שתף קטע נבחר

ביילין: "במלחמה הזאת נפתחה תיבת פנדורה"

יו"ר מרצ, ח"כ יוסי ביילין, מנצל את הפסקת האש ודורש חקירה נוקבת של מחדלי המלחמה, בינהם הפקרת העורף והערכות צה"ל. "המשך המלחמה לא היה בו כדי להקטין את הסכנה, וכל יום נוסף של מלחמה, היה יום נוסף של חשיפה של העורף", אמר

הפסקת האש רק נכנסה לתוקפה ויו"ר מרצ ד"ר יוסי ביילין, לא מבזבז זמן וכבר דורש חד משמעית לפתוח בחקירת מחדלי המלחמה. ביילין אמר היום (יום ב') כי התנהלות המערכות הישראליות מדאיגה, וקרא להקים ועדת חקירה בראשות השופט אהרון ברק.

 

חדר מלחמה: כל הדיווחים ב-ynet

 

מוקדם יותר היום פרסם ביילין הודעה בה נכתב: "צריך לבדוק האם ניתן היה למנוע את אירועי 12 ביולי, האם תיבת הפנדורה בלבנון הייתה צריכה להיפתח קודם, האם אפשר היה להגיע להסכם עם סוריה ולמנוע את איום חיזבאללה, איך קרה שבמלחמה הועמקו הפערים החברתיים ואוכלוסיות חלשות הופקרו, ואיך קרא שלא הוקמו מקלטים ביישובים הערביים".

 

בשיחה עם ynet הסביר יו"ר מרצ מדוע הוא דורש להקים ועדת חקירה, ופרס את דאגותיו מפני חוסר ההערכות של ישראל למלחמות המאה ה-21. לדבריו: "אין לי עניין בצייד ראשים אבל אני חושב שיש כאן צורך אמיתי להבין מה קרה, ומה הלקחים. הדבר העיקרי שצריך לחקור ולהגיש המלצות, הוא השאלה מה עושים כשהעורף הוא גם החזית. זו היתה המלחמה הראשונה בהיסטוריה שלא היו חזית ועורף באופן נפרד. המשך המלחמה לא היה בו כדי להקטין את הסכנה, וכל יום נוסף של מלחמה, היה יום נוסף של חשיפה של העורף. ואני רוצה גם לדעת האם המלחמה הזאת היתה הכרחית".

 

ביילין דורש עוד לחקור גם את התנהגות המודיעין הישראלי: "המודיעין כאן בוודאי צריך להבדק. יש כמה דברים ספציפיים שכבר התבררו אבל זאת נקודה מאוד חשובה. גם הנושא של הפערים החברתיים, בין עשירים ועניים שנחשפו, צריך להבדק. צריך לשאול את עצמנו האם אנחנו צריכים לדרוש מאנשים להדבק לבתיהם כמו בנגבה ב-48', או שנאמר להם להתפנות".

 

לביילין ביקורת גם על הדרג המדיני שניהל את המלחמה, אולם בניגוד לקולגות, אין הוא דורש את פיטוריו של אף שר או ראש ממשלה. לדבריו: "הדבר המרכזי זה לא להעיף אנשים. אני צריך את תורת העורף של המאה ה-21. במלחמה הזאת נפתחה תיבת פאנדורה, ויצאו ממנה המון דברים שלא העלנו על דעתנו. מי העלה על דעתו לפני חודש שלנסוע מתל אביב לחיפה זה יכול להיות מעשה נועז? חשוב מאוד להקים ועדת חקירה רצינית ואני מציע שזה יהיה השופט אהרון ברק. אני רוצה לדחוף לזה שהוא ימליץ על עצמו, כי הוא גם מתפנה בעתיד הקרוב מעיסוקיו בבית המשפט העליון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ביילין. לא רוצה לערוף ראשים
צילום: ירון ברנר
מומלצים