שתף קטע נבחר

פרשת העצמות במילקי: בקשה לייצוגית נגד שטראוס

התביעה על סך 12.3 מיליארד שקל הוגשה על ידי אם ובתה, אזרחיות שומרות כשרות, הטוענות כי המילקי של החברה הכיל ג'לטין מעצמות בקר

הוגשה תביעה נגד חברת שטראוס-עלית ונגד הרבנות הראשית והרבנות בנהריה, בעניין הג'לטין במילקי. התובעות, אם ובתה, מבקשות מבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עורכי הדין קרן תגר, מור תגר וחיים שטנגר, להכיר בתביעה כתביעה ייצוגית. התובעות מעריכות את מספר צרכני המילקי בכ-1.9 מיליון איש ומבקשות לפצות כל אחד מהתובעים ב-3,000 שקל. סך הכל דורשות התובעות סכום המסתכם ב-12.3 מיליארד שקל.  

 

רויטל וטובה נגלר טוענות בכתב התביעה (2061/06) כי רכשו וצרכו במהלך השנים 2004-1999 מעדני חלב מתוצרת שטראוס ובפרט "מילקי", מעדן גבינה "דניאלה" וסקי מוקצף וכי המוצרים הכילו חומר גלם בשם ג'לטין. לטענתן, הן יהודיות דתיות שומרות מצוות וכשרות, שמקפידות לצרוך מוצרים בהכשר הרבנות הראשית לישראל, וצרכו את המוצרים המצוינים בהסתמך על כך שהוצגו כמוצרים כשרים בהכשר הרבנות.

 

על פי התביעה, "שטראוס הטעתה ציבור רחב לרכוש מוצרים שהוצגו על ידה ככשרים באישור הרבנות הראשית, בעוד שבפועל מוצרים אלו הכילו ג'לטין מיובא שמקורו בעצמות בקר, שלא קיבל אישור ותעודת הכשר של הרבנות הראשית לישראל".

 

תחילת הפרשה בשנת 2003, אז התגלה כי המוצרים מכילים ג'לטין שמקורו בעצמות בקר המיובא מחו"ל על ידי שטראוס. "בעקבות הגילוי התברר, כי המוצרים נושאים חותמת כשרות באישור הרבנות, וזאת על אף שלא ניתנו תעודות הכשר של הרבנות הראשית לאותו ג'לטין המצוי בתוך המוצרים ושיובא על ידי שטראוס או נאסר השימוש בג'לטין זה על ידי הרבנות הראשית", נכתב. "חשיפת הפרשה עוררה גל מחאה נרחב בקרב ציבור הצמחונים בישראל ובעיקר בקרב ציבור שומרי הכשרות, ושטראוס לא התנערה מהממצאים והודתה כי 'המוצר מילקי אכן מכיל ג'לטין המופק מעצמות יבשות גרוסות של בהמות'".

 

עוד נכתב בכתב התביעה כי באותן שנים המשיכה שטראוס לייצר ולמכור את המוצרים תוך הצגתם כמוצרים כשרים, וזאת למרות שהרבנות הראשית לא נתנה הכשר לג'לטין ומשום כך נשללה הכשרות ממוצרים אלו.

 

על מנת להדוף את הפרסומים, טוענות התובעות, הציגה שטראוס מודעה בזו הלשון: "בימים האחרונים הופיעו מספר פרסומים לא מדויקים בכלי התקשורת בנוגע למילקי. חשוב לנו לשתף אתכם בעובדות: ... וכמובן שמילקי הינו כשר חלבי באישור הרבנות הראשית לישראל. אז תמשיכו ליהנות מהמילקי שלנו".

 

כמו כן, הוגשה עתירה מנהלית על ידי עו"ד ח. שטנגר שביקש להורות לרבנות הראשית "להמציא תעודות הכשר של מחלקת הייבוא של הרבנות הראשית שהוצאו לחברת שטראוס בקשר לג'לטין המצוי במוצריה של החברה, לתקופה של שבע השנים שקדמו לשנת 2004". הרבנות הראשית הגישה לבית המשפט כתב תשובה בו נכתב, כי לא אותרו תעודות כאלה לתקופה המדוברת. לכתב התשובה צורפו שני אישורי כשרות שניתנו לשטראוס על ידי מחלקת היבוא של הרבנות הראשית עבור הג'לטין, לשנים 1996 ו-1998 בלבד.

 

יצוין, כי כיום שטראוס מייצרת את המילקי ללא ג'לטין. משטראוס מחלבות נמסר בתגובה, כי "החברה טרם קבלה את מסמכי התביעה, וכשתקבל תלמד ותגיב בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים