שתף קטע נבחר

ישראל לאו"ם: הקשיבו היטב לחיזבאללה

גורם מדיני בכיר בירושלים הדגיש בעקבות הודעת החיזבאללה בדבר אי-מילוי החלטת האו"ם: "גם אולמרט וגם לבני אמרו שלאחר החלטת מועצת הביטחון יש לישראל כתובת אחת: ממשלת לבנון". השר אלי ישי הזהיר כי במידה וממשלת לבנון תאפשר לחיזבאללה להרים שוב את ראשו, היא תישא באחריות המלאה: "פגיעה בתשתיות תפעיל לחץ על הממשלה לגרום לחיזבאללה לעמוד בהחלטת מועצת הביטחון"

בישראל ידעו מראש כי חיזבאללה לא יקבל בקלות את תנאי הסכם הפסקת האש של מועצת הביטחון של האו"ם, אבל הצהרתו הרשמית של הארגון היום - לפיה לא ייסוג מצפון לליטני ולא יתפרק לחלוטין מנשקו - רק חיזקה הערכה זו. שרת החוץ, ציפי לבני, תיפגש הערב עם מזכ"ל האו"ם קופי אנאן ותתבע ממנו לפעול כדי להבטיח שהחלטה 1701 תיושם במלואה, ובינתיים בישראל תובעים מממשלת לבנון לבצע את חלקה בהסכם.

 

"יש כאן בעייה למזכ"ל האו"ם ולחברות מועצת הביטחון", אמר ל-ynet גורם מדיני בכיר בירושלים. "גם ראש הממשלה אהוד אולמרט וגם שרת החוץ ציפי לבני, אמרו שלאחר ההחלטה יש לישראל כתובת אחת: ממשלת לבנון. אם ממשלת לבנון לא תצליח ליישם את החלטה 1701, מועצת הביטחון של האו"ם תצטרך לטפל בה".

 

"שרת החוץ נמצאת עתה בניו-יורק בדיוק לעניין זה", הבהיר הגורם המדיני. "היא עתידה להבהיר למזכ"ל האו"ם את הדרישה החד-משמעית של ישראל ליישום ההחלטה של מועצת הביטחון במלואה. ישראל תובעת ממועצת הביטחון וממשלת לבנון לטפל בבעיה שמציבה הצהרת החיזבאללה".

 

שר הקליטה, זאב בוים, אמר אחר הצהריים כי הצהרת חיזבאללה "היא אתגר לעולם החופשי ומבחן למזכ"ל האו"ם לממש את ההחלטה הבלתי משתמעת לשתי פנים של מועצת הביטחון. הסוגייה מוטלת לפתחם של חברי מועצת הביטחון - כיצד הם יאכפו את ההחלטה על חיזבאללה וישנו את ממעמדה של תנועה זו בלבנון".

 

גם סגן ראש הממשלה ושר התשתיות הלאומיות, אלי ישי, הזהיר את ממשלת לבנון לבל תפר את ההסכם שנקבע במועצת הביטחון. "לנו יש עסק עם ממשלת לבנון", אמר. "במידה וממשלת לבנון לא תצליח ליישם את החלטה 1701 צריך להפעיל עליה לחץ בינלאומי. במידה והירי לעבר ישראל וחייליה יתחדש צריך לפעול כנגד תשתיות בלבנון. פגיעה בתשתיות תפעיל לחץ על הממשלה לגרום לחיזבאללה לעמוד בהחלטת מועצת הביטחון. ממשלת לבנון צריכה לשלם מחיר כבד מאוד אם חיזבאללה לא יתפרק מנשקו".


צה"ל בלבנון. הכל תלוי בפריסת צבא לבנון (צילום: איי פי)

 

שר הבריאות, יעקב בן יזרי, אמר כי "הארגון ומנהיגיו לא למדו דבר וחצי דבר מן המכה הכואבת שקיבלו מידו של צה"ל. ישראל רואה בממשלת לבנון אחראית ישירה לפעולות חיזבאללה, והיא זו שתיתן את הדין על כל הפרה של ההסכם. עם זאת, על ישראל לבחון מחדש בעקבות הצהרה זו את אופן יציאתה מלבנון".

 

בלשכת ראש הממשלה לא התייחסו ישירות אל חיזבאללה בעקבות דברי הבכיר אך הבהירו כי כפי שישראל מחוייבת להחלטת מועצת הביטחון, כך "גם על ממשלת לבנון לפעול על פי החלטה 1701".

 

"לא נציג נשק בפומבי, ולא נתפנה"

 

מוקדם יותר היום פירט חסן פדלאללה, חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חיזבאללה וחבר הלשכה המדינית של המיליציה השיעית, את נימוקי הארגון לסירוב. בראיון לרשת "אל-ג'זירה" אמר פדלאללה כי אנשי חיזבאללה הם תושבי דרום לבנון וכי כל נסיגה מהאזור הזה היא בראיית הארגון "פינוי האזור מתושביו". הוא הוסיף שסוגיית פירוק הארגון מנשקו לא עומדת כעת לדיון - לא בתוך ממשלת לבנון ולא מחוצה לה, משום שבראש סדר העדיפויות נמצאים כעת הבנייה מחדש והשיקום של לבנון והסיוע למי שנעקר מביתו.

 

פדלאללה הוסיף שארגונו מוכן ליישם את החלטת מועצת הביטחון, שאחד מסעיפיה החשובים הוא פריסת צבא לבנון בדרום בסיוע כוחות יוניפי"ל. הוא ציין כי פריסת הצבא אינה סותרת את הימצאות הארגון מדרום לליטאני ואת עמדתו בסוגיית הנשק - שכן כלי הנשק יהיו מוצנעים ומאוחסנים ולא יוצגו בגלוי לאור היום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר אלי ישי
צילום: ששון תירם
צילום: אמיר כהן
בוים. מבחן לאנאן
צילום: אמיר כהן
צילום: ברוך גרוסוולד
בן יזרי. לא למדו כלום
צילום: ברוך גרוסוולד
מומלצים