שתף קטע נבחר

אסון בגיבוש טיס: בן 17 התעלף ונפטר

איתי שרון מזכרון יעקב מת ביום הרביעי לגיבוש טיס בבסיס חצרים. מעדויות עולה כי התלונן על חולשה ומפקדיו הורו לו לנוח. בעת שנח בצל הוא התעלף והועבר לבית-החולים סורוקה, שם נקבע מותו. המפקדים: "הקפדנו על הכללים באופן מיוחד בגלל עומס החום". אביו של איתי נהרג בתאונת מסוק לפני כ-18 שנה בגבול ישראל-מצרים

טרגדיה בדרך לקורס טיס: איתי שרון בן 17 מזכרון יעקב, המיועד לשירות בצה"ל, נפטר אתמול (ד') במהלך היום הרביעי בגיבוש לקורס טיס שנערך בבית-הספר לטיסה בחצרים בדרום הארץ. על פי עדויות, הצעיר התעלף בבוקר בזמן שנח בצל. הוא הובהל לבית-החולים סורוקה בבאר-שבע, ושם נקבע מותו. הלוויתו תיערך מחר (יום ו') בשעה 10:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בזכרון יעקב.

 

איתי הוא בנו של סרן מוטי שרון ז"ל, שנהרג בשנת 1988 בתאונת מסוק יסעור בזמן שהניח אבן סימון כבדת משקל בגבול ישראל-מצרים. איתי היה בן 4 חודשים במות אביו. לפני מספר חודשים ביקש מאמו ללכת בדרכי אביו ולצאת לקורס טיס. 

 

מפקד חיל-האוויר, האלוף אליעזר שקדי, מינה ועדת בדיקה כדי לבחון את הנסיבות שהובילו לאירוע הקשה. גם המשטרה הצבאית החוקרת החלה לאסוף עדויות כדי לבדוק האם סטייה מההוראות של המפקדים בגיבוש הביאה לפגיעה בצעיר ולמותו. גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet, כי במהלך היום נגבו עדויות משבעה חיילים וקצינים, כולל בדרגות בכירות. מחר צפויים חוקרי מצ"ח לגבות עדויות מגורמים נוספים הקשורים לגיבוש. "על פניו נראה כי הסגל הקפיד על כל הכללים ומותו של הצעיר הוא בגדר תעלומה", אמר גורם צבאי שמכיר את הפרשה.

 

מעדויות שהגיעו ל-ynet עולה, כי שרון לא התלונן על הרגשה חריגה בשלושת ימי הגיבוש הראשונים, ישן בלילה האחרון יחד עם חבריו ולא התלונן על בעיה כלשהי וכי רק הבוקר הרגיש חולשה. המפקדים הורו לו לשתות כמה פעמים, ואף סירבו לבקשתו לחזור לאימון על אף שהתעקש. בשלב מסוים, כאשר היה במנוחה באזור מוצל במשך כחצי שעה, התעלף ומאוחר יותר נפטר.

 

"היתה הקפדה יתרה על הכללים בגלל עומס החום"

מפקדים ששהו בשטח והתבקשו לתת עדות בפני חוקרי מצ"ח, פנו במהלך היום לעורכי דין מהסנגוריה הצבאית כדי לקבל ייעוץ משפטי. חלקם סיפרו כי לא היתה כל חריגה בהתנהגותם כלפי הצעירים, ואינם יודעים מה אירע לצעיר. מפקדים בבסיס ציינו שלאור תנאי מזג האוויר הקשים ששררו השבוע, הקפידו הקפדה יתרה על מצבם של המשתתפים בגיבוש ועקבו אחר כל התנהגות חריגה שלהם. הגיבוש נמשך גם לאחר שפונה החייל לבית-החולים.

 

הגיבוש לקורס הטיס הוא השלב שבסיומו נבחרים המועמדים לקורס היוקרתי. בגיבוש, שנמשך שישה ימים, לוקחים חלק המועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) שעברו בהצלחה סדרה של בדיקות אישיות ורפואיות, ביניהם מבחנים פסיכוטכניים מיוחדים בלשכת הגיוס (קורדינציה, כושר טכני, תפיסה צורנית); מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים בחיל האוויר הכוללים מבחני אישיות, חלוקת קשב, וראיון עם פסיכולוג ואף מבחנים בסיסיים לבדיקת כושר טיסה.

 

בנוסף, כל המועמדים עוברים בדיקות רפואיות קפדניות ביחידת הרפואה של חיל-האוויר (ירפ"א), הכוללות בדיקת דגימות שונות במעבדה, בדיקות ראייה ובדיקות הקשורות לבעיות קרדיולוגיות, אורטופדיות ונוירולוגיות. רק המועמדים שעוברים את כל הבדיקות, האישיות והרפואיות, מתייצבים לגיבוש. בגיבוש נערכת לחיילים שורה של מבחנים, הם ניצבים בפני אתגרים פיזיים ומנטליים ונדרשים לתרגילי מנהיגות ומחשבה במצבי לחץ. את הגיבוש מעבירים חניכים בקורס טייס שסיימו קורס מפקדי כיתות או חניכים בקורס מדריכי טיסה. הפיקוח הוא של מפקדי בית הספר לטיסה, כולל מפקד הבסיס - קצין בדרגת אלוף משנה.

 

בשנים האחרונות נרשמו כמה אירועים קשים בצה"ל, שבמהלכם מתו חיילים במהלך אימונים. בקיץ 2002, באימון במתקן אדם של טירוני יחידת "דובדבן", נפל החייל אהוד שניאור ונפטר. חקירת מצ"ח העלתה שורה של כשלים חמורים בהתנהלות המפקדים, לרבות טרטורים של מפקדים זוטרים, חוסר בשעות שינה ומניעת טיפול רפואי.

 

נגד חלק מהקצינים ננקטו צעדים משמעתיים ושני מפקדי כיתות הועמדו לדין. האחד הורשע בהתעללות ונידון בבית הדין הצבאי לשלושה חודשי מאסר בפועל, ואילו חברו הורשע, לראשונה בצה"ל בנסיבות אלה, בגרימת מוות ברשלנות ונידון לשנתיים מאסר בפועל.

 

אירוע אחר באותה יחידה התרחש ביוני 2002 שעה שבמהלך ניווט בצוק הארבל, התמוטט החייל רועי דרור ונפטר. חמישה קצינים עומדים לדין בימים אלה בפרשה. "האירוע הקשה שאירע היום שונה לחלוטין מהאירועים הקשים בהם נפטרו דרור ושניאור ז"ל", אמר גורם צבאי, "אין כל עדויות להתעללות מצד הסגל, אבל הנושא ייחקר לעומק, הן בהיבטים הפיזיים והן בהיבטים הרפואיים". 


פורסם לראשונה 23/08/2006 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
איתי שרון
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום: אופירה יוחנן וולק
צעירים בגיבוש. הצעיר התלונן על חולשה
צילום: אופירה יוחנן וולק
מומלצים