שתף קטע נבחר

ואז ראיתי את הטיל פוגע ביסעור

"לפתע נשמע קול נפץ כמו פקק ענק שנחלץ מבקבוק. הרמתי את עיניי וראיתי את הטיל. בקצה בערה להבה ורודה עזה. 'אני לא מאמין, זה כמו בסרט', אמר לי חייל". מיוחד: רון בן-ישי מתלווה לכוחות הצנחנים, וחזה בפגיעה הקטלנית במסוק

יצאנו מהמסוק שנחת בחשיכה מוחלטת בעומק לבנון, התחלנו ללכת לכיוון היעד כששני היסעורים שנחתו לפנינו התרוממו מהטרסות ופנו מערבה לכיוון היעדים. הצלליות שלהם נראו היטב לאור הירח המלא, המסוקים פנו מערבה ואנחנו המשכנו ללכת. 

 

לפתע נשמע קול נפץ כמו פקק ענק שנחלץ מבקבוק. הרמתי את עיניי וראיתי את הטיל, כנראה טיל נ"מ מסוג סטרלה שהיה מכוון לעבר היסעור, בקצהו בערה להבה ורודה עזה. כל הכוחות שהונחתו קפאו ממקומם והביטו. ראינו את הטיל פוגע באיזור המנועים של היסעור. הלהבה של מנוע הטיל האירה בגוון ורוד-זהוב עז את הפרופלור שעדיין הסתובב. המסוק היטלטל, לפתע נטה על צידו וכמו ספינה שוקעת נפל על המדרון. נורים ודלק שהיו במסוק החלו להתפוצץ.


'תתאר לעצמך שהמסוק היה נפגע לפני שנחתנו'. יסעור (צילום: שאול גולן)

 

'אני המום, אני המום', אמר לי חייל שעמד לידי. 'אני לא מאמין, זה כמו בסרט'. כל האירוע נמשך לא יותר מ-20 שניות. אבל רק שעות לאחר מכן, כשהבוקר הפציע, התחלנו לעכל את מה שקרה. זה היה המסוק הרביעי במבנה שלנו. נחתנו כמעט ביחד, והחיילים יצאו מהמסוקים כמעט באותו זמן, אבל המסוק שנפגע התרומם ראשון והוא כנראה נחשף לטיל מסוג SA7 שנורה מכיוון הכפר יעתר. 'תאר לך שהטיל הזה היה פוגע במסוק לפני שנחתנו', סיכם המח"ט חגי מרדכי את המחשבות שעברו בראש של כולנו.

  

כעשר דקות לאחר שהיסעור נפגע ניסה לגשת אליו מסוק חילוץ שירה נורים לכל עבר כדי להטות טילים נוספים. החשש מפני טילים נוספים גרם לבסוף שהחילוץ האווירי לא התבצע. הצנחנים הקיפו את האזור, סרקו אותו ואז נמצאו חמשת הגופות. הכוח המשיך לאבטח את האיזור, שכנראה ימשיך לשרוץ באנשי חיזבאללה.

 

"אין צחוקים, אין הווי"

 

מחשש לפגיעות נוספות במסוקים לא היו הנחתות נוספות באותו ערב, אבל הכוח שכבר הוצנח לשטח היה מספיק כדי להמשיך במשימות. לפנות בוקר תפסו הכוחות מקומות מסתור בשטח, כשהם צופים באיזורי השיגור. המח"ט והחפ"ק שלו, ועימם אני, נכנסו לתוך מסתור שבלע אותנו כאילו לא היינו. אין צחוקים, אין הווי, במיוחד לאור הפגיעה במסוק שהתרחשה במרחש של כ-300 מטר מאיתנו. אוכלים טונה, חצי לחמנייה ונזהרים לא להיחשף.

 

לאנשי הכוח ברור לגמרי שאנו נמצאים בלב ארץ החיזבאללה. איזור השיגור המרכזי והפעיל ביותר שממזרח לצור. ואדיות עמוקים, צמחייה

סבוכה, הרבה בתים וגם שטחים שולטים. ישנים בתורות ומח"ט הצנחנים מקיים ישיבות עם מפקדי הגדודים בטלפון, קובעים משימות ליום הבא וללילה. החשש הוא שהפסקת האש תתפוס את הצנחנים לפני שביצעו את משימתם במלואה. אחד הכוחות השמיד היום משגר רקטות של 24 קנים, רכב קרבי של החיזבאללה שהושמד באמצעות טילי נ"ט. לצה"ל יש טילי נ"ט והם לגמרי לא רעים.

 

הארטילריה מחפה על הכוחות הפרוסים בשטח, למעשה אנו נמצאים במעין בועה של אש שמייצרת בעיקר הארטילריה, אבל גם מסוקי קרב. קצב הארטילריה הוא של 10 פגזים לדקה. האש הארטילרית שמסביבנו מונעת מהחיזבאללה להתקרב וגם מדכאת ירי מרגמות שמנסים מעת לעת לשגר.

 

מעטפת האש קולנית, אתה לומד להבחין בין יציאה רחוקה לשאון ההתרסקות הקרוב של הפגזים שנוחתים לא הרחק ממך. הפגזים שלנו לא שורקים, הם מאווששים לפני שהם מתרסקים. הרקטות יש להן קולות משלהן, אתה לומד להבחין וזה הופך לחלק מרעשי הרקע. הרעשים הם חלק ממה שאפשר לקרוא לו 'שגרת הלחימה בטבע' שמתקיימת בדרום לבנון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים