שתף קטע נבחר

בלשכת ראש הממשלה דנים בפינוי תושבי הצפון

אולמרט עדיין לא אישר, אבל ל-ynet נודע כי בלשכתו כבר מגבשים תוכנית לפינוי תושבים המבקשים להתרחק מאימת הרקטות וכן דנים בהיבטים הטכניים ובהשלכות הכלכליות. בכיר בלשכה מאשר כי התוכנית נבחנת. עם זאת, לדבריו, "מספרי האנשים בהם מדובר מבהילים ולפי שעה טרם הוחלט על הפעלתה"

תוכנית לפינוי מסודר של תושבי הצפון המבקשים להתרחק מאימת הרקטות של חיזבאללה, מתגבשת בלשכת ראש הממשלה, כך נודע הלילה (יום ב') ל-ynet. זאת בעקבות החמרת הפגיעה של הקטיושות והרקטות לטווח בינוני וארוך באוכלוסיה האזרחית. בשלב זה לא אישר עדיין ראש הממשלה אהוד אולמרט את הפעלת התוכנית.

 

 

בלשכת ראש הממשלה אישרו ל-ynet שמנכ"ל המשרד, רענן דינור, עוסק בגיבושה של התוכנית. על פי הנתונים שנצטברו עד כה, מדובר ברבבות תושבים לפחות אשר יתפנו מרצון אל מרכז הארץ ודרומה. התוכנית עוסקת במערך האירוח של תושבי הצפון, במערך ההיסעים ובנזקים למשק הכלכלי בצפון המדינה, אם וכאשר תצא התוכנית לפועל. 

 

התוכנית מתגבשת בלשכת ראש הממשלה כשלושה שבועות לאחר שאזרחים ישראלים, כדוגמת המיליונר ארקדי גאידמק, ראשי רשויות ותושבים מהשורה נרתמו לארח את תושבי הצפון שנמלטו מאימת הרקטות. מעבר לביקורת הציבורית על כך שאזרחי ישראל נרתמים לעשות את מה שהממשלה אמורה הייתה לספק, ערים בלשכת ראש הממשלה לכך שהפתרונות האזרחיים אינם מספקים. זאת, מכיוון ש"פליטים" מהצפון אינם זוכים לתנאים מסודרים, אשר יבטיחו שהייה ארוכת טווח במקומות המארחים אותם.

 

במקביל, טוענים גורמי ממשלה שהם מסייעים לתושבי הצפון במסגרת "תוכנית ריענון". הגורמים מספרים כי בין היתר טופלו עד כה קשישים, ילדים ומשפחות נזקקות מהצפון הזקוקות לסיוע מוסדות הרווחה. התוכנית נועדה להשלים את מה שהוחל בו ממילא, קרי ליצור תשתית מסודרת לפינוי מרצון של התושבים אשר ירצו בכך. הכוונה היא, כאמור לפנות רבבות אשר יחפצו בכך לאורך גבול הצפון, מנהריה וחיפה במערב ועד קרית שמונה, טבריה, רמת הגולן ועפולה במזרח.

 

על פי התוכנית, לשכת ראש הממשלה באמצעות המשרדים השונים, תדאג לפינוי התושבים, לאירוחם, מימון שהותם וכיוצא באלה. במקביל, תערך הממשלה לכסות את הנזקים הכלכליים העתידים לנבוע ממימוש הותכנית. משרד האוצר צפוי לטפל בהיבטים התקציביים של התוכנית, משרד הפנים בהיבטים הקשורים לרשויות המקומיות, גורמי הרווחה בטיפול באוכלוסיות הנזקקות, גורמי הביטחון והתחבורה במערך ההסעים וכיוצא באלה.

 

"מימוש תוכנית 'הריענון' אינו פשוט. המספרים של האנשים בהם מדובר הם מבהילים", אמר גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה. "התוכנית נבחנת, ונכון לשעה זאת, טרם הוחלט על מימושה. בכל מקרה, אנו אכן עסוקים במתן פתרונות לכל מי שרוצה להתפנות למרכז הארץ ולדרומה ולא עשה זאת עד כה", אישר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט. מגבש?
צילום: רויטרס
צילום: אריאל בוקובזה
רקטות בצפון
צילום: אריאל בוקובזה
מומלצים