שתף קטע נבחר

קמפיין חדש: "מצפון תיפתח חקירה"

התנועה לאיכות השלטון יוצאת במסע הסברה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאירועי המלחמה. בין היתר דורשים בתנועה לחקור את הכנת מערך המילואים והתיאום בין הדרג המדיני לצבאי. "קיבלנו אלפי פניות מאזרחים, חיילים במילואים וקצינים - בהם בכירים בדרגת אלוף, שדרשו את הקמת הוועדה", אמר ל-ynet מנכ"ל התנועה

התנועה לאיכות השלטון יצאה היום (א') בקמפיין להקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט בית משפט עליון, אשר תבדוק את התנהלות הדרג המדיני והצבאי במהלך המלחמה בלבנון. בתנועה מודעים לכך שעד פרסום מסקנות הוועדה יכולה לחלוף שנה, ולכן הם קוראים גם להקמת תת-ועדה, אשר תמסור את מסקנותיה בתוך חודשיים למקרה של עימות נוסף בלבנון, "על מנת שצה"ל יהיה מוכן לסיבוב הבא".

 

אחת הסוגיות המרכזיות בהן עוסק הקמפיין היא חוסר המוכנות של העורף הישראלי, כפי שבא לידי ביטוי באי תקינות המקלטים ובמחסור החמור באספקת השירותים לתושבי קו העימות. סוגייה נוספת היא חוסר תפקודם של משרדי הממשלה, שאילץ את התושבים להיות נתונים לטיפולם של המגזר ההתנדבותי וגורמים פילנתרופיים שונים. "אנחנו לא צריכים להסתמך על גאידמק וחבריו", אמר היום יושב ראש התנועה, אליעד שרגא.


מאהל המחאה של התנועה לאיכות השלטון, היום בירושלים (צילום: חיים צח)

 

בתנועה דורשים לבחון את השיקולים בגללם נמנעה ממשלת ישראל להכריז על מצב מלחמה, וכן את היעדר ניצול משאבים ציבוריים לפתרון בעיות שונות ובכללן בעיות דיור של תושבי קו העימות. בעיה נוספת אותה דורשים אנשי התנועה לבדוק היא היעדר קריטריונים ברשויות המוניציפאליות לחלוקת התרומות שהתקבלו במהלך המלחמה.

 

עוד טוענים אנשי התנועה כי הקריטריונים לפיצוי כספי עליהם החליטה הממשלה אינם נותנים מענה לנזק של אזרחים ועסקים. "על הממשלה לנקוט צעדים שיבטיחו זמן תגובה קצר ככל הניתן עד להסדרת הפיצויים", אומרים בתנועה.

 

שאלות רבות הועלו במסגרת הקמפיין גם בנושא התפקוד הצבאי. בין היתר יידון נושא תהליך קבלת ההחלטות על ידי הדרג המדיני ויעילות שיתוף הפעולה בין המטה הכללי של צה"ל לפיקודיו השונים. "יש לבחון גם את הקביעה שרווחה בימים הראשונים של הלחימה, לפיה ניתן לנצח בעזרת חיל האוויר והתותחנים בלבד", מסבירים בתנועה. 

 

מאהל המחאה - בכיכר על שמו של השופט אגרנט

נושא מרכזי נוסף שלא נפקד מעיני התנועה לאיכות השלטון הוא תפקודו של מערך המילואים במלחמה. בתנועה קוראים לבדוק את אימון המילואמניקים טרם המלחמה הנוכחית, ובמיוחד את החוק החדש שקיצץ ימי מילואים רבים וייתכן שפגע בכשירותם. בנוסף דורשת התנועה מהוועדה לבדוק את טיב המידע המודיעיני שהיה בידי צה"ל על חיזבאללה, את נושא ביטחון השדה ואת יחסי הצבא והתקשורת, לרבות תפקוד הצנזורה הצבאית והתרת פרסום פרטים שהיו עלולים לסכן את חיי החיילים בשטח.

 

בתנועה אומרים כי לשורת הנושאים הללו והתשובות שיתקבלו בנוגע אליהן, יש השפעה מכריעה על עתיד מדינת ישראל. מאבקה של התנועה להקמת הוועדה החל היום עם הקמת אוהלי מחאה בגן הוורדים ובכיכר אגרנט בירושלים, ויימשך בעצומת תמיכה והפגנות המוניות ברחבי הארץ. בין היתר ישתמשו בתנועה בסלוגנים "מצפון תיפתח חקירה", "איבדתם את הצפון", ו"הפנתם לנו עורף". במקביל פנו בתנועה לאיכות השלטון לראש הממשלה, אהוד אולמרט, בתביעה להקים וועדת חקירה ממלכתית.

 

אוהל המחאה המרכזי של התנועה לאיכות השלטון הוקם בכיכר אגרנט - הקרויה על שמו של השופט שעמד בראש הוועדה למחדלי מלחמת יום כיפורים - סמוך לבית המשפט העליון.

 

אהרל'ה (אהרון) גליל, מנכ"ל התנועה, אמר ל-ynet: "קיבלנו מאות ואלפי פניות מאז תום הקרבות מאזרחים, קצינים וחיילים במילואים, ביניהם קצינים בכירים מאוד בדרגת אלוף. כולם פנו לתנועה ותמכו במחאתה להקמת ועדת חקירה ממלכתית. הגיעו גם פניות מאזור הגליל והתבקשנו להקים אוהל מחאה בקיבוץ איילת השחר כאות הזדהות עם מאבקה של התנועה לאיכות השלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון
צילום: גיל יוחנן
צילום: דובר צה"ל
חיילי מילואים. האם החוק החדש פגע בכשירות?
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי פי
אולמרט. יצטרך לשאת באחריות
צילום: איי פי
מומלצים