שתף קטע נבחר

צבא לבנון החל לרדת דרומה

שלוש חטיבות של צבא לבנון צפויות להתפרס מדרום לליטני, והבוקר החלו הכוחות לחצות את הנהר לכיוון דרום. בצה"ל נערכים למסירת השטח לידי הצבא השכן בתיווך יוניפי"ל, ומעריכים - גם לאחר הצהרות מדאיגות מכיוון חיזבאללה - כי בתוך עשרה ימים תפנה ישראל את דרום לבנון. במקביל הולך ונבנה הכוח הרב-לאומי שישוגר לשם

אחרי שלוש יממות של הפסקת אש, צפוי לצאת לדרך יישום החלטה 1701 שהתקבלה בסוף השבוע במועצת הביטחון. צבא לבנון החל בשלבים ראשונים של פריסת כוחותיו מדרום לנהר הליטני, באזור בו פעל לאחרונה צה"ל נגד חיזבאללה, לאחר שהמהלך אושר אמש על-ידי ממשלתו של פואד סניורה. בישראל ממתינים בדריכות לראות כיצד יתבצעו הדברים בשטח.  

 

על פי החלטת ממשלת לבנון, יישלחו 15 אלף חיילים לדרום - בהם כוחות מילואים - ואליהם יצטרפו בהמשך כוחות בינלאומיים. מדובר במהלך דרמטי, לאור העובדה שתהיה זו הפעם הראשונה מאז שנות ה-70' בה יתבסס צבא לבנון בכוחות משמעותיים - כשלוש חטיבות - בדרום המדינה. בשלושים השנים האחרונות, מאז מלחמת האזרחים, היו הסורים בעלי ההשפעה בדרום לבנון ונוכחותו של הצבא המקומי הייתה דלילה במיוחד. גורמים רשמיים בלבנון הדגישו כי החיילים שיתפרסו כעת באזור יאכפו את סמכותם ולא יאפשרו נוכחות של אף קבוצה חמושה.

 

הבוקר דיווחו עדי ראייה בלבנון כי כוחות של הצבא החלו עושים דרכם דרומה. לפי הדיווח, משאיות צבאיות ובהן חיילים של צבא לבנון החלו לנוע דרומה דרך העיר נבטייה, וחצו את נהר הליטני, דרך גשר ששופץ על-ידי אנשי הצבא. עוד דווח על 20 טנקים של הצבא שעושים את דרכם לכיוון מארג' עיון. במקביל, נעים ברחבי דרום המדינה מאות כלי רכב צבאיים ועליהם דגלי לבנון. כוחות הצבא אמורים לתפוס עמדות בדרכים בדרום המדינה ולהתפרס במקום לצד אנשי יוניפי"ל. קצין בכיר בצבא הלבנוני אמר לסוכנות הידיעות איי.פי כי "הצבא יתפרס בכל רחבי המדינה. כולל בדרום".

 

בינתיים נערכים גם בצה"ל להגעת צבא לבנון ולהמשך הוצאת כוחות המילואים וחיילי הסדיר משטח הלחימה. כבר אמש, בהתאם לסיכום משותף בין כל גורמי צה"ל - בהם אלוף פיקוד הצפון אודי אדם - צבא לבנון ויוניפי"ל, החל תהליך העברת השליטה אשר יבוצע בשלבים. בצה"ל מדגישים כי המשך התהליך מותנה בתגבור כוח יוניפי"ל וכן בשליטה ממשית של צבא לבנון בשטח.

 

"צבא לבנון התחייב למנוע פעילות חיזבאללה מכל האיזורים שבשליטתו ולפעול בהמשך להרחקת חיזבאללה מהאזור. כל עוד יהיו כוחות צה"ל באזור הם יהיו רשאים להגן על עצמם בכל האמצעים ולא ייווצר מצב שיהיו בסכנת חיים או תחת איום", נמסר מצה"ל. "פריסת צבא לבנון בדרום היא אחד היעדים המדיניים של ישראל והייתה אחד מיעדי מבצע 'שינוי כיוון'".

 


בדרך דרומה: חיילים של צבא לבנון (צילום: איי פי)

 

בתוך כך נפגש אתמול מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, עם שרת החוץ ציפי לבני והבטיח לה כי בתוך שבוע עד עשרה ימים ישוגר לאזור כוח רב-לאומי ראשון אשר ימנה 3,500 חיילים. עמוד השדרה של כוח זה יהיו חיילים מצרפת, ולצדם יהיו איטלקים, ספרדים ואחרים. שרת ההגנה הצרפתית, מישל אליו-מרי, אמרה כי ארצה תהיה מוכנה להוביל את חיילי הכוח הרב-לאומי לכל הפחות עד לחודש פברואר, זאת בעוד אוסטריה מצידה הודיעה כי לא תשלח חיילים ללבנון. היום תתכנס בניו-יורק ועידה של המדינות המתכוונות לשגר חיילים לכוח.

 

בצה"ל מעריכים: תוך עשרה ימים לא נהיה שם

 

בעוד בישראל מקווים כי ממשלת לבנון אכן תוכל לממש את ריבונותה בדרום המדינה ולהביא להפסקת פעילות חיזבאללה באזור, הודיע אתמול ארגונו של חסן נסראללה באופן רשמי כי אין בכוונתו למלא אחר החלטת מועצת הביטחון. חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חיזבאללה וחבר הלשכה המדינית של המיליציה השיעית, חסן פדלאללה, אמר כי הארגון מסרב לסגת מהאזור שמדרום לליטני בשל העובדה שאנשיו הם תושבי דרום לבנון וכי כל נסיגה מהאזור הזה היא בבחינת "פינוי האזור מתושביו". פדלאללה אמר עוד כי סוגיית פירוק הארגון מנשקו לא עומדת כעת לדיון - לא בתוך ממשלת לבנון ולא מחוצה לה.


גם אנשי החיזבאללה חוזרים לגבול לבנון (צילום: אי.פי)

 

ההצהרות מכיוון החיזבאללה לא שינו את ההערכה בצה"ל לפיה בתוך שבוע עד עשרה ימים ייצא החייל האחרון משטח לבנון. עם זאת אמר גורם צבאי בפיקוד הצפון, כי בצה"ל נערכים גם למצב שבו הכוח ישהה זמן רב יותר בשטח במידה וההתפתחויות יחייבו זאת.

 

במסגרת הפריסה בדרום לבנון ממשיכים כוחות המילואים לצאת אל שטח ישראל וכוחות סדירים הם אלו שנפרסים במקומם. בצה"ל מעוניינים להגיע למצב בו בתוך זמן קצר לא יישארו כלל כוחות מילואים בשטח אלא רק חיילים בעלי מקצועות מיוחדים.

 

אותו גורם הוסיף כי במסגרת תוכניות המגירה ישנן גם אפשרויות לספק לכוחות צה"ל אזורי מחייה בתוך השטח בצורת מוצבים נייחים, למרות שההערכה כי אפשרות זו תצא לפועל קלושה: "בשלב הזה אנו דואגים שלכל הכוחות יהיו צירים לוגיסטיים דרכם ניתן יהיה להעביר את כל התספוקת היום-יומית, על מנת שכל עוד יישארו בשטח יהיה להם את כל מה שנדרש".


פורסם לראשונה 16/08/2006 23:51

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, יצחק בן חורין וסוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיילי צבא לבנון בדרום המדינה
צילום: רויטרס
חייל או"ם. גם הם בדרך
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה
צילום: איי פי
צילום: דובר צה"ל
חיילי מילואים בדרכם לארץ
צילום: דובר צה"ל
מומלצים