שתף קטע נבחר

זעקת המילואים והשכול: "החרמון זה לא באלפּים"

חיילי מילואים יצאו לצעדות מחאה נגד הדרג המדיני. מכתב מאב שכול: "אם היו למלחמה הזאת יעדים, הם לא הושגו וראש הממשלה חייב לשאת באחריות"

המחאה מתרחבת: חיילי מילואים יוצאים לצעדה, מכתבים ועצומות נשלחו לבכירי המערכת הפוליטית והבטחונית, וגם הורים שכולים יוצאים בדרישה לראש הממשלה, לשר הביטחון ולרמטכ"ל - להתפטר מתפקידם עקב הכשלים שנחשפו במערכה בלבנון.  

 

הורים שכולים שאיבדו את בניהם במלחמה יצאו למסע לזכרו של לוחם יחידת אגוז, סמ"ר רפנאל מוסקל ז"ל, שנהרג בקרב שבין מארון א-רס לבינת ג'בל בתחילת המלחמה. משה מוסקל, אביו של רפנאל, אמר ל-ynet: "זה התחיל בתור מסע לזכרו של רפנאל שיצא מבית העלמין במזכרת בתיה בו הוא טמון, דרך אתרי מורשת קרב. בסיומו - בהר הרצל - נדרוש את התפטרותו של ראש הממשלה, כי גם אם היו למלחמה הזאת יעדים הם לא הושגו והוא חייב לשאת באחריות".

 

האב השכול שיגר מכתב ברוח זו לראש הממשלה באמצעות ח"כ עותניאל שנלר (קדימה) שביקר בביתו. "הורים רבים שאיבדו את בניהם במלחמה יצטרפו אלינו, גם כאלה שמסיימים את ה-30 למות בנם בימים הקרובים יצטרפו לדרישה האיתנה הזאת", הבטיח. לדבריו, מצב שבו החיילים החטופים לא הוחזרו, השקט על גבול הצפון הוא זמני וצה"ל איבד לוחמים רבים - מהווה כישלון.

 

"יש כאן כאלה שרואים את השלג בחרמון וחושבים שזה האלפים. הם צריך להבין שיש שם אויב אכזרי וצריך להכריע אותו". מוסקאל ציין כי לדרישתו מראש הממשלה להתפטר הצטרפו רבים. "אולמרט נתבע ללכת הביתה בלי שום ועדות חקירה ושום ספינים של יחצ"נים. הדרישה הזאת מקבלת ממדים נרחבים ונראה כי כל העם איתנו", הוסיף.

 

עד שראש הממשלה יילך הביתה 

אם ראש הממשלה לא ייענה לדרישה, מתכוון מוסקל יחד עם בני משפחות שכולות אחרים, להגיע בשבוע הבא למשרד ראש הממשלה בירושלים, ולשהות במקום "עד שהוא יבין שהוא צריך ללכת הביתה". לצד טענות אנשי המילואים על התנהלות הלחימה, אמר גם מוסקל כי שמע מחבריו של בנו על מה שאירע בשדה הקרב: "38 שעות בלי אוכל ומים. קרה שם כמעט הכל".


צעדת מחאה (צילום: גיל יוחנן) 

 

במקביל, החלו גם הורים לחיילים בשירות סדיר לפעול במחאה על התנהלות ראש הממשלה, שר הביטחון ובכירי צה"ל. ישראל יגל (52) מירושלים, שארבעת בניו משרתים ביחידות מובחרות בצה"ל, שיגר מכתב לראש הממשלה, לשר הביטחון ולרמטכ"ל. "שלושתכם נכשלתם בתפקידכם, לא סיפקתם את הסחורה הבסיסית של הגנת אזרחי ישראל. כשהכישלון גדול, אין ברירה אלא להתפטר. תנו לאחרים לבצע את המשימות הכבדות".

 

רוני צביגנבום, בן 27 מחיפה, ואסף דווידוב, בן 28 מירושלים, חיילי מילואים מחטיבת אלכסנדרוני החלו לצעוד היום (ב') יחד עם חיילים נוספים מהגדוד ממצודת הקסטל לכיוון משרד ראש הממשלה. הם הניפו שלטים שעליהם כתבו: "אזרחי ישראל, אחינו, חייבים לצאת מן הבועה". לטענתם, ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל צריכים לקחת יוזמה ולהתפטר עכשיו.

 

אחד הצועדים, ליאור דינמז, אמר ל-ynet כי על מי שניהלו את המלחמה הזו לקחת את הדברים וללכת הביתה. רוני, מפגין נוסף אמר:  "אנחנו רוצים למחות על כל מה שיה בלבנון. נתקענו בלי ציוד, בלי אוכל. מחלקה שלמה התחלקה בחלבה במשך 24 שעות. הפקודות השתנו כל כמה שעות ואנחנו רוצים שהאחראים ישלמו את המחיר".

 

כרמי גילון, לשעבר ראש השב"כ והיום ראש מועצת מבשרת ציון נכח באירוע ותמך במחאת החיילים. הוא אף הביא לצועדים מים קרים.

תנועות המילואים מתאחדות

על רקע המכתבים והעצומות מתכננות גם שלוש תנועות המילואים - פורום החפ"שים, בלת"ם ופורום מג"דים ומח"טים במילואים, להתאחד ולקיים כנס בו יעלו שורה של דרישות ממערכת הביטחון, על מנת להפיק את הלקחים מהמלחמה ולפעול באופן אישי נגד כל גורם צבאי שנכשל בהכנות למערכה.

 

"המחאה זה דבר יפה, אבל צריך לתעל את זה לאפיק שגם יביא תוצאות, אחרת כל המכתבים יישכחו עוד יומיים-שלושה", אמר ל-ynet אחד מנציגי פורום החפ"שים. "יש לנו דרישות ברמה המבצעית והן ברמה הכלכלית לטובת חיילי המילואים. זה הזמן לדרוש ולקבל את כל ההצעות, כדי שלא נגיע בצורה כזאת גם למלחמה הבאה".

 

מחר צפוי להערך בכנס דיון של השדולה למען חיילי המילואים, בו יקחו חלק נציגי התנועות וחיילי המילואים, וכן סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי שיצטרך לתת תשובות.

 

רוצים לדבר על זה? היכנסו לפורום צו קריאה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
צועדים בהרי ירושלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
גילון. יצא לתמוך במפגינים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
נגד הדרג המדיני
צילום: גיל יוחנן
קריה ישירה לחלוץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
קריאה ישירה לאולמרט
צילום: גיל יוחנן
חיילי המילואים צועדים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים