שתף קטע נבחר

בסרט: רון ארד מעשן וקורא בשם הוריו

בסרט שישודר בערוץ 10 וב-LBC נראה הנווט השבוי מדבר לראשונה מאז נפל בשבי לפני 20 שנה. עדיין לא ברור מתי צולמו התמונות. בנוסף ישודרו תמונות מאירוע חטיפתם של שלושת החיילים על- ידי חיזבאללה בשנת 2000. יעקב אביטן, אביו של עדי ז"ל: "אחרי שנים של שיחזורים אנחנו הולכים לראות מה קרה לילד שלנו"

הערב (ג') ישודר בערוץ 10 סרט בו נראה הנווט השבוי, רון ארד, מדבר. מדובר בפעם הראשונה בה נשמע קולו של ארד מאז נפל בשבי לפני 20 שנה. בקטע הווידאו נראה ארד כשהוא מעשן סיגריה ואומר את שמו ואת שם הוריו: "רון ארד, דב ארד, בתיה ארד". במקביל, ישודר הסרט היום ומחר ברשת הטלוויזיה הלבנונית LBC. עדיין לא ברור מתי צולמו התמונות.

 

בקדימון ששודר בשבוע שעבר ברשת הלבנונית הבטיח הקריין כי התמונות והקולות יהיו "בפעם הראשונה על המסך", אולם לא נמסר מתי צולמו אותן תמונות.

 


תמונה מתוך הסרט שישודר בערוץ 10 בו נראה רון ארד

 

בסרט מצולם רון ארד כשהוא מספר על הכשרתו בחיל האוויר: "אני חייל בצבא הישראלי, בהתחלה היינו טסים ב(מטוס) 'היילנדר'. בשלב הראשון אנחנו טסים ב'פוגה מגיסטר'. לא רק מטוסים...זה מנועים, כל המערכות ההידראוליות. למדנו באוניברסיטת באר שבע שנה ראשונה הנדסת מכונות. למדנו מתמטיקה, מתמטיקה גבוהה, פיזיקה ולמדנו ביולוגיה. עשינו קצת מעבדות בפיזיקה ולמדנו כימיה ואנגלית. אנגלית טכנית שמתייחסת להנדסת מכונות".

 

בסרט ישודר קטע, שאמינותו לא ידועה, בו נראה מבצע החטיפה של שלושת חיילי צה"ל על-ידי חיזבאללה בשנת 2000. בני משפחות החיילים החטופים, בני אברהם, עדי אביטן ועומר סוועד הוזמנו לצפות בסרט לפני שידורו.

 

"אחרי שש שנים של שיחזורים אין סופיים אנחנו הולכים לצפות במה שקרה לילד שלנו". כך אמר ל-ynet יעקב אביטן, אביו של עדי ז"ל.

 

מאז שנודע לציפורה ויעקב אביטן על הקלטת נפשם אינה יודעת מנוחה, במהלך השנים שחיכו להשבת גופות הבנים הביתה חיפשו אחר אותה קלטת. "קצין או"ם פלט שיש קלטת כזו ואנחנו התחלנו לעשות רעש בכול העולם". באו"ם מיהרו להכחיש את הדיווח, אך לאחר מכן הודו שאכן צולמה קלטת, מאוחר יודע נודע להם שיש קלטת נוספת שאותה לא ראו. "אני מעריך שזו הקלטת שאותה נראה היום", אמר אביטן.

 

הקלטת והדרך שבה בחרו לשדר אותה – דווקא בערוץ מסחרי בלבנון - מעוררת תגובות קשות בקרב בני משפחת אביטן כלפי האו"ם. "לחיזבאללה יש ערוץ משלהם, הרי טבעי שאם הקלטת הייתה בידם היא הייתה משודרת באל מנאר, כנראה שמישהו סחר בה ובמשך שנים היא נמצאת אצל האו"ם והם מצידם שתקו ולא אמרו דבר", אמר יעקב אביטן.

 

הוריו של עדי יודעים היטב שהתמונות עשויות להיות מאוד לא קלות, אך עם זאת הם יודעים שהם לא יסלחו לעצמם לעולם אם לא יראו את הדקות האחרונות של בנם. "איש לא רמז לנו דבר על הצפוי, אך אני מניח שנראה את הג'יפ מתקרב לנקודה בנסיעה איטית, את הפיצוץ ואת הזמן הרב שלקח עד שהגיעו למקום כוחות חילוץ. החלק הקשה יהיה ההוצאה של הבנים מהרכב - האם גררו אותם על הארץ? אולי מישהו מהם צעד ברגל? חשוב גם לראות את זוויות הצילום, אולי הכול מבוים ומפוברק".

 

בני משפחת אביטן, המתגוררים בטבריה, סיפרו כי במהלך היום הם מצויים במתח רב. "מאז שעדי נחטף ועד שגופתו הושבה לארץ, כל יום הוא יום קשה. למרות שהגרוע מכול כבר קרה ברור לי שהצפייה בסרט תהיה לא קלה עבורנו. אך עם זאת מאז החטיפה, במשך ימים, שיחזרנו את הרגעים האחרונים של עדי, מה בדיוק קרה, מה עבר לו בראש, אם הרגיש משהו או לא, אולי היום נקבל תשובות לחלק מן השאלות הללו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות חדשות 10
רון ארד מעשן (מתוך הסרט)
באדיבות חדשות 10
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
עדי אביטן ז"ל
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
צילום חגי אהרון
יעקב אביטן
צילום חגי אהרון
מומלצים