שתף קטע נבחר

"זו ועדת בדיחה, נמשיך במחאה"

אולמרט לא שכנע את התנועה לאיכות השלטון שממשיכה במחאה ותובעת ועדת חקירה ממלכתית. ביילין: "אולמרט הפך למגמגם הלאומי". אורלב: "לא נתנו לצה"ל לנצח - עכשיו מנסים לכסת"ח"

ראש הממשלה אהוד אולמרט הכריז הערב (יום ב') על הקמת שתי ועדות לחקר כשלי המלחמה בלבנון והביקורת לא איחרה להגיע - מימין ומשמאל. למרות המחאה הציבורית ויתר אולמרט על הקמת ועדת חקירה ממלכתית והחליט להקים שתי ועדות - האחת שתחקור את התנהלות הדרג המדיני והשנייה שתחקור את התנהלות הצבא.

 

התנועה לאיכות השלטון, שחבריה פתחו בשביתת רעב בקריאה להקמת ועדת החקירה הממלכתית, הודיעה כי תמשיך במחאה עד להקמת ועדת חקירה כדרישתם.

 

"ועדה זו היא לא ועדת בדיקה אלא ועדת בדיחה, מינו ועדה ללא סמכויות מטעמו של ראש הממשלה שאפילו המינימום שיעמוד בראשה שופט בית משפט עליון לא מתקיים. הוועדה לא נועדה להגיע לחקר האמת אלא לשמש עלה תאנה למחדלי הממשלה בעורף ובחזית, אין לה שום סמכויות סטטוטוריות ולכן אין לה שום סיכוי להגיע לחקר האמת", אמר יושב ראש התנועה, עו"ד אליעד שרגא.

 

הוא הוסיף: "משום כך נמשיך במחאתנו עד להקמת ועדת חקירה ממלכתית. הכל קשקוש הוא יכול להקים 17 ועדות אבל מה שצריך לעשות לא עושה". כמה עשרות מפגינים מטעם התנועה לאיכות השלטון הפגינו בחיפה במהלך נאומו של אולמרט בו הודיע על הקמת הוועדות.

 

ח"כ עמי איילון (עבודה) אמר כי רק ועדת חקירה ממלכתית תחזיר את אמון הציבור במנהיגיו: "הציבור הישראלי מפתח תחושה של ניכור ואובדן אמון במערכת. החזרת אמון הציבור לא פחות חשובה מבדיקת הכשלים - וכל דבר שהוא פחות מוועדת חקירה ממלכתית לא יוכל להשיג מטרה זו".

 

יו"ר מרצ, ד"ר יוסי ביילין, אמר בתגובה להודעת אולמרט: "בהחלטתו על ועדות בדיקה למיניהן הופך עצמו ראש הממשלה אולמרט למגמגם הלאומי מודל 2006. כשם שניהל מלחמה ממושכת, מגומגמת ויקרה, כך גרר רגליים אחריה, התלבט על דרך חקירתה והביא לתוצאה עגומה ומבישה.

 

ביילין קרא לראשי הוועדות לסרב לתפקיד. לקריאה הצטרפה גם ח"כ זהבה גלאון שאמרה: "אנשים בשיעור קומתם אינם צריכים לשמש עלי תאנה לוועדה שכל מטרתה היא לרצות את המחאה הציבורית".

 

"לא ייתכן שהממונה יחקור את הממנה"

תנועת הליכוד פרסמה הודעה בה הביעה צער על ההחלטה: "מצער שאולמרט מתעלם מרחשי הלב של חיילי המילואים והציבור שיודעים שרק הקמת ועדת חקירה ממלכתית תביא לחקר האמת ולהפקת הלקחים שכה חשובים לביטחונה ועתידה של ישראל". גם סיעת ישראל ביתנו הודיעה כי ההחלטה מצערת.

 

חבר הכנסת יצחק אהרונוביץ' הוסיף כי "תרבות הקומבינה שהביאה להרכבת הממשלה הנוכחית היא אותה תרבות קומבינה שמינתה את ועדות החקירה הללו. מטרתן של הוועדות היא לא רק להלבין את כשלונות המלחמה אלא גם להגן על אלה שאחראים לכשלונות אלו. בלתי מתקבל על הדעת שהממונה יחקור את הממנה".  

 

חבר הכנסת אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל), חבר ועדת החוץ והביטחון, אמר כי הקמת שתי ועדות שונות היא ניסיון של הדרג המדיני להפיל את האחריות על הדרג הצבאי: "הממשלה הקימה הערב ועדת מריחה ובריחה מאחריות לפוליטיקאים וועדה שניה להטלת כל האשמה על הצבא. מטרתה של הפרדת הוועדות היא תקיעת סכין בגב הצבא וניסיון מכוער של הממשלה לחמוק מאחריותה למחדלי המלחמה המלווה בהתחסדות ובצביעות כלפי הצבא".

 

איתם יעלה מחר בועדת החוץ והביטחון הצעת החלטה הקובעת כי הוועדה מביעה אי אמון בוועדות החדשות, וקוראת להקמת ועדת חקירה ממלכתית.

 

"הרוב המכריע של הציבור דורש ועדת חקירה אמיתית"

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר כי אולמרט פועל בניגוד לרצון העם: "בנאומו הוא שכנע בעיקר את עצמו ולא את הרוב המכריע של הציבור הדורש חקירה אמיתית. אני קורא ליושבת ראש הכנסת לכנס באופן מיידי דיון במליאה עם ראש הממשלה בעניין זה".

 

גם חברם של השניים לסיעה, ח"כ זבולון אורלב, מתח ביקורת קשה על ההחלטה: "הממשלה לא נתנה לצה"ל לנצל ועכשיו היא מנסה לכסת"ח. הממשלה הפקירה את העורף ומעלה בהתייחבותה להשיג את יעדי הלחימה ובראשם השבת החטופים ופירוק החיזבאללה מנשקו. ניסיון הממשלה לטייח את כשלונותיה המהדהדים תוך התחמקות מוועדת חקירה ממלכתית, פוגע עוד יותר באמון המעורער שרוכשים אזרחי ישראל וחיילים מילואים להנהגת המדינה".

 

ח"כ חיים אורון (מרצ) סבור גם כן כי החלטת אולמרט לא עולה בקנה אחד עם רצון הציבור: "אולמרט הציג מאזן מחמיא לממשלתו ולהתנהלותו, אך זו אינה תחושת הציבור, והשאלה האם ניתן היה להגיע להשגים טובים יותר, בפחות זמן, נשקים ואבידות, בעינה עומדת. הקמת ועדת חקירה ממשלתית לא תיתן תשובה למשבר העמוק בו מצויה מדינת ישראל".

 

בין גלי הביקורת נשמע גם קול התומך בהחלטתו של אולמרט. חברת הכנסת רוחמה אברהם (קדימה) אמרה כי "ראש הממשלה קיבל החלטה מנהיגותית, אמיצה ונכונה. בדיקה שלא תגבה מחיר ביטחוני שישראל אינה יכולה לעמוד בו. ההחלטה מאפשרת לישראל להיערך להתמודדות האמיתית הניצבת בפניה". 

 

השתתפו בהכנת הידיעה: דורית סיטון ואבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שרגא. המחאה נמשכת
צילום: גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
ביילין. אולמרט מגמגם
צילום: ירון ברנר
צילום: מיכאל קרמר
איילון. להחזיר את אמון הציבור
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אמיר כהן
אברהם. היחידה שתומכת
צילום: אמיר כהן
צילום: גיל יוחנן
אורלב. מנסים לכסת"ח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים