שתף קטע נבחר

צבא לבנון יתפרס בדרום, חיזבאללה הסכים

ממשלת לבנון דיווחה כי גם חיזבאללה מסכים להסדר. לפי החלטת הקבינט, 15 אלף חיילים יוצבו בדרום לבנון לאחר נסיגת הכוחות הישראלים. מוקדם יותר דווח כי השלטונות הלבנונים החלו בגיוס חיילי מילואים, כהכנה ללקיחת אחריות על השטח ופריסת הכוחות

לוקחים אחריות: הקבינט הלבנוני החליט אמש (ב') פה אחד על פריסת צבא לבנון בדרום המדינה עם יציאת כוחות צה"ל מהשטח. על פי ההחלטה, 15 אלף חיילים יתפרסו בדרום לבנון, במקום בו היו בעבר מוצבי חיזבאללה. שר ההגנה הלבנוני, אליאס מור, הבהיר כי גם חיזבאללה הביע הסכמתו להסדר.

 

הצבא הלבנוני, המורכב משיעים ברובו, נתמך על ידי נשיא לבנון אמי לאחוד הנחשב אנטי-אמריקני. לאחוד, רמטכ"ל בעברו, נחשב לבעל ברית של ארגון חיזבאללה. בלבנון אמרו כי למרות הפריסה, אין מניעה שחיזבאללה ישוב לפעול אם לא תחול התקדמות בנושא חוות שבעא.

 

 

מוקדם יותר אתמול, דיווח גורם פוליטי בלבנון כי השלטונות במדינה החלו כבר בגיוס מילואים לצורך יישום ההחלטה. לדברי הגורם, "זהו צעד מכין לקראת ההחלטה על פריסת החיילים בדרום המדינה".

 

גיוס המילואים הוא היערכות ראשונה של לבנון כהכנה לפריסת צבא בגבול הדרומי של המדינה עם סיום הלחימה עם ישראל. עד עתה היו לוחמי חיזבאללה אלה ששלטו בשטח. לדברי אותו גורם, "יש צורך לתגבר את הכוחות ולהגדיל את מספר החיילים בסמוך לגבול".

 

בדיונים המדיניים בעולם על המצב במזרח התיכון לאחר תום המערכה עם החיזבאללה, ישנה תמימות דעים לגבי פריסתו של צבא לבנון סמוך לגבול עם ישראל. צבא לבנון אמור, לפחות בתחילה, לפעול בשיתוף עם כוח רב לאומי שיוצב באזור.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, התייחסה שלשום לפריסת הצבא, ואמרה כי דרוש כוח צבאי מהותי כדי לעצור את האלימות באזור. אך, לדבריה, כל כוח לבנוני שיתפרס בשטח יזדקק לסיוע בינלאומי. "המצב האמיתי בלבנון הוא שיש 'ריק' בדרום שהחיזבאללה פועל בו. הפתרון לזה יהיה להחיל את השלטון והסמכות של ממשלת לבנון שם בדרום כך שלא יהיה כזה ריק", אמרה.

 

רייס הוסיפה והדגישה כי צבא לבנון יקח את האחריות על השטח רק לאחר שתתקבל החלטה במועצת הביטחון של האו"ם על הזרמת כוח רב לאומי לאזור. החלטה שכזו, תתקבל רק אחרי שתושג החלטה בנוגע להפסקת אש באזור.

 

בתוך כך, הזהירה אתמול ישראל את תושבי דרום לבנון שלא לצאת מבתיהם לאחר השעה 21:00 בערב. לא נמסר מדוע פורסמה האזהרה.


פורסם לראשונה 07/08/2006 19:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חיילים בצבא לבנון. נערכים לפריסה
צילום: איי פי
מומלצים