שתף קטע נבחר

נשיא המדינה נחקר באזהרה

חוקרי המשטרה הגיעו לבית הנשיא בירושלים ובשעות אלה נחקר קצב בחשד שהטריד מינית עובדת וכן בחשד שהעניק חנינות תמורת תשלום. הנשיא מכחיש וטוען שהעובדת ניסתה לסחוט אותו. עו"ד ציון אמיר, מפרקליטיו של הנשיא: "אין לו כוונה להתפטר והוא יילחם בכל האמצעים החוקיים כדי להוכיח את חפותו". ח"כ אברהם: "הוא צריך לצאת לחופשה"

צוות מיוחד של חוקרי משטרה חוקר היום (ד') במשך שעות ארוכות באזהרה את נשיא המדינה, משה קצב, במעונו בירושלים. הנשיא נחקר בפרשת ההטרדה המינית וכן בעניין החשדות להענקת חנינות תמורת תשלום. ב-8:30 הגיעו למשכן החוקרים הראשונים, ואחריהם הגיע למקום גם ראש הצוות, יואב סגלוביץ, ופתח בחקירה.

 

החוקרים מתשאלים את קצב בנוגע לגרסאות הסותרות ביחס לחשדות נגדו. עובדת לשעבר בלשכת הנשיא טענה כי הוא הטריד אותה מינית ואילו קצב מכחיש את החשדות וטוען כי העובדת ניסתה לסחוט אותו. לדבריו, העובדת דרשה ממנו כסף ואיימה כי אם לא ייענה לדרישתה היא תטען כי הנשיא נוהג להעניק חנינות לאסירים תמורת תשלום, המופקד בחשבונות בחו"ל. בליל שני פשטו חוקרי המשטרה על מעון הנשיא והחרימו מחשבים ומסמכים הקשורים בחקירה.

 

יושבת ראש ועדת הכנסת, חברת הכנסת רוחמה אברהם, קראה הבוקר לנשיא המדינה, משה קצב, להציל את כבוד מוסד הנשיאות ולצאת לחופשה. לדבריה, "הנשיא, ככל אדם, זכאי להוכיח את חפותו. מאידך יש לשמור על כבוד מוסד הנשיאות. בתקופה הנוכחית עולות טענות לא קלות ביחס לנשיא ועליו לצאת לחופשה". גם התנועה לאיכות השלטון קוראת לנשיא המדינה, משה קצב, לצאת לחופש עד תום החקירה מ"פאת כבוד הבית". 


חוקרים בבית הנשיא (צילום: גיל יוחנן)

 

בראש צוות החקירה עומד תת-ניצב יואב סגלוביץ', ראש היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית. מדובר בצוות חקירה מיוחד בן חמישה חוקרים, המלווים גם על ידי נציגים מהפרקליטות. החקירה נעשית בשיתוף פעולה ותיאום מול בית הנשיא.

 

בתוך כך דחה בג"ץ עתירה של פקודה של סגלוביץ' בעבר, שטענה כי נקט באלימות כלפיה. עו"ד נגה ויזל קבלה על החלטת מח"ש שלא לחקור את התלונה, עתרה לבג"ץ. אך העתירה נדחתה בטענה כי לא הונחה תשתית שתצדיק את התערבות בג"ץ וכי אין עניין לציבור בפתיחת חקירה נגד סגלוביץ'.

 

החוקרים הגיעו בשעות הבוקר למעון הנשיא ומאז נמשכת החקירה, שצפויה להסתיים בשעות אחר הצהריים המאוחרות. על פי חלק מהדיווחים, ייתכן כי גם אשת הנשיא גילה קצב תידרש למסור עדות במהלך היום.

 

אחד מפרקליטיו של הנשיא, עו"ד ציון אמיר, אמר אמש ל-ynet: "ברור לגמרי כי הנשיא מכחיש לחלוטין כל טענה או חשד לפלילים. אנחנו טוענים לחפות מלאה. לנשיא אין שום כוונה להתפטר והוא יילחם בכל האמצעים החוקיים כדי להוכיח את חפותו". אמיר הוסיף כי בכוונת הנשיא לשתף פעולה באופן מלא עם החוקרים.  

 

"מדוע המזכירה ביקשה לשוב לעבודה?"

 

קצב מיוצג גם על ידי עורך הדין, פרופ' דוד ליבאי. אמיר וליבאי מציינים כי הנשיא הוא זה שפנה ליועץ המשפטי לממשלה ואילו העובדת לשעבר לא הגישה תלונה במשטרה נגד הנשיא ואף ביקשה, לטענתם, במספר הזדמנויות לשוב לעבודתה.  

 

"אם המזכירה אכן הוטרדה וסבלה כביכול מהנשיא מדוע לחצה לחזור ולעבוד בלשכתו ומדוע הרעיפה עליו מתנות ודברי יוקרה?", שואלים עורכי הדין.

 


החוקרים מגיעים (צילום: גיל יוחנן)

  

השניים פנו ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ודרשו לפרסם את הקלטת בה לדבריהם נשמעת העובדת כשהיא מנסה לסחוט את הנשיא. זאת על מנת להפריך את גרסתה, לפיה היא הוטרדה מינית ומעולם לא ניסתה לסחוט את קצב. הפרקליטים טוענים כי ההקלטה מוכיחה כי לניסיון הסחיטה לא היה שום קשר למגע מיני וכי גרסת המזכירה "דמיונית ושקרית".

  

"הטענה על קיום יחסי מין היא גרסה מאוחרת ומתוכננת לצורכי חקירת משטרה כדי לתת פרשנות מעוותת ומזכה לניסיון הסחיטה", טוענים השניים.

  

עורכת הדין, כנרת בראשי, פרקליטתה של העובדת א' אמרה ל-ynet: "אני לא מוצאת לנכון להגיב לדבריהם של פרקליטיו המלומדים של נשיא המדינה ואני סמוכה ובטוחה כי חקירת המשטרה תוביל למיצוי האמת".

 

ליבאי ואמיר דרשו מהיועץ גם להורות על פתיחת חקירה לאיתור מקור ההדלפות הרבות והמגמתיות, כלשונם, מחקירת המשטרה. הם טוענים כי ישנם גורמים במשטרה המדליפים חומרים מהחקירה משום שיש להם אינטרס להדיח את הנשיא עוד בטרם ייחקר.  

מקורות הבקיאים בחומרי החקירה העריכו כי חקירת הפרשה תימשך כמה שבועות וייתכן שאף כמה חודשים. לדבריהם, לא מדובר בפרשה פשוטה שניתן למצות את חקירתה תוך זמן קצר אלא בפרשה סבוכה שמתפצלת לכמה כיוונים.


פורסם לראשונה 23/08/2006 08:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש צוות החקירה מגיע לבית הנשיא
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים צח
הנשיא קצב
צילום: חיים צח
צילום: יואב גלאי
העובדת
צילום: יואב גלאי
צילום: חגי אהרון
ח"כ אברהם. שייצא לחופש
צילום: חגי אהרון
מומלצים