שתף קטע נבחר

מזל"ט של חיזבאללה הופל בשמי ישראל

מול חופי הקריות הצליחו מטוסי קרב של צה"ל ליירט מטוס זעיר ללא טייס שמפעיל ארגון הטרור מצפון. בצה"ל לא הופתעו לגלות את המזל"ט, שהוטס בעבר כבר כמה פעמים בשמי ישראל. ההתבייתות על המטוס הזעיר נעשתה כבר כשיצא מלבנון

צה"ל יירט הערב (יום ב') מטוס זעיר ללא טייס שניסה חיזבאללה להטיס בצפון הארץ. המזל"ט הופל מעל שטח ישראל, בחוף מול הקריות. צה"ל התביית על המזל"ט כבר כשיצא מלבנון, סמוך לשעה 19:00. פחות מעשר דקות אחר כך הפילו מטוסי קרב מסוג אף-16 את המטוס הזעיר שטס בגובה נמוך מאוד מעל הים במהירות של כ-150 קילומטרים לשעה.

 

 

היירוט בוצע במרחק של עשרה קילומטרים מן החוף, צפונית-מערבית לחיפה. המזל"ט נע באותה שעה לכיוון דרום הארץ, וזוהה על ידי יחידת הבקרה הצפונית של חיל האוויר וכוחות הנ"מ. לפי ההערכה, המזל"ט לא היה מצוייד בחומרי נפץ. עוד נספלה אפשרות שהועלתה תחילה לפיה שני מזל"טים שוגרו לשטח ישראל.

 

בישראל מעריכים כי מדובר בניסיון תעמולתי של חיזבאללה, במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית שהוא מנהל מול ישראל. כך או כך, חיל הים אסף את חלקי המזל"ט מן המים. עדיין לא ברור מה היה יעדו. מדובר בחדירה שלישית של מזל"ט חיזבאללה בשנתיים האחרונות.

 

ראש להק אוויר, תת אלוף יוחנן לוקר, סיפר: "בסביבות השעה שבע ורבע זוהה המזל"ט על ידי יחידת בקרה צפונית ונ"מ. המזל"ט זוהה עוד בשמי לבנון כשהוא טס לכיוון ישראל. הוא יורט בגובה נמוך על ידי מטוסים של חיל האוויר, עשרה קילומטרים בתוך הים, צפונית מערבית לחיפה".

 

עוד הוסיף תת אלוף לוקר: "המזל"ט טס דרומה, למיטב הבנתנו הוא לא היה חמוש. זאת הפעם השלישית שחיזבאללה מנסה לשלוח מזל"טים לשטח ישראל, כאשר המטרה היא השגת תעמולה".

 

 

מיכאל רסובסקי, תושב נהריה הבחין בנסיון יירוט: "ב-19:22 שמעתי שריקה חזקה מזרחית לנהריה, אני בממ"ד והחלון שלי פונה לשם. פתחתי את החלון ולא הבנתי מזה. חשבתי שזה טיל שנורה מלבנון. לא שמעתי התפוצצות ולא הבנתי מה קורה ואז פתחתי טלוויזיה וראיתי שצה"ל פוצץ מזל"ט, אז הבנתי שזאת יציאה של טיל. זה אזור שאין בו ירי לעבר לבנון. מיהרתי לסגור את החלון של הממ"ד. היה הרבה עשן לבן".

 

חיזבאללה מפעיל מזל"טים מסוג "מרסאד" ואף הטיס אותם כמה פעמים בשמי ישראל. במהלך הלחימה בצפון נבדקה גם אפשרות שמזל"ט ממולכד של חיזבאללה הוא שפגע בסטי"ל אח"י חנית של צה"ל, אך לבסוף התברר שמדובר בטיל איראני.

  

הפעם האחרונה שבה דווח כי מזל"ט של חיזבאללה הוטס בשמי ישראל היתה ערב פסגת שרון-בוש בבית הלבן באפריל 2005. גורם בחיזבאללה דיווח אז כי מטוס ביון זעיר של הארגון הוטס בצפון הארץ, באזור הגליל המערבי. הגורם ציין כי "מטוס ביון מסוג מרסאד של ההתנגדות האיסלאמית טס מעל ההתנחלויות הישראליות וחזר בביטחה לבסיסו". גם רשת הטלוויזיה של חיזבאללה, אל-מנאר, דיווחה על האירוע.

  

מהדיווחים של חיזבאללה עלה כי המזל"ט צילם את הערים נהריה ועכו וכן 18 ישובים בצפון הארץ. לפי הארגון, המזל"ט טס במשך 18 דקות. הטיסה היתה למרחק של כ-10 ק"מ בתוך ישראל. לא נמסר אילו אתרים צולמו והאם מדובר בגיחות מעל למוצבים ביטחוניים או בסיסים של צה"ל.

  

המטוס צילם ב"שמי פלסטין הכבושה", נאמר, "בתגובה להפרות החוזרות ונשנות של מטוסי האויב וחדירותיהם הלא-חוקיות למרחב האווירי הריבוני של לבנון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
מזל"ט קודם של חיזבאללה
צילום: ערוץ 2
מומלצים