שתף קטע נבחר

דורית בייניש נבחרה לנשיאת ביהמ"ש העליון

בצל הודעתו של נשיא המדינה, משה קצב, שלא ישביע את השופטת דורית בייניש, התכנסה הוועדה למינוי שופטים ובחרה בבייניש לנשיאת בית המשפט העליון. בייניש אמרה שצריך לחזק את מערכת המשפט ושהיא "עצובה מאוד" מהפרידה מברק וחשה כמו "הורים שעוזבים גוזל שצריך ללכת"

השופטת דורית בייניש נבחרה להיות נשיאה ראשונה לבית המשפט העליון. הוועדה למינוי שופטים התכנסה בצהריים (יום ה') ואישרה פה אחד את מינויה של דורית בייניש לנשיאת בית המשפט העליון. הוועדה התכנסה בהרכב של שבעה חברים, ההרכב המינימלי הדרוש למינוי נשיאת בית המשפט העליון, במקום תשעה.

  

בייניש אמרה במהלך ישיבת הוועדה שצריך לחזק את מערכת המשפט ושהיא "עצובה מאוד" שהיא נפרדת מהנשיא אהרון ברק ומרגישה כמו "הורים שעוזבים גוזל שצריך ללכת". היא הודתה לאלה שבירכו ושיבחו אותה. הנשיא ברק בירך ושיבח בחום את הנשיאה הנכנסת.

 

ממלא מקום שר המשפטים, מאיר שטרית, אמר לאחר החלטת הוועדה כי "לא היה אחד מחברי הוועדה שלא שיבח את בייניש. זו הייתה גם הזדמנות להיפרד מברק. אני מאמין שהיא לא רק תצליח אלא תקדם את המערכת המשפטית להישגים גדולים".

 

שטרית הוסיף כי בייניש התרגשה מאוד וכי נבחרה פה אחד לאחר שהוועדה עיינה בכל ההסתייגויות. השר הוסיף כי ההסתייגויות המעטות שהונחו בפני הוועדה מוכיחות את איכותה של השופטת.

 

השר רוני בר-און אמר בצאתו מדיוני הוועדה: "בייניש היא שופטת טובה ובעיקר מנהלת טובה. בייניש אכן חרדה למתקפות ולסערות בהם נמצא בית המשפט העליון". מלבד בר-און ושטרית נכחו בוועדה: נשיא בית המשפט העליון אהרון ברק, השופט אליעזר ריבלין, נציגי לשכת עורכי הדין - עורכי הדין פנחס מרינסקי ויורי גיא-רון והח"כית אורית נוקד. חבר נוסף בוועדה, ח"כי גלעד ארדן (ליכוד) שוהה בחו"ל. 

  

השר בר-און אמר כי "זה יום חשוב למערכת המשפט. היום אנחנו נבחר את השופטת בייניש לנשיאה הראשונה של בית המשפט העליון. זו עבורי סגירת מעגל. לפני 33 שנים עבדנו יחד בבניין הזה". השר בר-און העריך ש"דורית בייניש תיכנס לנעליו של ברק בלי שום בעיה". חברת הכנסת אורית נוקד מהעבודה אמרה בכניסה לוועדה כי בוחרים שופטת שהיא ראויה מאוד, "אני מעריכה כי תיכנס לנעליו של ברק".

 

השר שטרית התייחס גם למינויים העתידי של יתר חמשת שופטי בית המשפט העליון ואמר כי בשלב זה הוא אינו מתכוון לעסוק במינויים, אולם יעסוק במינוי של שופטים בדרגים נמוכים יותר. עם זאת, אמר שטרית כי אם וכאשר תיווצר ההזדמנות למנות את חמשת שופטי העליון ואם זאת תהיה הזדמנות שתהיה בפניו, אפשר יהיה ליצור שינוי משמעותי בבית המשפט העליון כך שייצג את כל שכבות העם".

 

ממלא מקום שר המשפטים התייחס גם לדבריו של הנשיא, משה קצב, שהודיע כי הוא לא יגיע לטקס ההשבעה של בייניש. לדבריו, הטקס יתקיים בסופו של דבר בבית הנשיא. על פי החוק, כדי שהנשיא לא ייקח חלק בסמכותו, צריך להתקיים מצב בו הוא "נבצר מלמלא את תפקידו". על פי המסתמן כרגע, תנאי זה אינו מתקיים. 

 

מפרקליטות המדינה לעליון

 

בייניש, בת 64, נולדה בתל אביב, ואת שירותה הצבאי סיימה בדרגת סגן. במהלך לימודיה באוניברסיטה הכירה דורית ורבה את יחזקאל בייניש, לימים בעלה ואבי בנותיה, דניאלה ומיכל.

 

היא בעלת תואר מוסמך במשפטים מהאוניברסיטה העברית, החלה לעבוד בפרקליטות המדינה ב-1970, וב-1989 מונתה לפרקליטת המדינה.

 

כפרקליטת המדינה בתקופת האינתיפאדה היא נקלעה לא אחת לעימותים עם שר הביטחון רבין על הוראות פתיחה באש, ירי ברעולי פנים ומאסרים של פלסטינים ללא משפט.

 

בשנת 1993 נשקל מינויה כשופטת בבית המשפט העליון, בוועדה לבחירת שופטים בראשותו של נשיא בית המשפט העליון דאז, מאיר שמגר, אך מועמדותה נדחתה. בשנת 1995, נשקלה מועמדותה בשנית, והפעם היא נבחרה לעליון.

 


פורסם לראשונה 07/09/2006 14:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הנשיאה החדשה, דורית בייניש
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
שטרית. בוועדה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אתר הכנסת
יום חשוב. בר-און
צילום: אתר הכנסת
מומלצים