שתף קטע נבחר

גרמניה לא תשלח חיילים ללבנון; צרפת רק 400

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הודיעה כי ארצה לא תשלח חיילים לכוח הרב-לאומי בדרום לבנון. לפני כן הודיע נשיא צרפת ז'אק שיראק כי ארצו תשגר לכוח הרב-לאומי 200 חיילים, שיצטרפו ל-200 המשרתים בכוח יוניפי"ל. באו"ם חוששים כי תרומתן הצנועה של המדינות תרפה את ידיהם של מדינות אחרות שהביעו רצון לתרום לכוח

מדינות אירופה מושכות ידיהן מהכוח הרב-לאומי: קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הודיעה הערב (יום ה') כי ארצה לא תשלח חיילים לכוח הבינלאומי בלבנון. מוקדם יותר הודיע נשיא צרפת, ז'אק שיראק, כי ארצו תשגר לכוח הרב-לאומי בדרום לבנון רק 200 חיילים נוספים, שיצטרפו ל-200 חיילים צרפתים שמשרתים בכוח יוניפי"ל. הלילה יתכנסו באו"ם נציגי המדינות שאמורות לשגר כוחות ללבנון, והדברים אינם נראים אופטימיים בשלב זה.

 

באו"ם חוששים שתרומתן הצנועה של גרמניה וצרפת תרפה את ידיהם של מדינות אחרות שהביעו רצון לתרום לכוח הרב-לאומי. גורמים באו"ם הביעו אכזבה מההצהרה הצרפתית שכן בארגון ציפו שפריז שתשלח כוח משמעותי הרבה יותר, במטרה לבנות כוח שמונה כ-15 אלף חיילים ממדינות שונות.

 

עם זאת, יש לציין ששיראק הותיר אפשרות לפיה בסופו של דבר צרפת תספק חיילים נוספים. בהודעתו, אמר הנשיא הצרפתי שיש עוד 1,700 חיילים צרפתים המוצבים בסביבתה של לבנון שיהיו זמינים עבור הכוח הרב-לאומי, אם כי לא ישרתו תחת פיקודו. בגרמניה אמרו כי שיגור הכוחות הימיים שלה תלוי בהחלטות שיתקבלו על תנאי הפעילות של הכוח הרב-לאומי, ההוראות המדויקות שינתנו לו ומשימותיו.

 

200 החיילים העתידים להישלח מצרפת, יצטרפו ל-200 חיילים נוספים מהמדינה שמוצבים בלבנון ומשרתים במסגרת כוח יוניפי"ל של האו"ם. אם זה יהיה היקפו של הכוח הצרפתי בדרום לבנון הרי שמדובר במספר קטן ו"סמלי" של חיילים צרפתים. נוכח זיקתה ההיסטורית ללבנון והעובדה שהיתה מעורבת בניסוח החלטת מועצת הביטחון 1701, נחשבה צרפת כמועמדת הטבעית להוביל את הכוח הרב-לאומי.

 

הכוח הרב-לאומי אמור לפעול עם צבא לבנון

 

הקנצלרית מרקל אמרה שגרמניה עשויה להציע שליחת כוח ימי, שיעסוק בשמירה על חופי לבנון ובסיוע לכוח הרב-לאומי, אם כי לא תשלח כוח יבשתי. נציגי המדינות התורמות ונציגי המדינות שמועמדות לשגר חיילים ללבנון יתכנסו הערב לפגישה במטה האו"ם בניו יורק כדי לדון בהרכב הכוח, שיצטרף לכ-2,000 אנשי יוניפי"ל המוצבים בלבנון. הכוח הרב-לאומי אמור לפעול יחד עם כ-15 אלף חיילי צבא לבנון, שכבר חצו את נהר הליטני והחלו ולהתפרס בדרום המדינה.

 

הבוקר פירסם העיתון הצרפתי "לה מונד" ששרת ההגנה של צרפת, מישל אליו-מרי, תיכננה להכריז על שיגור כוח צנוע של 10 קצינים ו-200 אנשי הנדסה ללבנון, אולם נעתרה לבקשת האו"ם לדחות את ההודעה עד לשיחה בין אנאן לשיראק.

 

בראיון לערוץ השני הצרפתי, אמרה שרת ההגנה הצרפתית,כי המנדט של הכוח הרב-לאומי עדיין "מעורפל" וקראה לאו"ם להבהיר בדחיפות את מתווה משימתו של הכוח, הסייגים החלים עליו וסמכויותיו לרבות אלו הקשורות לפתיחה באש. היא ציינה שצרפת, שמפקדת על יוניפי"ל כעת, תהיה מוכנה להמשיך ולהוביל את הכוח עד חודש פברואר. באשר להמשך המשימה אמרה: "כששולחים כוח והמשימה שלו לא מוגדרת באופן מדויק, והמשאבים שלו לא גדולים מספיק - זה יכול להפוך לקטסטרופה, גם עבור החיילים שאנו שולחים לשם".


פורסם לראשונה 17/08/2006 20:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מרקל. אולי תשלח כוח ימי
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שיראק. שוחח עם אנאן
צילום: איי פי
מומלצים