שתף קטע נבחר

המבקר: חשד לפלילים אצל ראש הממשלה

מבקר המדינה שיגר מכתב ליועץ המשפטי מזוז ובו כתב כי הוא "מזהה חשד לפלילים". הרקע: דו"ח שפרסם המבקר בשבוע שעבר אודות מינויים פוליטיים שביצע אולמרט ברשות לעסקים קטנים ובינוניים. כעת מונח תפוח האדמה הלוהט לפתחו של היועץ המשפטי, שיחליט בשבועות הקרובים אם יש לפתוח בחקירה. לשכת אולמרט: מעדיפים שמזוז יבדוק את הנושא, ולא המבקר

הולך ומסתבך? מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, ממליץ ליועץ המשפטי לממשלה להורות על חקירה פלילית נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפרשת המינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד התמ"ת.

 

המבקר שיגר אתמול (א') מכתב ליועץ, מני מזוז, ובו פירט כי הוא "מזהה חשדות לפלילים" בפרשה. בכך מבקש המבקר לאותת ליועץ כי יש לפתוח בחקירה בעניין. תפוח האדמה הלוהט עומד כעת לפתחו של משרד היועץ, שם צפויים לעיין במכתב ובדו"ח המפורט שכתב המבקר ולהחליט האם לפתוח בחקירה. ההחלטה צפויה להתקבל בשבועות הקרובים.

 

ביום שני בשבוע שעבר פרסם המבקר דו"ח מיוחד ובו מתח ביקורת חריפה על אהוד אולמרט כשזה כיהן ב-3 השנים החולפות כשר התמ"ת מטעם הליכוד. כמו כן מתח ביקורת על מנכ"ל משרדו דאז, רענן דינור.

 

הדו"ח קבע כי אולמרט והמנכ"ל העבירו שורה של מינויים פוליטיים ברשות לעסקים קטנים ובינוניים של חברי מרכז ליכוד שלא היו ראויים לתפקידים. הממצאים הועברו בין היתר ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז.

 

כך כתב המבקר, השופט מיכה לינדנשטראוס: "ממצאי הביקורת מעלים חשש כי הרשות שימשה כר פעולה למינויים פוליטיים של אנשים בעלי זיקה למפלגתו דאז של שר התמ"ת, אהוד אולמרט, ומסלול נוח לעקיפת 'שומרי הסף'.

הרשות פעלה בהתעלמות מנורמות המשפט הציבורי, הפעילה פרויקטים בהם הועסקו עובדים שגויסו בתהליך לא תקין ולא שיוויוני וסגולתם המרכזית היתה כנראה קרבתם למפלגתו של השר".

 

ממשרדו של ראש הממשלה נמסר כבר עם פרסום הדו"ח על המינויים השנויים במחלוקת כי משרד התמ"ת בתקופתו של אולמרט שינה את התקנון, כדי לאפשר בקרה טובה יותר על הרשות.

 

רקע של יחסים עכורים

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו בתגובה להודעת המבקר כי מאז פרסום דו"ח המבקר בנושא זה, לא פנה לינדנשטראוס ללשכת ראש הממשלה כדי לקבל מידע נוסף.

 

מקורבי אולמרט אמרו ל-ynet: "אנו מעדיפים בכל מקרה שמזוז יהיה זה שיבדוק את הנושא ולא המבקר". עוד ציינו כי מאז הוויכוח על הקמת ועדות הבדיקה למלחמה "המבקר מתנהג כנעלב".

 

היחסים העכורים בין לשכת ראש הממשלה למשרד המבקר הגיעו לשיא לאחר שראש הממשלה אולמרט הודיע כי בנוסף לשתי ועדות שיוקמו לחקירת המלחמה בלבנון, אזרחית וצבאית, יבדוק גם מבקר המדינה לינדנשטראוס את כל נושא היערכות המדינה בנושאי העורף ותפקוד הרשויות בצפון. המבקר בתגובה הביע פליאה על כך "ששמע לראשונה מן התקשורת שהממשלה מעוניינת להטיל עליו את תפקיד הביקורת על היערכות העורף במלחמה". עוד אמר כי הבדיקות שיערוך "אינן תלויות בהרשאה כזו או אחרת של ראש הממשלה".

 

בתגובה אמרו בלשכת אולמרט: "נדהמנו לשמוע, מפי התקשורת כמובן, את דבריו וטרוניותיו של מבקר המדינה בנושא החלטת ראש הממשלה להביא לאישור הממשלה הצעת החלטה על פי חוק מבקר המדינה".


פורסם לראשונה 03/09/2006 20:54

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
ההמלצה: חקירה פלילית. המבקר
צילום: מאיר אוחיון
צילום: איי פי
אולמרט. חשד לפלילים?
צילום: איי פי
מומלצים