שתף קטע נבחר

"כדי לשקם את אמון הציבור, צריך ועדת חקירה"

כך אמר השר אופיר פינס בישיבת הממשלה. ראש הממשלה אולמרט שוחח עם היועץ המשפטי, מני מזוז, וביקש לבחון את אופי ועדת הבדיקה. היום החלה לפעול "ועדת שחק" שמינה שר הביטחון, עמיר פרץ. האלוף במיל' הרצל בודינגר הודיע על פרישתו ממנה בגלל "סיבות אישיות" וגיורא רום, סגן מפקד חיל האוויר לשעבר, יחליפו

אחרי המלחמה, שלב החקירה: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שוחח היום (א') עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בעניין בדיקת המלחמה בלבנון והודיע לשרים שבימים הקרובים ידווח על "מתכונת הבדיקה". היום נשמעו עוד קולות מתוך הממשלה ומחוצה לה הדורשים לכונן ועדת חקירה ממלכתית. שר המדע התרבות והספורט, אופיר פינס, אמר בישיבת הממשלה: "כדי לשקם את אמון העם בצבא ובממשלה יש להקים ועדה שתחקור את הכשלים. זו חובתנו".

 

בתום הישיבה הוסיף השר פינס בשיחה עם ynet: "ממשלה לא צריכה שהתנועה לאיכות השלטון תלחץ עליה ושמפגינים יפגינו בשעריה. ממשלה רצינית צריכה לעשות בדיקה רצינית. גם אם הייתה המלחמה מסתיימת בהצלחה גדולה, הייתה צריכה להיעשות חקירה מסודרת. לא יכול להיות שכל שר יחקור את משרדו וכל ארגון יבדוק את עצמו. מבחינתי הכי נכון זה שתהיה ועדת חקירה ממלכתית משום שמדובר במוסד ידוע, אך אני מוכן גם לשמוע הצעות נוספות. הממשלה חייבת להחזיר את אמון הציבור בה וכדי לעשות זאת יש להקים ועדה".

 

לעומתו, השר אבי דיכטר קרא לאפשר לצבא לקיים תחקירים מקצועיים: "אסור שכל ועדת חקירה שתוקם תעצור את צה"ל מלקיים תחקירים פנימיים. עליו לבצע לאלתר תחקיר לכל תרחיש שלא יקרה". אולמרט אמנם לא אמר דברים דומים בקולו, אך גורמים מדיניים בכירים בירושלים אמרו ש"לא תקום ועדת חקירה ממלכתית, אין בכך צורך".

 

היועץ מזוז ביקש להבהיר היום כי שאלת קיומה של ועדת חקירה ממלכתית נתונה לסמכותה ולשיקול דעתה של הממשלה עצמה. הוא הוסיף כי הוא בוחן בשיתוף עם הגורמים המקצועיים הרלוונטיים את החלופות השונות - ועדות בדיקה אחרות - וההיבטים המשפטיים הכרוכים בהם. תוצאות הבדיקה יגובשו בימים הקרובים ויוצגו בפני הדרג המדיני.

הרמטכ"ל מסכם
לא היה נוק-אאוט, אבל ניצחנו בנקודות / רוני סופר
הרמטכ"ל דיווח בישיבת הממשלה כי העברת השטח לידי צבא לבנון נעשית "בצורה מוקפדת ומושכלת". הוסיף: "יש לנו הרבה מה לתחקר, מהרמטכ"ל ועד אחרון החיילים. אין לנו מה להסתיר". השרה לבני עידכנה כי בפגישתה עם מזכ"ל האו"ם דרשה את שחרור החיילים החטופים. דיכטר ופינס: להקים ועדת חקירה ממלכתית
לכתבה המלאה

  

היום יצאה התנועה לאיכות השלטון בקמפיין להקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט בית משפט עליון. בתנועה אומרים כי לשורת הנושאים הללו והתשובות שיתקבלו בנוגע אליהן, יש השפעה מכריעה על עתיד מדינת ישראל. מאבקה של התנועה להקמת הוועדה החל היום עם הקמת אוהלי מחאה בגן הוורדים ובכיכר אגרנט בירושלים, ויימשך בעצומת תמיכה והפגנות המוניות ברחבי הארץ.


התנועה לאיכות השלטון פתחה בקמפיין (צילום: חיים צח)

 

במקביל לקריאות ההולכות וגוברות להקמת ועדת חקירה ממלכתית, החלה היום לפעול "ועדת שחק" שמינה שר הביטחון, עמיר פרץ, לבדיקת התנהלות צה"ל בחזית הצפונית לפני ובמהלך המלחמה. מפקד חיל האוויר בדימוס, האלוף (מיל') הרצל בודינגר, הודיע על פרישתו מסיבות אישיות ואת מקומו תפס האלוף (במיל') גיורא רום, סגן מפקד חיל האוויר לשעבר.

 

הוועדה שהקים פרץ, יש להדגיש, אינה ועדת חקירה ממלכתית. מלבד שחק מכהנים בוועדה אילן בירן, ששימש בין השאר מנכ"ל משרד הביטחון; ועמי סגיס, לשעבר ראש אגף הלוגיסטיקה. את הפן האזרחי יספק אלי הורוביץ, יושב הראש של ענקית התרופות "טבע".

 

סמכויות הוועדה כוללות את בדיקת סוגיית התכנון והמוכנות של צה"ל ומערכת הביטחון לפני המלחמה ובמהלכה. בתוך שלושה שבועות צפויה הוועדה להגיש מסקנות ביניים לשר הביטחון. פרץ הבהיר עם הקמת הוועדה, כי מטרתה אינה למצוא כשלים, אלא לבחון את כל סוגיית המלחמה על מנת להפיק לקחים לעתיד.

 

בכוונת צה"ל למנות קצין בכיר בסדיר או במילואים, שאין לו נגיעה ישירה לעימות בצפון, על מנת שירכז את כל נושא הבדיקות הפנימיות בצה"ל. זאת במקביל לוועדה שמינה פרץ.

 

הוועדה תבדוק רק את תפקוד מערכת הביטחון ולא תגיע לדרגי הצמרת בירושלים. עדיין לא נקבע האם היא תוסמך להמליץ על מסקנות אישיות.

 

ככלל, "ועדת שחק" לא תחליף את הבדיקות והתחקירים שעורך צה"ל בכל הסוגיות שעל הפרק. עם זאת, במידה שיוחלט על הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את כל נושא המלחמה, היא היחידה שתפעל ולא יהיה עוד צורך ב"וועדת שחק".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אולמרט שוחח עם מזוז
צילום: איי אף פי
צילום: גיל יוחנן
מזוז. דן בנושא
צילום: גיל יוחנן
אופיר פינס. ועדה - כדי לשקם את אמון העם
צילום: גבי מנשה
מומלצים