שתף קטע נבחר

נסראללה: נפסיק את האש כשצה"ל ייסוג

בנאום טלוויזיוני, הודיע מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, על קבלת החלטת מועצת הביטחון, "אם יוסכם על מועד להפסקת פעולות האיבה, אנחנו נקיים את ההחלטה הזו". עם זאת הוא הדגיש שהמלחמה לא הסתיימה "כל זמן שיש חיילים ישראלים על אדמתנו נמשיך להילחם בהם"

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, קיבל הערב (שבת) את החלטת מועצת הביטחון "אם יוסכם על מועד להפסקת פעולות האיבה, אנחנו נקיים את ההחלטה הזו, למרות ההסתייגויות שיש לנו". לדברי נסראללה, "אנחנו עומדים מול התוצאות הסבירות במועצת הביטחון שהן תוצאה נחושה של הלבנונים".

 

בנאום טלוויזיוני אמר נסראללה כי "אלמלא העמידה האיתנה של גיבורינו האמיצים ושל עמנו הגדול והאציל, היינו היום עומדים בפני תוצאות מדיניות גרועות ביותר והאויב שלנו יכול היה לכפות את תנאיו המדיניים והביטחוניים ולהפוך את לבנון למדינה שתהיה במצב קשה יותר מאשר בהסכמי הפסקת האש מ-1983".

 

 


צופים בנאום בביירות (צילום: איי.פי)

 

נסראללה הדגיש כי המלחמה לא הסתיימה. "אסור לתת שהאויב יתפוס את הלוחמים שלנו במצב של הפתעה. אנחנו צריכים להיות ערים שהמלחמה לא הסתיימה לעוד כמה ימים. לכן אנחנו ממשיכים להילחם גם היום ולנהל קרבות גבורה. כל זמן שיש חיילים ישראלים על אדמתנו נמשיך להילחם בהם". 

 

מזכ"ל חיזבאללה התייחס להחלטת מוצעת הביטחון סביב מספר היבטים. "במצב בו יגיעו ללוח זמנים על הפסקת פעולות האיבה, חיזבאללה ידבוק בה ללא היסוס. אני מדגיש שההתנגדות היא תגובה ולכן אם הפעולות הציוניות ייפסקו – אנו נפסיק גם את פעולותינו. שנית, כל מה שייקל על החזרת הפליטים ופעילות השיקום של לבנון – נהיה מוכנים לשתף איתו פעולה.

 

"שלישית, אמרנו כבר בעבר שאנו מסכימים לפרישת צבא לבנון יחד עם יוניפי"ל בדרום וכך יהיה. אנו נשתף עם כך פעולה. רביעית – בזמן שכולם מדברים על הפסקת פעולות האיבה, ייתכן שהאויב הבין שנותנים לו להשלים את פעולותיו בשטח. לפיכך זוהי זכותנו להרוג את החיילים שנמצאים בשטח ולהגן על אדמתנו ועל עצמנו. כל עוד ישראל תקיים כיבוש ותוקפנות אנו נממש את ההתנגדות בדרך שבה נמצא לנכון". משמעות הדברים שאם ישראל תפסיק את הלחימה בלבנון יפסיק חיזבאללה לירות רקטות לעבר ישראל, אך הוא ימשיך לפגוע בחיילי צה"ל כל עוד הם נמצאים בלבנון.

 

לדבריו, יש סעיפים בהסכם הפסקת האש שאינם הוגנים, "אבל אני לא הולך לפסול אותם עכשיו. הבעיה בהחלטת מועצת הביטחון היא שאינה כוללת הפסקת אש מיידית ונסיגה של כוחות צה"ל. ישנם היבטים בלתי צודקים ובכלל זה הטלת האחריות על המשבר על חיזבאללה וכן סעיפים אחרים שאירגונו מסתייג מהם. למרות זאת ההסתייגויות אלה לא יטרפדו את הפסקת האש. אנו נדחה את ההסתייגויות הללו כדי לראות בימים הקרובים מהן כוונותיו האמיתיות של האויב והאם הוא בעד הפסקת אש. ישנם היבטים נוספים שנעסוק בהם במסגרות הפוליטיות בלבנון.

 

בסיום דבריו הסביר נסראללה כי ישראל ממשיכה בלחימה בשל הבעיות הפוליטיות הפנימיות שלה ובשל המתיחות בתוך צה"ל. לדבריו, "האויב ממשיך בכך בשל בעיותיו הפנימיות ובשל האופן בו נראה בצבא הישראלי שרוצה הישגים. האויב ינסה להגיע לנקודה כשלהי בליטני כדי לומר לעמו ולעולם שהוא הצליח במשימה, אך אני מדגיש שההתנגדות תהיה נחושה וחזקה ותגבה ממנו מחיר כבד כפי שהיה אתמול והיום. אנו נמצאים לקראת סוף המלחמה ממנה תצא לבנון מנצחת וחזקה".

 

באל מנאר טענו "ניצחנו"

 

בחיזבאללה לא המתינו להכרזה הרשמית במועצת הביטחון על הפסקת אש וכבר ביום חמישי פתחו בקמפיין הרשמי הטוען - "ניצחנו!". בשעות הערב החלה רשת החדשות של חיזבאללה "אל-מנאר" להקרין קליפים עליזים של ניצחון, בניגוד לקליפים ששודרו קודם לכן - שהיו בעלי אופי לוחמני.

 

יום קודם לכן, בנאומו הפומבי השמיני במספר מאז נחטפו שני חיילי צה"ל ב-12 ביולי, ניסה נסראללה להנמיך מעט את הציפיות בשדה המערכה הצבאי והדיפלומטי. במסגרת זאת ניסה כבר להכין את דעת הקהל בלבנון לכניסה קרקעית בהיקף גדול מצד ישראל וניסה להמעיט בערכה. הוא פנה לישראל ואמר: "יכול להיות שתפלשו ותנחיתו את הכוחות שלכם בעומק, אך זה לא דבר חדש וזה רק יגבה מכם מחיר עצום. לא תוכלו להישאר באדמתנו. היא תהפוך לבית הקברות עבור הפולשים הציונים. בכל ואדי יחכו לכם אלפי מוג'אהדין, אתם רוצים להיפגש בשדה המערכה? – בבקשה, זה מה שאנחנו רוצים".

 

בסוף דבריו פנה נסראללה לתושבי הערבים של חיפה וביקש מהם כמה פעמיעם לעזוב את העיר כדי שלא ייפגעו, לאחר שרקטה שפגעה בעיר גרמה למותם של שני ערבים ולפציעתם של עשרות. עם זאת, לא איים מפורשות בירי טילים כפי שאיים בנאומו הקודם, אז שם לו למטרה את תל אביב. "לערביי חיפה אני אומר – אנו מצטערים על הרוגיכם ופצועיכם. אני פונה אליכם ומבקש שתעזבו את העיר הזו". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
נסראללה. לא נופתע
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
"הזמן לטובת ישראל". טנקים בלבנון
צילום: רויטרס
מומלצים