שתף קטע נבחר

ב"אל-מנאר" כבר משדרים קליפים של ניצחון

ההסכם המתגבש להפסקת אש הפיח רוח ניצחון בחיזבאללה. ברשת "אל מנאר" החליפו קליפים עליזים של ניצחון את הרוח הלוחמנית. "ניצחנו את הצבא הבלתי מנוצח", טענו

בחיזבאללה לא המתינו להכרזה הרשמית במועצת הביטחון על הפסקת אש וכבר אמש (יום ה') פתחו בקמפיין הרשמי הטוען - "ניצחנו!". בשעות הערב החלה רשת החדשות של חיזבאללה "אל-מנאר" להקרין קליפים עליזים של ניצחון, בניגוד לקליפים ששודרו עד אתמול - שהיו בעלי אופי לוחמני.

 

 

הקליפ החדש שהוכן כנראה אתמול, ושנועד "לצרוב את התודעה" בלבנון, הכריז - "ניצחנו את הצבא הבלתי מנוצח" וגם "יולי-אוגוסט 2006 - ניפוץ האגדה". בקליפים נראים קטעי שמחה של המונים מניפים דגלי חיזבאללה ולבנון, זורקים אורז.

 

באותם קליפים, המשודרים במעברים בין התוכניות, משולבים דברים מנאומיו השונים של נסראללה שהבטיח ניצחון לאנשיו, ממש כפי שאירע בחודש מאי 2000 אז נסוג צה"ל מדרום לבנון. גם אז הפיק חיזבאללה קלטות ושאר אירועים תחת הכותרת "ימי הניצחון".

 

בלבנון כבר סוגרים קצוות מתוך ציפיה לסיים את פרק הלחימה. בנושא זה נועד אמש ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, עם יו"ר הפרלמנט הלבנוני ומי שנחשב לפטרונה של חיזבאללה במגעים המדיניים, נביה ברי, לפגישה סגורה. לפי מקצת הדיווחים בלבנון, גורם בכיר בחיזבאללה היה שותף לפגישה. לשכתו של ברי הכחישה את הדיווח. בפגישה דובר, בין היתר, על פריסת צבא לבנון בדרום המדינה ובזהות הכוחות הבינלאומיים שצפויים להגיע ללבנון.

 

במקביל, דווח על פגישה סגורה נוספת במטה האו"ם שבניו-יורק - בין צוות מטעם הליגה הערבית וצוות לבנוני לבין צוות אמריקני וצרפתי. כזכור, צוות מטעם הליגה הערבית יצא מביירות לניו יורק כדי להשפיע על ההצעה האמריקנית-צרפתית וייתכן שהם יצליחו במשימתם.

 

איראן וסוריה רוצות לשמור על חיזבאללה

 

לפי שעה נושבות רוחות אופטימיות בלבנון לקראת הכרזה אפשרית על הסכם הפסקת אש במועצת הביטחון. לבנון, כפי שהתעקשו ברי ואחרים, דרשה הפסקה כוללת ומיידית של האש ופעולות האיבה לסוגיהן השונים, נסיגה מיידית וכוללת של חיילי צה"ל מאדמת לבנון וחזרה של הפליטים לבתיהם. ישראל וארה"ב התנגדו לדרישות אלה, אולם נראה שלבנון תוכל בהחלט להסכים להצעת הפשרה, לפיה צה"ל יסוג באופן הדרגתי מלבנון. בינתיים צרפת ממתינה לתשובות האחרונות מלבנון בטרם ניתן יהיה לגבש סופית את ההבנות.

 

הפסקת אש תוכל לסמן הישג לא רע למזכ"ל חיזבאללה, שדווקא אותת על חולשה בימים האחרונים. באותם ימים האחרונים נסראללה הגביר את האש מתוך הרצון להיזכר כמי שהיכה בישראל עד לרגע האחרון ולא כמי שנרדף. 

 

דווקא בנאומו ביום רביעי הוריד מזכ"ל חיזבאללה את הרף באופן משמעותי יחסית לעמדותיו בעבר - הוא הסכים באופן פומבי לתוכנית שבע הנקודות של סניורה ולפרישת צבא לבנון בדרום - דבר שאליו התנגד בעבר, כפי שהודה. הנמכה שניה של הציפיות הוא ביצע ברמה הצבאית. "אם האויב רוצה עימות - אהלן וסהלן. הם אולי יגיעו לליטני אך ניגבה מהם מחיר כבד", אמר כמי שמתכונן לשלב הבא שבו יוכה אך ינסה לשרוד בכל מחיר.

 

נקודה נוספת, חשובה מאין כמותה לחיזבאללה, היא האופן שבו תופסק האש. נסראללה, ברי וגורמים אחרים בלבנון אמרו זאת בעבר, ובלבנון מתחילים לדבר על כך ביתר שאת עתה, שמרגע שתפסיק ישראל את תקיפותיה, חיזבאללה יפסיק לירות רקטות. ואולם, "זכות ההתנגדות" תישמר לחיזבאללה, כלומר - כל עוד כוחות צה"ל ישארו על אדמת לבנון, ימשיכו אנשי הארגון לזנב בחיילי צה"ל, מתוך רצון עמוק לגרום להם לסגת תחת אש.

 

ההערכה בלבנון היא שגם איראן וסוריה, לא יהוו מכשול בפני הפסקת אש ושתי המדינות יהיו בסוד העניינים ויתנו את ברכתם. מדובר בהערכה סבירה בהתייחס לעובדה שטהרן ודמשק קראו כל העת להפסקת אש, כנראה מתוך רצון לשמר בכל מחיר את חיזבאללה כזרוע עתידית לעימות מול ישראל, במקרה של עימות עם איראן או סוריה.

 

בינתיים, בכלי התקשורת במדינות ערב כבר מורגשת אווירה של סיום הלחימה, כאשר מתחילים לסכם שם את המאזנים השונים של מה שמוגדר "החודש של המלחמה השישית". בחיזבאללה, מטבע הדברים, מקפידים על הסיסמאות "ההתנגדות - והניצחון" בכל מעבר במהדורות החדשות, והדגשה שאנשי הארגון הצליחו לזרוע היסטריה בעורף בישראל, לגרום להתנגדות בתוך ישראל ולנפץ את אחד מעמודי התווך שלו - טנק המרכבה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אווירה עליזה. אל מנאר
צילום: אלג'זירה
טוען שניצח. נסראללה
צילום: אלג'זירה
פגישה סגורה. סניורה וברי
צילום: איי פי
מומלצים