שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חלוץ: הפלזמה שינתה את הפוקוס הפיקודי

  במפגש עם קציני מילואים של הצנחנים, התייחס הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, למחדלי המלחמה וללקחים: "לא אברח מאחריות, ברגע שיתברר שצריך לקחת אותה". לדבריו, "יכול להיות שהטכנולוגיה משכה אותנו למקום אחר מבחינה פיקודית"

  הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, אמר במפגש עם קציני מילואים של חטיבת הצנחנים הצפונית שהתקיים בבסיס צה"ל במרכז הארץ, כי הוא מוכן לקחת אחריות על מה שקרה בלחימה: "בנושא האחריות - לא אברח מאחריות, ברגע שיתברר שצריך לקחת אותה". דברי חלוץ שודרו הערב (יום ה') בערוץ 10.

   

  הוא נשאל בעניין תפקוד המפקדים בשטח בזמן הלחימה. "בזמן הפינוי אמר אחד המפקדים 'זה לא חייל שלי ואני לא אחראי על הפינוי שלו'. מה לגבי מפקד שמחפשים אחריו רבע שעה ומתברר שהוא מתחבא בתוך הטנק?", שאל אחד הקצינים.

   

  הרמטכ"ל השיב: "שמעתי את מה שאמרת לא בפעם הראשונה, ולכן יש צוות שהולך לבדוק את הנושא הזה. הוא יעבוד, יעשה תחקיר יסוד, יחידה יחידה ונמצא בסופו של דבר גם את הדברים האלה. לא נמצא בשביל לחפש אשמים אלא בשביל להבין את התופעה - אם היא קרתה, למה היא קרתה ואיך אנו עושים אחרת בפעם הבאה".

   

  "יש דבר אחד שאני יכול להגיד - יכול להיות שהטכנולוגיה משכה אותנו למקום אחר מבחינה פיקודית. ועוד יותר מכך - שצגי הפלזמה במקומות כאלה ואחרים שינו לנו את הפוקוס הפיקודי, לגבי איפה נכון שמפקד יימצא בזמן מסוים".

   

  חלוץ ציין כי "אין דרך צבאית לפרק את חיזבאללה ולכן גם לא השתמשנו בטרמינולוגיה הזו". אז אולי מנצחת? "מנצחת - זה דיון מאוד מעניין. יש תוכנית צבאית שמנצחת את החמאס? שש שנים אנחנו נלחמים בו".

   

  כשנשאל האם יהיו אנשים בדרגים הגבוהים שייקחו אחריות, משום שהתחושה היא שהכוחות לא עמדו במשימה, השיב הרמטכ"ל בחיוב. "אם יהיה צורך, אז יהיו אנשים בדרגים הגבוהים שייקחו אחריות. שאלת העמידה במשימה היא שאלה שיפוטית, שמנקודת שיפוט אחת נראית כך ומנקודת שיפוט אחרת היא יכולה להראות אחרת. כל דבר להכניס קודם כל לפרופורציות. זה בסדר להיות ביקורתי, אבל להיות ביקורתי רק עד גבול מסויים, שכן מעבר לזה זה מאבד את האפקטיביות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים