שתף קטע נבחר

נעצר חשוד ברצח השוטר צחי בן אור

בדצמבר 2004 נרצח השוטר בן אור במקסיקו. חמש שנים מוקדם יותר, בעת שעבד במשטרה, הוא רצח עם שותף נוסף את העבריין פנחס בוחבוט. כעת נעצר החשוד, ערן חייא, עם שובו ארצה ומעצרו הוארך בעשרה ימים. עורך דינו: "החשדות נגדו מופרכים, בינו לבין בן אור היו קשרי חברות"

התפתחות נוספת בפרשת השוטר צחי בן אור. אתמול (א') נעצר על ידי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות של המשטרה אדם החשוד כי בחודש דצמבר 2004 רצח את בן אור בעת שהאחרון שהה במקסיקו. אחר הצהריים הוארך מעצרו של החשוד - ערן חייא (23) מרמת-גן - בעשרה ימים, למרות שהמשטרה דרשה כי מעצרו יוארך ב-15 יום. השוטרים סיפרו כי בעת מעצרו נכנס החשוד להלם ובשלב זה אינו משתף פעולה עם חוקריו.

 

במהלך תקופה ארוכה, מאז רצח בן אור, שהה חייא החשוד בחו"ל. ביום שישי האחרון הוא חזר ארצה ואתמול נעצר בתל אביב. מעצרו התאפשר בזכות עדותה של מי שהיתה חברתו של השוטר בן אור, אזרחית קולומביה שגרה עמו במקסיקו והגיעה לארץ לפני כחצי שנה. בעת רצח השוטר, שוסף גרונה של חברתו אך היא נותרה בחיים. 

 

כיצד הפך השוטר לפושע?

השוטר שהפך לרוצח בשירות משפחת פשע

ועדת זיילר: אזהרות לקראדי ובכירים במשטרה

 

סנגורו של חייא, עורך הדין מוטי כץ, אמר היום כי החשדות המיוחסים למרשו חמורים ומופרכים. הוא הוסיף כי חייא לא ברח מן הארץ כפי שטוענת המשטרה וכאשר חזר לישראל מהולנד ביום חמישי בלילה, עשה זאת כחוק ואף עבר את בדיקת הדרכונים בנמל התעופה בן גוריון.

 

עו"ד כץ הוסיף: "כולנו יודעים שבין צחי בן אור לבין החשוד היו קשרי חברות, מה שמעמיד בספק את התֶזה של המשטרה שהחשוד מעורב ברצח".


החשוד חייא מובא להארכת מעצר (צילום: עידו ארז)

 

בערב הרצח, הסביר היום עו"ד כץ, הלכה חברתו של בן אור לישון. כעבור זמן מה שמעה מן החדר הסמוך, אליו נכנס בן אור, ירייה אחת ולאחר מכן נכנס אדם כלשהו לחדרה וחנק אותה. "בלי עדותה של החברה לא תהיה תקומה לתיק הזה", אמר כץ וביקש מהשופט לשחרר את חייא מאחר ולדבריו לא קיים חשש לשיבוש הליכי חקירה על ידו. הוא אף הוסיף כי החשוד מוכן למסור בדיקת DNA.

 

בהחלטתה קבעה השוטפת ליה לב–און כי תקופה ארוכה היא מעיינת בחומרים שנאספו בתיק זה, מהם התרשמה כי החקירה יסודית ושיטתית. "סבורני כי יש טעם רע בהמשך מעצרו של החשוד ולא רק על פי החומר שנאסף עד כה, אלא גם לצורך ביצוען של פעולות החקירה המפורטות בפניי".

 

רב-פקד ירון לונדון, הממונה על החקירה, אמר בתום הדיום בבית המשפט כי כל כיווני החקירה נבדקים, ביניהם גם החשד שחייא נשלח לבצע את הרצח על ידי משפחת פריניאן. לונדון הוסיף כי עדותה של חברתו של בן אור נמצאת בידי החוקרים.

 

רצח בבית החולים, במדי משטרה

הפרשה הסבוכה - בה לראשונה שיתף שוטר במדים פעולה עם עבריינים - החלה ב-25 בספטמבר 1999. בן אור, בעת שהיה שוטר יס"מ במחוז ירושלים, הגיע עם עוד עבריין אל בית-החולים "שיבא" במטרה לחסל את פנחס בוחבוט, עבריין אשקלוני שעשרה ימים קודם לכן נורה ונפצע קשה בנסיון חיסול. בן אור בעט בחברו של בוחבוט שישב בסמוך לחדרו, נכנס פנימה וירה מספר יריות בראשו. הוא מת במקום, ובן אור ושותפו לרצח נמלטו באמצעות רכב שהמתין להם.

 

בימ"ר דרום, בפיקודו של ניצב-משנה אמיר גור, חקרו את הרצח בתל השומר אולם במשך חודשים לא הצליחו להעלות כל קצה

 חוט, עד אשר נעצר בן אור ביולי 2000 בחשד שביצע שני מעשי שוד בווילות בבאר-שבע. אז הוגש נגדו כתב אישום, עם בקשה למעצר עד תום ההליכים.

 

במהלך מעצרו וחקירתו של בן אור הסתעפה הפרשה ובמהלכה נחשפו האחרים פריניאן אשר על פי החשד היו מקורבים גם הם למספר גורמים במשטרה. בינתיים ברח בן אור למקסיקו ובדצמבר 2004, בעת ששהה בדירת עבריין, שם נרצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: משטרת ישראל
צחי בן אור
צילום רפרודוקציה: משטרת ישראל
צילום: עידו ארז
ערן חייא בבית המשפט
צילום: עידו ארז
צילום רפרודוקציה: אייל פישר
פנחס בוחבוט
צילום רפרודוקציה: אייל פישר
מומלצים