שתף קטע נבחר

מי ומי בוועדת אדמוני

חתן פרס ישראל למינהל ציבורי, משפטנית בכירה שהכעיסה את נשיא ביהמ"ש העליון, מנכ"ל רפא"ל ומעל כולם - ראש המוסד לשעבר. מיהם הגורמים שיחקרו את תפקודם של אולמרט והשרים במלחמה - ומהן הטענות שכבר משמיעים נגדם?

מיהם חברי ועדת הבדיקה שאמש (יום ב') הודיע ראש הממשלה אולמרט על הקמתה? הנה הם לפניכם:

 

נחום אדמוני, בן 77, נולד בירושלים לעולים מפולין. לחם במלחמת העצמאות ועם הקמת צה"ל שירת בחיל המודיעין. לאחר שחרורו למד באוניברסיטת ברקלי בארצות הברית וב-1954 שב לארץ והצטרף לקהילת המודיעין. הוא טיפס בסולם הדרגות עד שב-1982 מונה לראש המוסד, הוא כיהן בתפקיד עד 1989. ועדת כהן, שחקרה את הטבח בסברה ושתילה, קבעה אז בעניינו של אדמוני  כי "אחריותו הישירה קטנה".

 

עם תום שירותו במוסד פנה לעסקים פרטיים והוא כיהן ומכהן כדירקטור במספר חברות בהן דיסקונט השקעות, בנק משכן, בנק הפועלים, טלקום ואוסם. אדמוני גם היה חבר ועדת הבדיקה הפנימית של השב"כ לבדיקת תפקוד הארגון לאחר רצח רבין.

 

היו מי שהרימו גבה על מינויו של אדמוני כיו"ר הוועדה והזכירו כי אשתו, נינה אדמוני, מונתה ב-2004 בהמלצת שר התקשורת דאז וראש הממשלה כיום, אהוד אולמרט, לחברה במועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו. אדמוני התפטרה מהתפקיד לאחר שבועיים בגלל חששה מניגוד אינטרסים בזמן המכרז בין זכייניות הערוץ השני, בשל היכרותה עם אחד מבעלי המניות של "טלעד". בלשכת ראש הממשלה הדגישו לאחר בדיקה עם ראש הממשלה כי אין בינו לבין בני הזוג אדמוני כל קשרי חברות או ידידות.

 

אלוף (מיל') ידידיה יערי, בן 59, השתחרר מצה"ל בשנת 2004 לאחר ארבע שנים בהן כיהן כמפקד חיל הים. הוא בעל תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון מאוניברסיטת חיפה ובעל תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הארוורד. בנוסף, הוא בוגר האקדמיה האמריקנית של חיל הים בניופורט, רוד איילנד.

 

הוא התגייס לצה"ל ב-1965 ושירת בחיל הים. הוא כיהן במספר תפקידים ביחידת הקומנדו הימי, ובהם סגן מפקד היחידה ומפקד הקומנדו הימי. הוא המשיך לטפס בסולם התפקידים ושירת כמפקד מיספן מודיעין, נציג חיל הים ברפא"ל, מפקד בסיס חיל הים בחיפה וסגן מפקד החיל עד שבשנת 2000 מונה למפקד החיל כולו. לאחר שחרורו מצה"ל מונה יערי למנכ"ל רפא"ל (רשות לפיתוח אמצעי לחימה בע"מ) תפקיד בו הוא מכהן גם כיום.

 

גורמים במערכת הפוליטית טוענים כי מתוקף תפקידו מנכ"ל רפא"ל תלוי יערי בשר הביטחון ובראש הממשלה. בלשכת ראש הממשלה דחו טענות אלה מכל וכל ואמרו כי מדובר ב"שטויות". "תמצא לי חמישה אנשים שאינם מכירים את ראש הממשלה ולא היו עימו בקשרי עבודה במשך 30 שנותיו בפוליטיקה", אמרו מקורבי אולמרט. 

 

פרופ' יחזקאל דרור, בן 78, הוא חתן פרס ישראל לשנת תשס"ה במדעי המינהל ומינהל ציבורי.  הוא בעל תואר ראשון במדע המדינה ובסוציולוגיה ותואר שני במשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. את הדוקטורט שלו במשפטים השלים באוניברסיטת הרווארד. 

 

במהלך הקריירה האקדמית שלו כיהן דרור בין היתר כראש המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, יושב ראש המועצה האקדמית של המכללה למינהל, ראש מדור אסטרטגיה במכון דיוויס, וחבר ועדת המינויים העליונה באוניברסיטה העברית. הוא גם שימש כמרצה אורח באוניברסיטאות רבות בעולם בתחומי מדעי המדינה ומינהל ציבורי. לאחר פרישתו מהאוניברסיטה הוא הקים את המכון לתכנון מדיניות עם יהודי, בראשו הוא עומד. 

 

פרופ' רות גביזון,  בת 61, היא מרצה בכירה בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. היא למדה לתואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטה ובמקביל רכשה תואר ראשון בפילוסופיה וכלכלה. ב-1969 הצטרפה ללשכת עורכי הדין ושש שנים לאחר מכן סיימה את הדוקטורט שלה במשפטים באוניברסיטת אוקספורד.

 

גביזון כיהנה בין 1996 ל-1999 כנשיאת האגודה לזכויות האזרח בישראל. שרת המשפטים הקודמת, ציפי לבני, תמכה במינויה של גביזון לשופטת בבית המשפט העליון במהלך כהונתה של הממשלה הקודמת.

 

נשיא העליון, אהרון ברק התנגד למינוי וטען כי לפרופ' גביזון יש "אג'נדה שאינה מתאימה וראויה לבית המשפט העליון". בסופו של דבר הוא לא עלה לדיון לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע בינואר השנה כי אין לכנס את הוועדה למינוי שופטים בנסיבות הפוליטיות שנוצרו לקראת הבחירות האחרונות.  

 

גביזון עשתה בעבר כמה עבודות מחקר בתחום המשפטי עבור המועצה לביטחון לאומי הכפופה לראש הממשלה והשתתפה במסגרת זו בכמה ישיבות ממשלה.     

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
אדמוני. חבר בדירקטוריונים
צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
יערי. מנכ"ל רפא"ל
צילום: עמית שאבי
גביזון. לא מונתה לעליון
צילום: עמית שאבי
צילום: צביקה טישלר
דרור. חתן פרס ישראל
צילום: צביקה טישלר
מומלצים