שתף קטע נבחר

אסד: סוריה תשחרר את רמת הגולן

לקראת נאום מיוחד שיישא היום הנשיא אסד, אומר ל-ynet עיתונאי סורי: "אסד יודיע שאם לא תצלח הדרך המדינית, תיפתח הדרך להתנגדות". בראיון לעיתון המצרי "אל-אוסבוע", אמר אסד: "המערכה הצבאית בלבנון הוכרעה לטובת ההתנגדות. הגולן ישוחרר בידיים סוריות"

האם החזית הסורית היא הבאה בתור? בדמשק עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות בעקבות המלחמה, ומנסים כעת למנף את המצב לקידום נסיגה ישראלית מרמת הגולן. נשיא סוריה, בשאר אסד, משוכנע שהסיכויים לשלום פחתו וש"הגולן ישוחרר בידיים סוריות". הדברים נאמרים בראיון מיוחד שהעניק לעיתון המצרי "אל-אוסבוע". אסד צפוי לשאת היום (ג') נאום מדיני מיוחד בפני איגוד העיתונאים שבו יסקור את ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות בעקבות המלחמה בלבנון.

 

לקראת הנאום, מסר עיתונאי בסוריה ל-ynet שאסד צפוי לומר ש"אם לא תצלח הדרך המדינית לשחרור הגולן, הדרך תהיה בהתנגדות". לדברי המקור הסורי, "אסד התבטא בימים האחרונים ואמר במספר פורומים שהעידן הקרוב הוא עידן ההתנגדות לשחרור האדמות הערביות".

 

אסד אמר בראיון לעיתון המצרי כי סוריה מוכנה לכל מלחמה שתפרוץ עם ישראל. כאשר נשאל מה יהיו התוצאות במלחמה בין סוריה לישראל, השיב: "אם ישראל תנהג בהרפתקנות ותיכנס למלחמה עם סוריה - היא תשלם מחיר כבד".

  

בראיון ל"אל-אוסבוע" ניפק אסד שורה של הצהרות לוחמניות נגד ישראל ודברי תמיכה בחיזבאללה ובחמאס. "הישראלים הרסו הכל בלבנון, אך לא הצליחו להשיג הישגים צבאיים אמיתיים בשטח. המערכה הצבאית הוכרעה לטובת ההתנגדות. עתה, עלינו לנצח גם במערכה הדיפלומטית". הוא שיבח את מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ועל יכולתו המרשימה לנהל את המערכה מול ישראל ותיאר אותו כ"מפקד יחיד במינו בתולדות ההתנגדות הלבנונית האצילה".

   

אסד אמר שארצו מוכנה מאז היום הראשון לפרוץ הלחימה בלבנון, ובמיוחד בשל העובדה שהיא "מבינה את הלך המחשבה הישראלי". לדבריו, סוריה עוקבת אחרי ההתפתחויות מקרוב, במיוחד מאז עלייתו לשלטון של אריאל שרון בישראל, וכי "הבחירה בו ברוב גדול כל כך מעידה כי העם הישראלי אינו רוצה בשלום וכי הבחירה בהתנגדות היא העיקר בהתמודדות מול השאיפות התוקפניות של שרון וממשלתו".

 

"לנו ולהתנגדות (חיזבאללה - ר.נ.) היתה קריאה נכונה וברורה של המצב ולפיה העימות בוא יבוא. המערכה המתנהלת כיום מתנהלת מזה כחמש שנים וראינו הכנות נרחבות אליה. הוויכוח שלנו עם האחרים היה באופן של ההתנגדות. היו כאלה שחשבו שאין סיכוי שההתנגדות תחזיק מעמד בתקופה בה לוויינים חושפים הכל ורודפים אחרי כל דבר ומסוגלים להפנות מכות קשות על ההתנגדות, אולם המציאות הוכיחה אחרת", אמר אסד.

 

אסד: קיבלתי הצעות מפתות, אך סירבתי

  

על מעורבות הקהילה הבינלאומית בנעשה בלבנון, אמר אסד: "ההתערבות שלהם מעידה על אמת יחידה ובסיסית - שהם לא מתערבים, אלא כאשר כואב לישראל. אולם כאשר כואב לפלסטיני וללבנוני ולאחרים - איש לא מתערב".

  

אסד שיבח את ערוץ הטלוויזיה של המיליציה, "אל-מנאר", ואמר כי זאת הפעם הראשונה בה התקשורת הערבית מנצחת את התקשורת של האויב. "אף אחד, לא המודיעין האמריקני ולא המודיעין הישראלי יודע מהן היכולות האמיתיות של ההתנגדות", אמר נשיא סוריה שגילה באותה הזדמנות שקיבל הצעות מפתות, בתנאי שיסכים לזנוח את חיזבאללה וחמאס, אולם סירב.

  

הנשיא הסורי התייחס למצב הנוכחי כפי שהוא רואה אותו כיום במזרח התיכון וניכר כי אינו נלהב לפנות לתהליך מדיני עם ישראל. "היו כאלה שהאמינו שאין חלופה פרט לשלום אותו הם ניסו לכפות על האומה (הערבית), אולם העמידה האיתנה של ההתנגדות והמפנה אותו אנו רואים בעולם הערבי, ואשר בזכותו מליוני צעירים מניפים אל-על את דגלי חיזבאללה וההתנגדות הוכיח כי ישנו שלב חדש בהיסטוריה של האומה הזאת".

   

בסוריה, שנשטפת בגלי אהדה לנסראללה ולחיזבאללה, מצפים בדריכות לנאומו של אסד. בכיר סורי אמר בכנס שהתקיים משני צידי מעבר הגבול בקונייטרה שבסוריה הוחלט להקים את ה"וועדות העממיות לשחרור הגולן" ונראה כי בעקבות המלחמה בלבנון ומה שנתפס בסוריה ובעולם הערבי כניצחון מזהיר של חיזבאללה, ינסה אסד לפעול להסגת ישראל מהגולן, בין אם בדרכים דיפלומטיות יותר או פחות.

 

בסוריה ניכרה בתקופה האחרונה דריכות עליונה בצבא. מקורות ערביים אמרו שלמרות כוננות זו, אין לסוריה שום כוונה ליזום מהלך התקפי נגד ישראל והם אינם צופים, למרות השינוי בטון הסורי, שינוי אמיתי במדיניות הסורית ולו מהסיבה הפשוטה שהצבא הסורי אינו ערוך להתמודד עם צה"ל במלחמה רגילה. המקורות גם אמרו שגם הסיכויים ללוחמת גרילה בסגנון חוליות הפידאיון של שנות ה-60 וה-70, נמוכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הנשיא אסד
צילום: איי פי
צילום: אפי שריר
הר בנטל ברמת הגולן
צילום: אפי שריר
צילום: איי אף פי
מחמאות לנסראללה
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
ביקורת חריפה מהנשיא בוש
צילום: רויטרס
מומלצים