שתף קטע נבחר

בוש: ישראל הנחילה תבוסה לחיזבאללה

במסיבת עיתונאים בוושינגטון ניצב נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, לצד ישראל ואמר כי ישראל ניצחה במלחמה: "איך חיזבאללה יכול לטעון לניצחון אם במקום מדינה בתוך מדינה יהיה כוח רב לאומי?". בוש הפנה אצבע מאשימה לסוריה ולאיראן, המחמשות את חיזבאללה ופוגעות בדמוקרטיה בלבנון: "אפשר רק לדמיין כמה מסוכן יהיה העולם אם איראן תהיה גרעינית"

בזמן שבישראל מחפשים אשמים, לאמריקנים ברור מי ניצח כאן: נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, התייצב אמש (יום ב') לצד ישראל והכריז במסיבת עיתונאים כי חיזבאללה הפסיד במלחמה. במסיבת עיתונאים במחלקת המדינה, בתום פגישה עם סגן הנשיא צ'ייני ומזכירת המדינה רייס, אמר בוש: "גם אני במקום החיזבאללה הייתי מכריז על נצחון. יש להם מכונת תעמולה משומנת".

 

לגופו של עניין, השיב בוש לטענות הנצחון של החיזבאללה: "איך אתה יכול להכריז נצחון אם חיית כמדינה בתוך מדינה עם נשק בדרום לבנון ועכשיו יחליפו אותך צבא לבנון וכוח בינלאומי חזק? הולך להיות כוח חדש בדרום לבנון".  


בוש נואם ולצדו סגנו צ'ייני ומזכירת המדינה רייס (צילום: רויטרס)

 

בוש הבהיר באופן חד משמעי כי האחריות לסבל הלבנונים מוטלת על חיזבאללה, איראן וסוריה: "חיזבאללה אחראי למה שקרה. חיזבאללה תקף את ישראל ללא אישור או הסכמה של הממשלה והוא התחיל את המשבר. הטרוריסטים של חיזבאללה השתמשו במגן אנושי של אזרחי לבנון והאחריות היא גם של איראן וסוריה".

 

הוא ציין ש"כאשר ישראל הורגת אנשים חפים מפשע היא מצטערת על כך. כשחיזבאללה הורג חפים מפשע בישראל הוא חוגג. אנשים צריכים להבין את ההבדל".

 

בוש אמר ש"סוריה מעוניינת לפגוע בדמוקרטיה בלבנון" וכי המשטר באיראן מספק נשק ואימון לאנשי חיזבאללה. "זה רגע מכריע במזרח התיכון. המשטר באיראן תומך בחיזבאללה והארגון התחזק בחסותו. איראן אומרת בגלוי שהיא רוצה בהשמדת ישראל. ואם לאיראן יהיה נשק גרעיני נותר לנו רק לדמיין עד כמה העולם יהיה מסוכן".

 

"המלחמה בטרור היא האתגר של המאה ה-21"

 

בוש הסביר את תפיסתו לגבי הסכם הפסקת האש: "אם מישהו מתקיף את חיילי צה"ל הם צריכים להגיב לכך. זו פעולה הגנתית ולא התקפית. אנחנו לא מייעצים לישראל על הפעולות הצבאיות שלה. אך אם מישהו יירה בחייל ישראלי אז יש לו את הזכות להגן על עצמו. כך אני מבין את ההחלטה".  לגבי תפקידו של הכוח הרב לאומי העתיד להתפרס בדרום לבנון אמר בוש כי "הצעד הראשון הוא לאבטח את הגבול עם סוריה. איראן העבירה נשק דרך סוריה. המשימה של הכוח הרב לאומי תהיה גם לחסום את החופים בלבנון".

 

בוש קשר בין האיסלאמים הקיצונים ברחבי מזרח התיכון המבקשים, לדבריו, לפגוע בחירות. "זה לא מקרה שהמדינות הערביות הדמוקרטיות היחידות במזרח התיכון - לבנון ועיראק - מתמודדות עם טרור קשה. החירות תעזור להביס אותם".

 

הוא אמר ש"הבעיה במזרח התיכון אינה השאיפה לחירות. הבעיה היא דמוקרטיות צעירות שפגיעות לטרור. חיזבאללה הכריז מלחמה על ישראל, מבלי לקחת בחשבון את הממשלה. אמריקה תעמוד מול אל-קאעידה - איראן חייבת להפסיק לתת חסות לטרוריסטים. מיליונים בלבנון, בעיראק ובמקומות נוספים רוצים לחיות בשלום. הם מתנגדים לחזון הטרור. אנחנו נחושים לסייע להם להגשים את חלומם". 

 

הנשיא האמריקני אמר ש"אין ספק שזו מלחמה מסוג שונה. מלחמה בטרור היא האתגר של המאה ה-21. לכן אנחנו צריכים שהחירות תנצח במזרח התיכון. אני מאמין שחירות אוניברסלית היא ערך. אמהות ברחבי העולם צריכות לגדל את ילדיהן בסביבה חופשית, אבל זו מלאכה קשה, כי יש טרוריסטים שרוצים להרוג. האם אנחנו רוצים להתעמת עם טרור? המשטר הזה נחוש לעשות זאת". 


פורסם לראשונה 14/08/2006 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בוש. ישראל ניצחה
צילום: רויטרס
כוח צה"ל באזור הגבול
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
הובס. נסראללה
צילום: איי אף פי
מומלצים