שתף קטע נבחר

בקרוב: מטבע של 2 שקלים

בנק ישראל ינפיק בחודשים הקרובים מטבע חדש של 2 שקלים שמקור עיטוריו במטבע יהודי עתיק ונושאו קרני השפע שעל מטבעות יהוחנן. ועוד נתון מעניין שמפרסם הבנק המרכזי - 51% מהמטבעות שבמחזור הם של 10 אגורות

בחודשים הקרובים יונפק לראשונה מטבע של 2 שקלים. כך עולה מסקירה של בנק ישראל. בבנק ישראל אומרים כי תוספת המטבע של 2 שקלים תקל ותייעל תשלומים במזומן, בעיקר על ידי המשתמשים הגדולים, ולחיסכון בהוצאות ההנפקה, כך שהוצאות הייצור וההחזקה של המזומנים יקטנו.

 

כמו ביתר המטבעות הישראליים גם העיצוב של מטבע 2 השקלים מקורו במטבע יהודי עתיק ונושאו קרני השפע שעל מטבעות יהוחנן. קרן שפע הוא סמל קדום מהתקופה ההלניסטית בה הופיעו קרני שפע על מטבעות, ובתחום האמנות בתקופה זו בכלל. מדובר בקרן חלולה של בעל חיים אשר מולאה בפירות ודגנים והפכה לסמל של שפע. את המטבע עיצב האמן ראובן נוטלס.

 

תהליך ההנפקה של המטבע החל לפני כשנתיים. התהליך זורז בחודשים האחרונים עם הקמתה של מועצה מייעצת לבנק ישראל שהתייעצות עמה, לפני אישורו הסופי של המטבע על ידי שר האוצר נדרשת על פי חוק.

 

51% ממספר המטבעות שבמחזור - של 10 אג'

 

עוד עולה מסקירת בנק ישראל כי הגידול בשימוש במזומן, הגידול באוכלוסייה והצמיחה במשק הביאו לגידול של 17.5% במחזור המטבע בשנת 2005. מחזור המטבע הסתכם בסוף 2005 ב-24.4 מיליארד שקל, לעומת 20.8 מיליארד שקל בסוף שנת 2004.

 

על פי נתוני הבנק, חלקו של מחזור השטרות ממשיך להוות 95% מסך ערך המחזור כולו, ומחזור המטבעות מהווה 5%. יותר ממחצית (51%) ממספר המטבעות שבמחזור הם של 10 אג' (בין היתר עודף בתחבורה הציבורית). מטבעות של 1 שקל, שמרבים להשתמש בהם במדחנים ובמכונות הממכר, היוו אשתקד 22% מכלל מחזור המטבעות. חלקם של המטבעות בערכים הגבוהים במחזור, 5 שקלים ו-10 שקלים, קטן - כל אחד מהווה רק 3% מכלל מחזור המטבעות.

 

חלק לא מבוטל מהמטבעות במחזור הולך לאיבוד עקב שימוש שוטף. שיעור האובדנים במחזור הוא ביחס הפוך לשווי המטבע ולגודלו. ההערכות הן כי שיעור האובדנים נע בין 77%-41% במטבעות של 5 אג', 10 אג', חצי שקל ו-1 שקל.

 

גידול בשימוש ב-100 ו-200 שקל

 

משקלם של הערכים 20 ו-50 שקל במחזור ירדו, ואילו משקלם של הערכים 100 ו-200 שקל עלו, עם הצמיחה במשק.

 

השטר שבו הבלאי הוא הגבוה ביותר הוא שטר ה- 20 שקל, בשל השישמוש הרב שבו. לשם שיפור עמידותם של השטרות של 20 שקל הוציאה מחלקת המטבע בשנת 2006 שטרות המודפסים על נייר באיכות משופרת עם ציפוי נוסף.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
ממשיכים להשתמש ב-10 אג'
צילום: עומר הכהן
מומלצים