על דלתות בית החולים רמב"ם ודרשו לראות את קרוביהם שנפצעו במטח הרקטות הקטלני. כמה מהם קראו בגנות האיסלאם ומזכ"ל חיזבאללה: "למה ישראל לא יכולה לחסל את נסראללה ולגמור אותו פעם אחת ולתמיד?"

אמבולנסים רבים זרמו אמש (יום א') ללא הפסקה אל שלושת בתי החולים בחיפה - מביאים עשרות פצועים ממטח הרקטות הקשה שנחת בעיר מעט לפני השעה שמונה בערב. שלושה אנשים נהרגו ועוד עשרות נפצעו ולקו בחרדה.

 

חדר מלחמה - סיקור נרחב ב-ynet   

 

שעה קלה לאחר שהחלו הפצועים להגיע אל בית החולים רמב"ם, קמה במקום מהומה גדולה כאשר עשרות אזרחים זועמים, ערבים-ישראלים שקרובי משפחה שלהם נפצעו במטח, דרשו להיכנס אל חדר המיון. כוחות משטרה מנעו מהם להיכנס פנימה בשל העומס הרב של הפצועים שהגיעו למקום וחלק מקרובי המשפחה התפרצו לחדר המיון.


פצועים בבית החולים רמב"ם  (צילום: עמרי אילת)

 

כמה מהנוכחים קראו קריאות בגנות חסן נסראללה והאיסלאם. כך למשל סעיד מזאווי ואחותו, שהגיעו לבית החולים לאחר שהטיל פגע פגיעה ישירה בבית אחותם המאושפזת בבית החולים. השניים ישבו בכניסה לחדר המיון כשהם בוכים. סעיד אמר בבכי: "איך זה שישראל עם כל הכוח שלה לא יכולה לחסל את נסראללה ולגמור אותו פעם אחת ולתמיד. איך זה יכול להיות שעם כל הכוח הזה הוא מצליח לעשות לנו את זה?".

 

שאדי מזאווי, שסבו וסבתו נפגעו במטח, הגיע לבית החולים ולמרות שאמר שהוא פצוע ברגליו השוטרים לא איפשרו לו להיכנס לחדר המיון משום שקילל אותם. "חצי מהמשפחה שלי והשכונה שלי פה בפנים ולא נותנים לי להיכנס אפילו שאני פצוע. אני לא מבין את זה. אין לי פה זכויות? גם אני אזרח וגם אני משלם מיסים - סבא וסבתא שלי פה ולא נותנים לי לראות אותם".


אחד מאתרי הפגיעה בחיפה (צילום: אריאל בוקובזה)

  

מזוואי הביע כעס גם על המיגון הלוקה בחסר בשכונה בה הוא מתגורר: "אני גר בואדי ניסנאס ואין לנו מקלטים, בקושי יש לנו איפה לגור, אין לנו לאן ללכת והחדר המוגן שלנו זה בשירותים. אין מקלטים בכלל". מזוואי גם שלח מסר למנהיג חיזבאללה: "אני מאחל לנסראללה שיחטוף טיל בין הרגליים על מה שהוא עשה לי פה כשפגע בסבא וסבתא שלי".

 

דובר בית החולים, דוד רטנר, אמר: "אנחנו משרתים אוכלוסייה גדולה מאוד של אנשים וזו לא פעם ראשונה שנוצר כזה מצב. אנשים רוצים להיכנס למיון והם לא ייכנסו ובגלל זה יש פה מג"ב ומשטרה. אין מה לעשות במצבים האלה יש יצרים וצריך להרגיע אותם, אנחנו לא יכולים לעבוד במיון בצורה כזו ולכן הם יישארו בחוץ". 

 

"חברים שלי שכבו על הרצפה בהלם"

 

יוסי לנדאו, מתנדב בזק"א שהגיע לאחת מזירות הבניינים שנפגעו, סיפר כי המראות במקום הנפילה היו קשים: "יש לנו פה זירה קשה, קריסה כמעט מוחלטת של בניין - הרבה נפגעים מבחוץ. בתוך הבית היו לכודים הצלחנו לחלץ אותם, כרגע עובדים לנתק את הגז כדי למנוע דליפה".

 

לנדאו סיפר כי ניסה להחיות את האישה שנהרגה בשל הפגיעה. "אני טיפלתי באישה, ביצעתי בה החייאה, אך היא נפטרה". לדבריו, במקום ישנה התקהלות שמפריעה לעבודה, "הסקרנים פה עושים דברים שאי אפשר לדבר. מדובר באזור מאוד צפוף וזה ממש מפריע לעבודה". 


אתר נוסף של פגיעת קטיושה בחיפה (צילום: מיק גורדון)

 

אחד הפצועים, ניזאל פייסל,בן 36, הגיע גם הוא לבית החולים רמב"ם בחיפה. הוא סיפר ל-ynet על שאירע: "הייתי במסעדה והאזעקה הייתה רק אחרי הנפילה השנייה כך שלא היה מה לעשות. הלכתי לבית של אח שלי ליד וראיתי שם חברים שלי בהלם שוכבים על הרצפה ועכשיו חלק מהם בבית חולים וחלק מהם נשארו בבית לעזור לפצועים האחרים".

 

"הכל היה אבק ואש"

 

דודו ג'וזין, בת 8 וחצי, הגיעה יחד עם אמה, שסובלת מחרדה, לבית החולים רמב"ם בחיפה. "הייתי עם אמא אצל חברה שלה, שמענו את האזעקה אבל לא ידענו לאן ללכת וגם לא היה זמן כי מייד שמענו את הפיצוץ.

 

"זה היה נורא מפחיד, זה היה בום חזק-חזק. אמא שלי, איבתיסאם, עכשיו מאושפזת פה בבית החולים ואני מקווה שעוד מעט ישחררו אותה", אמרה בבכי.  

 

לבית החולים רמב"ם הגיע גם הארכיבישוף של העדה הקתולית בחיפה והצפון, אליאס שאקור, שאמר: "כל ההרג הזה מיותר. אפשר למצוא פתרון, לספור עד עשר. צעקנו והרגנו ואז מה? יש עוד הרג יותר גדול וזה ממש מיותר".

 

פוזי עלימי, ששהה בסמוך לאחד הבניינים שנפגע, סיפר: "הייתי בבית בחדר המוגן, היה פיצוץ חזק חזק. הכל היה אבק, הייתה אש ובניין התמוטט, היו שלושה אנשים שחולצו. זז היה מפחיד". 

 

עד ראייה נוסף, בסאם דאב, סיפר על חילוץ הנפגעים: "הייתי בבית,ושמעתי בומים, הסתכלתי מהחלון וראיתי נפילות - ישר רצתי החוצה והתחלנו לחלץ לכודים. יש אנשים שכיבו אש עם צינור ואחרים התחילו לחלץ. אישה שקרס הבית שלה התחילה לכבות את האש עם סמרטוט. האנשים רעדו ופחדו.

 

"אני מאמין בעזרת השם שצה"ל הוא חזק ומוריד את הכובע בפני הממשלה. צריך להיות חזקים ומאוחדים, לא משנה אם אתה נוצרי, יהודי, מוסלמי או דרוזי. כולם יחד מאוחדים", אמר דאב.


פורסם לראשונה 06/08/2006 21:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מונט גלפז
אחת הפגיעות בחיפה
צילום: מונט גלפז
צילום: איי פי
עשרות פצועים פונו
צילום: איי פי
צילום: עמרי אילת
הגיע לביה"ח. הארכיבישוף שאקור
צילום: עמרי אילת
מומלצים