שתף קטע נבחר

ההרוג בלבנון: סגן-אלוף עמנואל מורנו

הקצין הבכיר מסיירת מטכ"ל שנהרג במהלך פעולת כוח צה"ל בבעל בק, תואר על-ידי רב הקהילה שלו כ"איש צנוע, ומפקד קשוב. את מה שעשה בצבא לא נדע לעולם". חייל תושב המקום סיפר: "הוא לא ענד את דרגותיו בשל הצניעות שבה נהג"

קצין סיירת מטכ"ל שנהרג בפעילות ליד העיירה בעל בק שבבקעת הלבנון הוא סגן-אלוף עמנואל מורנו, תושב תלמים בן 35. כבר בשעות הבוקר המוקדמות אתמול (שבת) קיבלו ארבעת אחיו של סגן אלוף מורנו את הבשורה המרה. אשתו מאיה הייתה בשבת יחד עם שלושת ילדיה בבית הוריה בעין הבשור.

 

שכניהם של בני הזוג מורנו סיפרו. "הם גרים פה שנתיים מעולם לא הרגשנו אותם. אנשים מקסימים שאפילו הצעקות שלהם היו בשקט. ידענו שהוא משמש בתפקיד בכיר בצבא, אבל לא תארנו לעצמנו באיזה תפקיד. הוא תמיד נהג ללבוש בגדים אזרחיים".

 

שכנה אחרת סיפרה: "ביום שישי הוא נסע לבסיס. זו היתה הפעם הראשונה שראינו כיצד ילדיו הקטנים בכו בלכתו. הם אף פעם לא בכו כך".  


האבל במושב (צילום: אמיר כהן)

 

מכיוון שמדובר ביישוב דתי, שמרו בני המשפחה את הבשורה המרה ורק עם צאת השבת הם סיפרו על מותו של עמנואל ליתר חברי הקהילה.  רב הקהילה, שמואל שוקרון, סיפר על הקצין. "עמנואל מתגורר פה מספר שנים כחלק מהקהילה. איש צנוע ונסתר. אלו המעלות שלו, ידוע לנו שהוא היה מפקד קשוב וטוב. מבחינתנו עמנואל היה מפקד של מידות וענווה, אדם שכל גדולתו היא הצניעות. כל מה שעשה בצבא לא ידענו וכנראה גם לא נדע מעולם".

 

ביום חמישי בערב הגיע עמנואל למושב לביתו של הרב שוקרון כדי להביא ציוד לבנו של הרב הנמצא בלבנון. "הוא נכנס לבית בענווה ברורה ובביישנות, העביר את התיק והלך. כל החיים שלו הייתה התמסרות גדולה בכל מאודו למה שעשה וביצע".

 

יוחאי (10) אחיינו של עמנואל, סיפר על דודו. "מדי פעם רצינו לשחק ולהשתעשע איתו, אולם מכיוון שהיה מדובר באדם רציני הוא היה מושיב אותנו ומספר לנו על הצבא ומספר לנו מה קורה בצבא". אחד מתושבי המקום המשרת בצבא, סיפר כי מדי יום ראשון לקח אותו לבסיס. "עמנואל לא היה עונד את דרגותיו בשל הצניעות שבה נהג".

 

לפני כשנה מצא עצמו עמנואל בעין הסערה בעת פינוי גוש קטיף. זאת כאשר אחד מאחיו, רב-סרן ביחידה מובחרת, התבצר בביתו בנווה דקלים וסירב להתפנות מרצונו. קצינים בכירים וח"כים נשלחו אז אל הבית בתקווה לשכנע את האח להתפנות. אתמול היה האח הראשון שקיבל את הבשורה על מותו של עמנואל.

  

בצה"ל אמרו כי מטרת הפעולה בה נהרג עמנואל היתה למנוע פעולות להברחת אמצעי לחימה מאיראן וסוריה לחיזבאללה. לפי גורמים צבאיים, "היעדים הושגו במלואם". בצה"ל הסבירו כי "מדובר בפעולה שאינה סותרת את הפסקת האש, שכן הצבא אמר שהוא שומר לעצמו את הזכות למנוע הברחת אמצעי לחימה לחיזבאללה".


פורסם לראשונה 19/08/2006 23:25

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מקום הפעולה בבעל בק
צילום: איי אף פי
צילום: אבי רוקח
אבלים בבית המשפחה
צילום: אבי רוקח
מומלצים