שתף קטע נבחר

חיזבאללה הצליח להפיל מסוק בדרום לבנון

בצה"ל מעריכים שטיל שירו אנשי חיזבאללה לעבר המסוק, ככל הנראה טיל נגד טנקים, הוא שגרם להפלתו. חיזבאללה טוען שאנשיו הפילו את המסוק באמצעות טיל מסוג "וועד"

מסוק התרסק אמש (שבת) בשטח לבנון. בצה"ל מעריכים שטיל שירו אנשי חיזבאללה לעבר המסוק, ככל הנראה טיל נגד טנקים, הוא שגרם להפלתו. יש נפגעים. גורמים רשמיים בלבנון טענו שחיזבאללה הפיל את המסוק. חיזבאללה טוען שאנשיו הפילו את המסוק באמצעות טיל מסוג "וועד".

 

מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, ציין אמש כי הוא מעריך את אומץ הלב והנחישות של הלוחמים הפועלים בלבנון, הן בקרקע והן באוויר והנחה את החיל להמשיך ולפעול בכל המשימות בדגש על תמיכה ועזרה לכוחות הפועלים בלבנון ככל שיידרש.

  

קצין בכיר בחיל האוויר התייחס לאירוע: "המסוק נפגע מאש שנורתה לעברו, פגע בקרקע ועלה באש. יש ירי רב לעבר מסוקים בכל הגזרות. הפעולות שאנו עושים מסוכנות, אבל יש גם הצלחות". המקום שבו אירעה התקרית נמצא תחת שליטה שלנו. למרות האירוע, אנחנו ממשיכים כרגיל בפעולות - לתספק כוחות ולחלץ נפגעים".

 

 • חדר מלחמה - סיקור נרחב ב-ynet משתי החזיתות

   

  עשרות מסוקים הנחיתו בסוף השבוע כוחות רבים בעומק שטח דרום לבנון כחלק מהרחבת המבצע הצבאי. זה היה מבצע ההנחתה הגדול ביותר מאז מלחמת יום כיפור. מיום שישי בלילה החלה לנוע מהגבול הצפוני אל תוך לבנון רכבת אווירית, במהלכה הנחיתו המסוקים היקף גדול של כוחות בעומק השטח. במבצע לקחו חלק כלי טייס רבים בהם בהם מסוקי "יסעור" ו"ינשוף" אותם הטיסו אנשי צוות אוויר בסדיר ובמילואים. במקביל להנחתת הכוחות, הצניחו המסוקים גם אספקה לחיילים הנמצאים בדרום לבנון.

    

  במהלך הלחימה אירעו שלוש תאונות אוויריות. ב-24 ביולי נהרגו אל"מ צבי לופט, בן 42 מחוגלה ו-סגן תם פרקש, בן 23 מקיסריה, לאחר שמסוק האפאצ'י בו טסו צלל, פגע בקו מתח גבוה והתרסק על האדמה, לא רחוק מצפת. תחילה העריכו שהמסוק נפגע מירי מערך סוללות "המנתץ", אולם כעת נראה שכשל טכני במסוק הוביל לתאונה הקשה.

   

  ב-21 ביולי נהרג  רב סרן רן יהושע כוכבא, בן 37, מבית חנניה ושלושה לוחמי צוות אוויר נוספים נפצעו בהתרסקות שני מסוקי קרב מסוג אפאצ'י (פתן) סמוך לגבול לבנון. המסוקים היו בדרכם לגיחה מבצעית בלבנון, שם היו אמורים לסייע לכוחות הפועלים בגזרת אביבים. ההתרסקות אירעה באזור רמות נפתלי, סמוך לצומת כח שמדרום לקריית שמונה. נסיבות האירוע אינן ברורות, אולם בצה"ל מדגישים כי הוא לא נגרם מאש שנורתה לעבר המסוקים. מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, הקים ועדת בדיקה.

   

  יום קודם לכן אירעה תאונה נוספת שכמעט הסתיימה באסון. במהלך המראה של מטוס קרב מסוג אף-16 מדגם "סופה", המטוס החדיש ביותר של חיל האוויר, נטשו אותו שני הטייסים בבסיס חיל האוויר בדרום בעקבות תקלה טכנית שעדיין נבדקת. השניים לא נפגעו, והמטוס נעצר על המסלול באמצעות רשת מיוחדת. מבדיקה עולה כי האירוע נגרם ככל הנראה כתוצאה מתקר באחד הגלגלים. למטוס נגרם נזק רב.  • פורסם לראשונה 12/08/2006 22:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מסוק (ארכיון)
  צילום: אחיה ראב"ד
  צילום: ניב קלדרון
  תאונת המסוק ב-24 ביולי
  צילום: ניב קלדרון
  מומלצים