שתף קטע נבחר

ראש מטה פיקוד צפון: "לא נבנה לכל חייל בונקר"

תת אלוף אלון פרידמן אמר בעקבות מותם של 12 מילואמניקים בכפר גלעדי כי "במלחמה החיילים נוטלים על עצמם סיכונים". הוא גיבה את מפקד הכוח ששהה עם החיילים בשטח פתוח: "האירוע יילמד, מוקדם לומר אם הייתה חריגה מהנהלים"

"אני לא הולך לבנות לכל חייל בונקר ולשים מוצב ממוגן ליד כל חייל. התפקיד של החיילים הוא להילחם, מדובר במלחמה והם לוקחים את הסיכונים שלהם", כך אמר אמש (יום א') ראש מטה פיקוד צפון, תת אלוף אלון פרידמן, בהתייחסו לאירוע בו נהרגו 12 חיילי מילואים מנפילת קטיושה בעת ששהו בשטח פתוח מחוץ לקיבוץ כפר גלעדי.

 

 

"החיילים פה בשביל לבצע את המשימה שלהם, גם במחיר סיכון. גם אם חיילת תידרש להגיע למקלט על מנת לסייע, היא תלך ברגל כיוון שאנחנו מדברים על מצב לחימה", אמר פרידמן. ראש המטה הבהיר כי האירוע עוד לא נחקר וסירב לומר האם החיילים הפרו את הנהלים בעת ששהו בשטח הפתוח. פרידמן סבור כי מפקדם של החיילים לא טעה בכך שאמר להם לשהות בשטח הפתוח. "מותר לו, זה בסדר גמור. המפקדים עושים את זה כל הזמן, יש להם את שיקול הדעת שלהם".

 

אתר הנפילה מחוץ לקיבוץ. "היו צריכים למגן עצמם" (צילום: ניב קלדרון) 

 

תא"ל פרידמן סיפר על השתלשלות האירוע: "קריית שמונה חטפה 70 קטיושות במשך שעה אחת. מדובר בקשת מטח של 180 מעלות ואחת הקטיושות פגעה גם בקבוצת המילואימניקים". על השאלה מדוע לא הוצבו המילואמיניקים במקום אחר באזור השיב פרידמן: "אין מקום שאפשר להגיד שהוא טוב יותר ממקום אחר באותו אזור. היה צריך לערוך פיזור ככל האפשר של אותם אנשים. אם היה יותר פיזור היו פחות נפגעים".

 

"נוודא שאחרון החיילים מבין ומיישם את ההוראות"

 

תת אלוף פרידמן אמר עוד: "אנחנו בלחימה, יש לה מחיר של למידה שאנחנו נדרשים לו תוך כדי כניסה. כל יום אנחנו מפיקים לקחים". הוא הסביר כי האירוע יילמד וייחקר. "לא נעשה עדיין תחקיר על האירוע - אנחנו נלמד אותו, אבל זה לא הזמן עכשיו לשאול אם הכוח פעל לפי הנהלים או לא".

 

הסבר אפשרי לאירוע, אמר פרידמן, הוא העובדה שיש "קשר עין מהרבה ריכוזים בצפון לעמדות חיזבאללה בין היתר כפר גלעדי, צפת ודפנה".

 

לדבריו, "אי אפשר להצמיד לכל כוח D9 על מנת שיסתיר אותו למשך מספר שעות. הכוח צריך לדעת למגן את עצמו. עיקר עיסוקנו הוא בדרום לבנון. יש הנחיות מפורשות וניתנו היום הנחיות נוספות. נוודא שגם אחרון החיילים מבין ומיישם את אותן הנחיות". 


פורסם לראשונה 06/08/2006 21:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
פרידמן. "לא נבנה לכל חייל מוצב ממוגן"
צילום: ערוץ 10
צילום: ניב קלדרון
אתר הנפילה. לפי שיקול דעתו של המפקד
צילום: ניב קלדרון
מומלצים