שתף קטע נבחר

"התחננתי, תשלחו ניידת", המשטרה: "שלח פקס"

רועי תבור, תושב רמת הגולן, הבחין במכונית פיאט אונו, שנהגה השתולל בכביש ממזרח לכנרת, שעות אחדות לפני התאונה המחרידה שבה קיפחו את חייהם חמישה בני אדם, ובהם הנהג. הוא התקשר למשטרה ולמוקד משטרת התנועה, והתחנן: "תעשו משהו, הנהג הזה עלול לרצוח". אבל המוקדן במשטרת התנועה הסביר לו "זה לא באחריותנו. תגיש תלונה למשטרת טבריה". משטרת טבריה טוענת שחיפשה את המכונית ולא מצאה

משטרת ישראל נרדמה בשמירה. חמישה בני אדם שילמו בחייהם: התאונה הקשה שבה נהרגו אתמול (יום ו') חמישה בני אדם סמוך לטבריה לא היתה גזירה משמיים ואם במשטרת ישראל היו מנסים להקשיב לרועי תבור (36), תושב מושב כנף שברמת הגולן, הכל היה נראה אחרת. ל-ynet נודע הערב כי תבור הבחין במכונית הפיאט אונו שנהגה השתולל סמוך לכנרת, התקשר שוב ושוב למשטרה, אך זו לא מיהרה להגיע והיומנאים במוקד 100 ובמוקד משטרת התנועה הסתפקו במתן תירוצים.

 

עד כה הותרו לפרסום שמותיהם של שלושה מההרוגים:

  • ילנה גורסקי בת 30 ובתה ויקטוריה בת 11 מכרמיאל
  • אלכסנדר קוזניצוב בן 26 מכרמיאל

 

תבור סיפר ל-ynet שהתקשר לא פחות מעשר פעמים למוקד 100 של המשטרה ולמשטרת התנועה הארצית. הוא מסר פרטים מדויקים על המכונית, כולל מספרה ומיקומה המדויק בחוף שיטים שבמזרח הכנרת, אבל דבר לא הוציא את המשטרה משלוות סוף השבוע. וכך - כעבור מספר שעות אירעה התאונה הקשה.   


5 הרוגים ו-5 פצועים. שתי המכוניות המרוסקות (צילום: חגי אהרון)

  

אתמול סמוך לשעה 16:30 עשה תבור את דרכו לביתו בכביש העובר מזרחית לכנרת. במהלך נסיעתו הוא הבחין בנהג פיאט אונו שעקף אותו על קו הפרדה לבן. "הוא פשוט נסע כמו מטורף, כאילו היה על סמים או על אלכוהול. עקף מכוניות וגרם לנהגים לסטות מהכביש'", סיפר תבור. הוא מיהר להתקשר למוקד 100 של המשטרה.

 

"התעקשתי, ביקשתי והתחננתי שיעשו משהו. התחלתי במוקד 100, לשם טילפנתי ב-16:40. אחרי רבע שעה אמרו לי 'העברנו את התלונה למשטרת התנועה'. לא הסתפקתי בכך וביקשתי את המספר של משטרת התנועה. שם דיברתי עם אדון אבי מלכה. אמרתי לו - 'אני מחכה בחוף. נסעתי במיוחד' - ואף אחד לא התייחס. 'אבי. תשמע, מדובר בחיי אדם. הבנאדם הזה, או שהוא שיכור, או שהוא על סמים או שהוא סתם מטורף. אפשר למנוע כאן רצח'". 

 

רועי מספר שמדי כמה דקות התקשר שוב ושוב למשטרת התנועה לשאול מה נעשה בעניין. "שאלתי אם הם עשו משהו. אבל השוטר התחיל לספר לי סיפורי סבתא. אמר לי 'תקשיב, אנחנו אחראים על הדרכים. החוף הוא באחריות של משטרה טבריה'. 'אבל הנהג עקף קו הפרדה לבן. זה לא באחריות שלכם?', שאלתי. ניתקתי את השיחה, אבל קול פנימי אמר לי להתקשר שוב. שתי דקות לאחר מכן התקשרתי ואמרתי לו 'אבי, אני מתחנן אליך, תעשה משהו, רכב כזה יכול לסכן חיים, בן אדם כזה יכול להיות רוצח'. זה הסיפור וככה זה נגמר, עם חמישה הרוגים".

 

תבור סיפר כי אינו יודע מה גרם לו להתקשר פעמים רבות למשטרת התנועה. לאחר מספר שיחות נסע בעצמו לחוף שיטים ורשם את מספר הרכב. "התלבטתי אם לפנות בעצמי לנהג, אך לבסוף החלטתי להתקשר שוב למשטרת התנועה ששוב הפנו אותי למשטרת טבריה. אמרו לי 'תגיש תלונה ותשלח פקס'. אמרתי לו שהרכב יכול לברוח ושצריך לשלוח ניידת. בסוף אמרתי לו 'אתה יכול להיות ראש קטן ולגמור את המשמרת, אבל אתה יכול גם להציל חיים'".

 

הבוקר קרא תבור ב-ynet על התאונה המחרידה. "חוש פנימי אמר לי שמדובר באותו רכב. התקשרתי למתנ"א והם אישרו לי שאכן זה אותו רכב. דפקתי את הראש - הרי התאונה הייתה יכולה להימנע. האנשים שנהרגו אתמול יכלו להיות בחיים. אם המשטרה הייתה עושה את תפקידה, התאונה המחרידה הזו הייתה נמנעת".

 

המשטרה מציגה: תשובות סותרות ומבולבלות

במרכז השליטה והדיווח של המחוז הצפוני נרשם אירוע מהשעה 16:48, ובו נכתב שאזרח התקשר וטען שנהג משתולל על הכביש שנכנס לחוף שיטים. התחנה הועברה למשטרת טבריה ששלחה למקום ניידת תנועה, לא איתרה את הנהג. במרכז השליטה נכתב "מולא דו"ח בהתאם".

 

במקביל, אותו נהג התלונן גם למשטרת התנועה, ושם הסביר לו השוטר במוקד מתנ"א - אבי מלכה - שהוא אינו יכול לטפל בתלונה משום שמתנ"א אחראית לכבישים בין-עירוניים והחופים הם אזור עירוני ולכן שלח אותו להתלונן בתחנת טבריה.  


ניידות המשטרה הגיעו בסוף...למקום התאונה (צילום: חגי אהרון)

 

ראש משטרת התנועה הארצית צפון, ניצב משנה ישראל ג'יבלי, אישר שאכן התקבלה ביום שישי תלונה על רכב שמשתולל, אך עדיין לא ניתן לקבוע בוודאות האם מדובר באותו רכב. עם זאת אומרים במתנ"א, כי התלונה הועברה לטיפולה של משטרת טבריה, ניידת נשלחה לחוף שיטים ולא איתרה את הרכב.

 

בבדיקת ynet עולה בניגוד לדברי מפקד משטרת התנועה בצפון, הרכב שעליו התלונן תבור אכן היה מעורב בתאונה הקטלנית. כמו כן, בניגוד לדבריו של נצ"מ ג'יבלי, נמסר ממשטרת טבריה כי לא נשלחה שום ניידת למקום. "ככל הידוע לנו, מתנ"א נתנה דו"ח לנהג".

 

מדוברות המשטרה של אגף התנועה הארצית נמסר כי אכן התקבלה תלונה בתחילה במוקד 100 על רכב שמשתולל. על-פי דיווחים שנמצאים בידיהם, מרחב העמקים שלח ניידת לסרוק את חוף שיטים, לשם על-פי התלונה נכנס הרכב שהשתולל, אך ללא תוצאות. עוד נמסר כי המתלונן התקשר למתנ"א ושם דיבר עם שוטר בשם אבי, שהסביר לו שחוף שיטים בתחום אחריות תחנת טבריה ולא בתחום אחריות מתנ"א. עד כה לא אותר ברישומים שניתן לרכב דו"ח ולכן הם אינם משוכנעים שמדובר באותה מכונית. כאמור - בדיקה שערך ynet מצביעה על כך שזו היתה אותה מכונית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
5 הרוגים. התאונה ליד טבריה
צילום: חגי אהרון
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
נהרגה בתאונה. ויקטוריה גורסקי
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
הסוף המר
צילום: חגי אהרון
מומלצים