שתף קטע נבחר

חלוץ: לא היה נוק-אאוט, אבל ניצחנו בנקודות

הרמטכ"ל דיווח בישיבת הממשלה כי העברת השטח לידי צבא לבנון נעשית "בצורה מוקפדת ומושכלת". הוסיף: "יש לנו הרבה מה לתחקר, מהרמטכ"ל ועד אחרון החיילים. אין לנו מה להסתיר". השרה לבני עידכנה כי בפגישתה עם מזכ"ל האו"ם דרשה את שחרור החיילים החטופים. דיכטר ופינס: להקים ועדת חקירה ממלכתית

"המלחמה בלבנון לא הסתיימה בנוק-אאוט, אבל זהו בפירוש ניצחון בנקודות", אמר הרמטכ"ל, דן חלוץ, בישיבת הממשלה השבועית הבוקר (יום א'). הוא מנה שורה של הישגים בדרום לבנון, בהם פגיעה בתשתיות החיזבאללה.

 

הרמטכ"ל דיווח לשרים על העברת השטח לידי צבא לבנון והאו"ם בצורה "מוקפדת ומושכלת". לדבריו, "ייערך תחקור מלא של כל כוחות המילואים ויש לנו הרבה מה לתחקר, מהרמטכ"ל עד אחרון החיילים. אין לנו מה להסתיר". 

 

ממלאת מקום ראש הממשלה ושרת החוץ, ציפי לבני, סקרה בפני השרים בישיבה את המתרחש בזירה הבינלאומית בסוגייה הלבנונית. בין היתר דיווחה להם על פגישתה עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן. השרה אמרה שהזהירה את  אנאן כי אי שחרור החטופים אהוד גולדווסר ואלדד רגב מהווה הפרה של הסכם הפסקת האש, ובדומה לכך גם המשך התחמשות חיזבאללה בנשק המוברח דרך סוריה.

 

בנוסף דיווחה לבני לשרים כי שוחחה עם מזכ"ל האו"ם על האפשרות שיפגוש את בני משפחות גולדווסר ורגב. לדבריה, אמר לה המזכ"ל כי יפעל ליזום פגישה כזאת בקרוב. 


אנשי חיזבאללה באתר בבעל בק (צילום: איי.אף.פי)

 

בעניין הכוח הרב לאומי אמרה לבני שישראל בוחנת עניינית את האפשרות של השתתפות מדינות שאין להם יחסים דיפלומטיים עם ישראל. יצוין כי מלזיה, אינדונזיה ובנגלדש הן שלוש מדינות מוסלמיות שהסכימו לשלוח יחידות לכוח הרב לאומי בלבנון ולדברי לבני, אנאן "הבטיח להתייעץ איתנו בנושא זה לפני החלטה לצרף מדינות אלה.

 

השרה לבני התריעה בפני השרים על כינוס הליגה הערבית בימים הקרובים ותוצאותיה. "הליגה הערבית עשויה לגלות פעלתנות מיותרת, שתפגע בניסיון ליישם את החלטת מועצת הביטחון 1701.", אמרה השרה.

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, ושר התרבות המדע והספורט, אופיר פינס, תמכו במהלך ישיבת הממשלה בהקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת כשלי מלחמת לבנון. "ראש הממשלה צריך לקבוע את מתכונת הבדיקה של מכלול הנושאים. המתכונת צריכה לספק תוצרים בלוח זמנים קצר למען האפקטיביות שלהם", אמר דיכטר. 

 

מנגד סבור שר הקליטה, זאב בוים, שאין להקים וועדת חקירה ממלכתית: "יש בהחלט דברים לתקן, אבל וועדת חקירה ממלכתית אינה מסגרת לעשות זאת. וועדות חקירה ממלכתיות מנהלות תהליך ממושך ומסורבל. בעבר לא הביאו לתוצאות ואנו כולנו מכירים את התופעה של עורכי דין שמגיעים מצויידים בקלסרים עבי כרס והזמן נמשך והתוצאות אינן מושגות".

 

קבינט מיוחד למען יישובי הצפון

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הודיע הבוקר בישיבה כי הממשלה תאשר הקמת קבינט בראשותו לשיקום הצפון. הוא הוסיף: "זאת משימה לאומית מהמדרגה הראשונה". האלוף (במיל') עמוס ירון יוצב כמתאם פעולות הממשלה בקבינט לשיקום תשתיות הצפון שנפגעו במלחמה.  

 

על פי התכנונים, במסגרת עבודת הקבינט תוקם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, ובהשתתפות מנכ"לים של משרדי הממשלה השונים, שתופקד על הכנת התוכנית לחיזוק הצפון - כולל תוכנית תקציבית מפורטת לשנים 2006-7. על פי החלטת הממשלה, הקבינט ייתן מענה לכלל היישובים בצפון, בין אם יהודים, ערבים, בדואים, צ'רקסים או דרוזים.

 

סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת, אלי ישי, אמר כי "על ראש ממשלת לבנון פואד סניורה להבין שמי שנושא באחריות לכך - זה הוא. צריך לתת לו אולטימטום, או שהוא מפסיק את הברחת הנשק מאיראן דרך סוריה לחיזבאללה או שתפגענה תשתיותיו". ישי הוסיף כי כל פעולה של הברחת נשק מחייבת תגובת נגד של ישראל. "לא אנחנו הפרנו את הסכם הפסקת האש", אמר השר.

 

שר התיירות, יצחק (בוז'י) הרצוג, טען כי "ישראל לא הפרה בפעולה בבעל בק את החלטת מועצת הביטחון. יש הנחייה בהסכם הפסקת האש להטיל אמברגו על העברת נשק לחיזבאללה דרך סוריה ואיראן. כל עוד ההפרות האלה נמשכות יש לנו זכות לפעול".  

שר הבינוי והשיכון, מאיר שטרית, אמר כי "אי אפשר לשבת בחיבוק ידיים מול הברחות הנשק מסוריה לחיזבאללה. אני אומר ללבנונים: אינך יכול לטבול כשרץ בידך. הייתי מצפה ממשלת לבנון שתראה מעט רצון טוב, כמו למשל להעביר את החטופים לידיה או לפחות לאפשר ביקור של הצלב האדום. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרמטכ"ל חלוץ. יהיה תחקיר
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
לבני. דורשת שחרור החטופים
צילום: אלי אלגרט
צילום: אבי מועלם
דיכטר. ועדת חקירה ממלכתית
צילום: אבי מועלם
מומלצים