שתף קטע נבחר

הפסקת האש: תמיכה בדמשק, מחלוקת בביירות

ישיבת הממשלה בלבנון נדחתה בשל ויכוחים על פירוק חיזבאללה מנשקו. מנגד הודיעה סוריה על תמיכתה בהסכם הפסקת האש

בקעים בהסכם הפסקת האש? אחד מיועציו של ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, אמר אתמול (א') כי ישיבת הממשלה, שהייתה אמורה לעסוק בסוגיית פריסת צבא לבנון בדרום המדינה, נדחתה למועד לא ידוע. עוד דווח, כי הישיבה נדחתה עקב ויכוחים על פירוק חיזבאללה מנשקו. מקורות בלבנון דיווחו כי בעקבות הדחייה שליחתם של 15 אלף חיילי צבא לבנון לדרום המדינה עשויה להתעכב.

 

 

שני שרי חיזבאללה, מוחמד פניש וטראד חמאדה, הודיעו כי ארגונם מתנגד לבקשה זו וביקשו ארכה להתייעצויות. לפיכך, ישיבת הממשלה הלבנונית נדחתה ליום שלישי. במקביל, גברו הקולות במערכת הפוליטית בלבנון הדורשים מחיזבאללה לממש את הסעיף הזה לאחר שנסראללה הצהיר באופן פומבי כי ארגונו יקבל את ההחלטה. בנוסף שלל יו"ר הפרלמנט הלבנוני ופטרונו של נסראללה במשבר, נביה ברי, שהישיבה נדחתה בגלל חילוקי דעות.

 

במהלך הישיבה העלו רמטכ"ל צבא לבנון, מישל סלימאן, ראש המודיעין והממונה על ביטחון הפנים, שאלות בנוגע לתפקוד הצבא באזור הדרום. אותם גורמים שאלו את ראש הממשלה, פואד סניורה, מה יהיה תפקידו של הצבא שיתפרס באזור הדרום ומה יהיה עליו לעשות כאשר יפגוש בפעילי חיזבאללה? עוד שאלו - מה אמור הצבא לעשות אם ישראל תתקוף את פעילי חיזבאללה?

 

בתוך כך, דווח כי גורמים בינלאומיים מיהרו לדבר עם ראש ממשלת לבנון ולברר את נסיבות דחיית ישיבת הממשלה. במסגרת זו שוחח סניורה עם מנהיגים בעולם, וביניהם: מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, נשיא מצרים, חוסני מובארק, נשיא צרפת ז'ק שיראק, מזכ"ל האו"ם קופי אנאן ולפי אחד הדיווחים גם עם נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש.

 

מקור בממשלת לבנון מסר כי אנאן הודיע לסניורה כי אם חיזבאללה יתבקש שלא למסור את נשקו באזור שמדרום לליטני – לא ניתן יהיה לשלוח כוח בינלאומי ללבנון. גורם לבנוני בכיר הוסיף עוד כי שני שרי חיזבאללה הודיעו שארגונם לעולם לא יסכים למסור את נשקו באזור הדרום. במסגרת זאת הוסיף אחד מיועציו של סניורה, מוחמד שטח, ואמר "עמדתה של חיזבאללה עומדת בניגוד גמור לעמדה שעליה היא הצהירה בשבוע שעבר".

 

רק בשבת אישרה ממשלת לבנון את החלטת מועצת הביטחון 1701 להפסקת אש ולהפסקת פעולות האיבה במדינה. ראש הממשלה, פואד סניורה, אמר ש"ההחלטה התקבלה פה אחד, עם כמה הסתייגויות". במקביל, שיבח סניורה את חיזבאללה, "עמידת לוחמי ההתנגדות בשטח היתה חשובה, כמו גם עמידתם ואחדותם של האזרחים. ההחלטה היא ניצחון לדיפלומטיה הלבנונית, ביחס לטיוטה הקודמת שהוצגה לפנינו לפני ההחלטה הזו". לדברי סניורה, הקבינט הלבנוני יתכנס ביום ראשון כדי לדון בביצוע האופרטיבי של ההחלטה.

 

תמיכה בדמשק

 

מנגד, הודיעה סוריה על תמיכתה בהחלטת מועצת הביטחון על הפסקת האש, כך דיווחה סוכנות הידיעות במדינה, שציטטה פקיד בכיר בממשל הסורי שסירב להזדהות בשמו.

 

כמה שעות קודם לכן אישרה ממשלת ישראל את ההחלטה. ההחלטה הזאת טובה לישראל והתוצאה מקובלת על עם ישראל", סיכמה שרת החוץ ציפי לבני במסיבת עיתונאים שכינסה מיד לאחר ההצבעה. "1701 טובה עשרות מונים מההצעה האמריקנית-צרפתית המקורית. יש סיכוי לראות שינוי בלבנון, אולם במזרח התיכון אני חיה, ואני יודעת שלא תמיד החלטות מיושמות".


פורסם לראשונה 13/08/2006 18:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קשיים בממשלה. סניורה
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
ביירות בוערת
צילום: איי אף פי
מומלצים