שתף קטע נבחר

בר-און: בכירים ברשויות בצפון ברחו במלחמה

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, תקף שר הפנים, רוני בר-און, בחריפות את התנהלותם של בכירים ברשויות בצפון: "בעיקר ההנהלה הביצועית ברחה, לעיתים תוך שימוש ברכבי ביטחון של המועצות". ח"כ איתם הצטרף: "הערבים משחקים אותה מקופחים"

האם זו הסיבה לכישלון הרשויות בטיפול בעורף? שר הפנים, רוני בר-און, מטיח הבוקר (יום ב') האשמה חמורה כלפי בכירים ברשויות בצפון, ש"נמלטו" במהלך המלחמה. הוא לא נקב בשמם. לדברי בר-און, בחלק מהמקרים נעשה שימוש ברכבי הביטחון של העירייה.

 

שר הפנים סיפר לח"כים: "בלילה שבין רביעי לחמישי החליטה הממשלה על תחילת המבצע. ביום חמישי אני והמנכ"ל עלינו לצפון, כל אחד לגזרה אחרת. בגזרה שבה הסתובבתי גיליתי תקלות קשות ביותר בערים מסוימות, אני לא אנקוב כאן בשמן מפאת כבודן. כשביררתי למה התקלות האלה נובעות, נאמר לי שחלק גדול מהנהלת העיר, גם ההנהלה הנבחרת הפוליטית, אבל בעיקר ההנהלה הביצועית ברחה, ברמות הכי גבוהות שיש".  

 

וכיצד הגיב? "אני, כפי שלפחות חלק מחברי הכנסת וראשי הערים מכירים אותי, לא בחלתי במילים כדי להביע את חוסר שביעות הרצון שלי מההתנהלות הזו, וחלק מראשי הערים אמרו לתקשורת שבמקום ששר הפנים יטפח אותם ויעודד אותם ויחזק אותם בשעתם הקשה, הוא נוזף בהם על זה שהעירייה שבראשותם לא מתפקדת".

 

בר-און סיכם: "אני מודיע לכם באופן הברור והנחרץ ביותר, הלקח הראשון והכי ברור והכי נחרץ של המערכה הזאת הוא שבמקום שבו היתה הנהלת עיר וראש עיר מתפקד רציני אחראי, לא היו בעיות וגם אם היו בעיות הם נפתרו ובמקום שהיתה הנהלת עיר רופסת ולא אחראית ולא רצינית ולא קומפטנטית הכל קרס ושום עֶזרה לא עָזרה".

 

יושב ראש האיחוד הלאומי-מפד"ל, חבר הכנסת אפי איתם, תקף את ראשי הרשויות הערבים בדיון ואמר כי הם "משחקים אותה מקופחים". לדברי איתם, ''אני לא מבין למה ילדיי צריכים לשרת בצבא ולמות כדי שראשי רשויות ערביים 'ישחקו אותה' מקופחים. הם לא היו נאמנים למדינה במלחמה''.

 

"העובדים ברחו כי לא קיבלו משכורת"

שר הפנים סיפר שהקריטריונים לחלוקת הכספים נקבעו על-ידי הדרגים המקצועיים במשרד האוצר, משרד ראש הממשלה ומשרד הפנים: "כשאמרתי לראשי הרשויות שהרשויות לא מתפקדות כי עובדים ברחו, הייתה לחלק מראשי הערים תשובה ניצחת: 'איך אתה רוצה שהם יעבדו אם הם לא קבלו משכורת?'. זו תשובה יפה מאוד, אבל הם שוכחים שלא אני משלם את המשכורות של העובדים.

  

אין אפילו אחת מהרשויות במדינת ישראל שהעובדים שלה הם עובדי מדינה. כל העובדים הם עובדים של הרשות, ולכן אם היו ראשי רשויות שביום תחילת המלחמה היו חייבים תשע או עשר משכורות – לא אני אשם בזה. אלא הם".

  

בר-און המשיך והאשים את ראשי הרשויות בכך שהם מעכבים בכוונה את שכר העובדים. "בחלק מהרשויות, עובדי הרשויות מבקשים בכוונה שלא ישלמו להם", אמר, "משום שכך הכסף נכנס לתוכנית החיסכון הכי טובה במשק - עשרה אחוזים פיצויי הלנת שכר לשבוע הראשון של איחור במשכורת, ועוד חמישה אחוזים לכל שבוע נוסף. אני לא מכיר תכנית חיסכון יותר טובה מזאת. ראשי רשויות בחלק מהמקומות, ואני אומר את זה חד משמעית, עיכבו והלינו שכר במזימה כדי שהשכר יפוצה במדרגות שאי אפשר לקבל בתוכנית חיסכון אחרת".

 

ח"כ טאלב א-סנע ביקש משר הפנים לדעת באילו רשויות מדובר. בר-און השיב: "אתה רוצה לפי חלוקה אתנית? עזוב, למה לך. אני יכול להגיד לך שבחלק הארי של הרשויות האלה, בכל הסיורים שלי לא ראיתי אפילו בית כנסת אחד. למה לך יותר מזה. אתה יודע שאני שמתי בראש מעייני בתפקידי כשר הפנים לפני שהתחילה המלחמה הזו דווקא לטפל במגזר הלא יהודי, אז אל תמשוך אותי בלשוני".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
רוני בר-און
צילום: אתר הכנסת
צילום: דודי ועקנין
טאלב א-סאנע
צילום: דודי ועקנין
צילום: ניב קלדרון
איתם. "הערבים משחקים אותה"
צילום: ניב קלדרון
מומלצים