שתף קטע נבחר

חיזבאללה לבלייר: אל תבוא לביירות, רוצח

בכיר בחיזבאללה כינה בראיון לטיימס הלונדוני את ראש ממשלת בריטניה בלייר "רוצח" ואמר כי אינו אורח רצוי בביירות בשל תמיכתו בישראל במלחמה. כעת מתלבט בלייר אם להסתכן בקבלת פנים עוינת או לדלג על לבנון בביקורו באזור

חיזבאללה הזהיר אמש את ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, כי אינו רצוי בלבנון בשל תמיכתו בישראל בזמן המלחמה, כך דיווח הבוקר (ה') הטיימס הלונדוני. בכיר בלשכה המדינית של חיזבאללה, ראלב אבו זיינב, אמר בראיון לעיתון שעדיף שבלייר יתרחק מהמדינה, משום שהוא שקוע "עד האוזניים בדמם של נשים וילדים לבנונים".

 

פקידים בריטים מסרו כי הם בטוחים שבלייר יתקבל בברכה על-ידי הממשלה הלבנונית, בראשות פואד סניורה. אולם לפי הדיווח, כעת קיים חשש שראש הממשלה הבריטי יתקבל בזעם בקרב תומכי החיזבאללה.

 

בלייר צפוי לשוב לעבודתו בעוד מספר ימים בתום חופשתו ואמור לתכנן בסוף השבוע את ביקורו במזרח התיכון, אולם כעת, לפי ה"טיימס", הוא ניצב בפני דילמה רצינית. הוא יכול לבקר בלבנון ולהסתכן בקבלת פנים עוינת, או לוותר ולהגביל את ביקורו לישראל ולשטחי הרשות הפלסטינית. אם לא יגיע ללבנון, הוא צפוי להיות מואשם בכך שנמנע מלבקר במדינה שעומדת במרכז הסכסוך שבו אמורה שליחותו לעסוק.

 

לאחר שפרצה הלחימה בלבנון, בין צה"ל לחיזבאללה, הלכה בריטניה בעקבות ארצות הברית וסירבה לקרוא להפסקת אש מיידית וללא תנאי. מדיניות בריטניה עוררה זעם בקרב מוסלמים רבים בעולם הערבי.

 

בשבוע שעבר ניסתה בריטניה לשפר את מצבה בדעת הקהל הלבנונית ושלחה את השרה לפיתוח בינלאומי, הילארי בן, לביקור קצר בביירות. במהלך הביקור הכפילה בן את הסיוע הבריטי ללבנון לסכום של 12.5 מיליון ליש"ט. אולם נראה שהצעד רחוק מלספק את החיזבאללה.

 

בראיון שנערך במטה החיזבאללה בפרבריה הדרומיים של ביירות אמר הבכיר אבו זיינב כי "בלייר אינו רצוי בלבנון. אני לא מדבר בשם חיזבאללה אלא בשם כל העם הלבנוני. הם לא רוצים שמישהו שבכה דמעות תנין יבקר בארצם".

 

"הוא שקוע עד לאוזניו בדמם של נשים וילדים לבנונים. הוא לא רצוי כאן. הוא רוצח. הוא רצח אומה שלמה, לא רק אינדיווידואלים", הוסיף אבו זיינב. "מה שאתם רואים סביבכם (ההרס בפרברים הדרומיים של ביירות) הוא תוצאה של מדיניותו של בלייר. אנו לא רוצים לראות אותו".

 

מלשכתו של בלייר נמסר אתמול כי ראש הממשלה עדיין מקווה לבקר באזור, אך טרם נקבע מועד לביקור. הגורמים בלשכה סירבו לפרט באילו מדינות בלייר צפוי לבקר.

 

לפני שיצא לחופשתו אמר בלייר כי הוא מעוניין להחיות את תכנית "מפת הדרכים" לשלום בין ישראל לפלסטינים. לדבריו, "בכוונתי לבקר באזור, במיוחד בישראל ובפלסטין, בתקופה הקרובה ולהיוועץ בהם וכמובן שעם גורמי הקוורטט בדרך הטובה ביותר להתקדם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בלייר בדילמה: לבקר בלבנון?
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ההריסות בדרום ביירות (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים