שתף קטע נבחר

הליגה הערבית: להסיר את הסגר מעל לבנון

בכינוס בקהיר, סיכמו שרי החוץ של הליגה הערבית להעביר את הכדור למגרשו של האו"ם ולדרוש ממועצת הביטחון לדון בתהליך השלום. הם גם קראו למועצת הביטחון ללחוץ על ישראל להסיר את הסגר האווירי והימי מעל לבנון

שרי החוץ של הליגה הערבית שהתכנסו אמש (יום א') לדיון חירום בקהיר פנו למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה שזו תלחץ על ישראל להסיר את הסגר הימי והאווירי מעל לבנון. הם גם דרשו לכנס את מועצת הביטחון בחודש הבא כדי לדון בנושא תהליך השלום כדי לחדשו "בערוץ הנכון", במקום בערוץ האמריקני, אף שלא אמרו זאת מפורשות.

 

שרי החוץ הערבים, שהתכנסו בפעם השלישית מאז פרצה הלחימה בלבנון, הגיעו בתוך זמן קצר יחסית להחלטה פה אחד סביב מכלול הנושאים עליהם דנו, ביניהם: הזדהות ותמיכה בלבנון, סיוע לבנייתה מחדש ומעקב אחר יישום החלטת מועצת הביטחון 1701 בדגש על ההפרות הישראליות.


חלק משרי החוץ שהשתתפו בכינוס (צילום: איי.אף.פי)

 

בהודעת הסיכום עליה בישר מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, התקבלה ההצעה המצרית-סעודית-ירדנית לפנות למועצת הביטחון בבקשה לחדש את המשא ומתן עם ישראל על בסיס אחר מזה שהיה עד כה. "כולנו מסכימים שתהליך השלום נכשל ולכן עלינו לרדת לשורש העניין באמצעות המסגרת המתאימה - האו"ם ומועצת הביטחון. להזכירכם, יש לנו את תוכנית השלום הערבית שהתקבלה בפסגה הערבית בשנת 2003", אמר מוסא במסיבת העיתונאים שקיים בתום השיחות.

  

רצון זה משקף את עמדתם של מצרים, סעודיה וירדן שרוצות מצד אחד לצמצם את ההשפעה האיראנית באזור וחוששות מהתחזקות הגורמים הקיצוניים כמו חיזבאללה. מצד שני אותן מדינות נוטות להיכנע לקריאה לצמצם את ההשפעה האמריקנית על התהליך וכן ארצות הברית זוכה לביקורת רבה באזור כמי שמנסה להוציא לפועל תוכניות שעולות בקנה אחד עם רצונה של ישראל, כמו תוכניות דמוקרטיזציה במדינות ערב.

 

למרות כל זאת, שר החוץ של קטאר, השייח חמד בן ג'אסם בן ג'אבר אל-ת'אני, נשמע נחרץ פחות ואמר שבכוונת שרי החוץ של הליגה הערבית לפנות לאו"ם, אולם מוקדם עדיין לומר שיש תוכנית ערבית כוללת בנושא. "עלינו קודם כל לדעת מהי עמדתן של חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון והאם הן יקבלו את התוכנית. בכוונתנו לפעול יחד איתן כדי להחזיר את תהליך השלום למסלולו הנכון. חשוב שהמאמצים שלנו יהיו מאוחדים בנושא זה".

 

לפני הדיון תקף שר החוץ הלבנוני, פאוזי סלוח, את ישראל על פעולת צה"ל שלשום בעומק לבנון ואמר כי:"ישראל הפרה את החלטת מועצת הביטחון מספר 1701. היא תפר אותה עוד פעמים רבות בעתיד ולכן היא אינה יכולה לחיות בשלום ולשמור על השלום, היציבות והביטחון באזור".

 

דרישה: להציג יוזמה חדשה

ביום שישי ביקשו שרי החוץ של הליגה הערבית להשתתף בכינוס של מועצת הביטחון של האו"ם בסוף החודש הבא ולהציג יוזמה חדשה לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי. לדבריהם, מפת הדרכים מ-2003 "מתה" ובדעתם להתחיל כעת תהליך חדש במזרח התיכון, שהמתיחות בו רק הולכת ומחריפה. שליח הליגה הערבית לארצות הברית, יאהייה מהאסמי, אמר כי התקשר באופן אישי ל-15 חברים במועצת הביטחון ש"הביעו תמיכה רבה ברעיון". לדבריו, הישיבה בנושא תיערך כנראה לקראת סוף חודש ספטמבר.

 

לפני כשבועיים הגיעו שרי החוץ הערבים לדיון בביירות. במהלך הדיונים פרץ ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, בבכי פעמיים לפני שרי החוץ הערבים בביירות. בפעם הראשונה בכה כשדיבר על ההרוגים בלבנון: "אנו יודעים שאיננו היחידים שניצבים מול האסון הזה שכן גם אחינו בפלסטין ובעיראק סובלים מהכיבוש". אחר כך ביקש עזרה ממדינות ערב ושוב פרץ בבכי: "עמידתכם לצידנו היא חובה ונשיאה באחריות". 


פורסם לראשונה 20/08/2006 21:54

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
כינוס הליגה הערבית (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
עמרו מוסא
צילום: איי פי
מומלצים