שתף קטע נבחר

גשש נהרג בפעולת צה"ל ברצועה

חיילי צה"ל פעלו בתוך הרצועה בסמוך לגדר המערכת, וחשפו הכנות למנהרת תופת. במקום התפתחו חילופי אש בין חיילים למחבלים, בהם נורה למוות נגד בקבע; המחבלים נמלטו. פעיל בוועדות ההתנגדות העממית וגם פעיל בגדודי אל אקצה טענו כי אנשיהם ביצעו את הירי. ההרוג מתגורר בכפר לא מוכר בנגב, הוא הותיר אחריו עשרה ילדים

גשש בצה"ל, נגד בקבע, נהרג לפנות בוקר (יום ג') מירי של צלף פלסטיני במהלך פעילות צה"ל ברצועת עזה. החיילים פעלו סמוך למחנה הפליטים אל-מואסי, לא הרחק ממעבר כיסופים. הגשש, שסופח לכוח המילואים שפעל במקום, נפגע בראשו. ההערכה היא כי הצלף ירה לעבר החיילים מתוך מבנה סמוך. הגשש נפצע אנושות ומת כעבור זמן קצר במהלך הפינוי לבית החולים סורוקה.

 

הנגד שנהרג הוא בדואי מכפר לא מוכר בנגב, בן 44, ששמו טרם הותר לפרסום. אחר הצהריים הוא הובא למנוחות ביישובו. הוא הותיר אחריו עשרה ילדים. פעיל בוועדות ההתנגדות העממית אמר כי אנשי הזרוע הצבאית של הארגון, פלוגות סאלח א-דין, הן שירו לעבר החייל שנהרג. ואילו פעיל בגדודי אל-אקצה אמר שגם ארגונו עומד מאחורי האירוע. 

 

כוח המילואים חשף באותו אזור פיר של מנהרה וייתכן שמדובר בניסיון לחפור מנהרת תופת לעבר אחד המוצבים באזור כיסופים. באופן דומה נחטף החייל גלעד שליט. באזור נמצאו גלגלת ואמצעים שונים המעידים על חפירות במקום. כוח המילואים איתר את הפיר שנבדק על-ידי חיילי הנדסה בפיקוד הדרום. ייתכן שהמחבלים ירו לעבר הגשש, שהוביל את כוח המילואים, מחשש שהמנהרה תיחשף וניסו למנוע אפשרות זו.


אתר חילופי האש (צילום: איי.פי)

 

במהלך הלילה נכנסו כוחות מילואים, יחד עם גששים וכוחות הנדסה בחיפוי טנקים, לתוך שטח הרצועה, ופעלו במרחק כמה מאות מטרים מגדר המערכת, במטרה לחשוף תשתיות טרור. הפעילות במקום החלה הלילה במסגרת הפעולות שמבצע צה"ל בשבועות האחרונים לחשיפת מנהרות באזור ולסיכול נסיונות להניח מטעני חבלה.  

 

מתחקיר ראשוני של התקרית העולה כי הגשש הוביל את כוח המילואים לעבר סככה, שבה ככל הנראה עלה חשד על הימצאות של מחבלים ותשתיות טרור. במקום המתינו ככל הנראה לפחות שני מחבלים שפתחו באש מטווח קצר לעבר הכוח והגשש שהיה בראש הכוח נפגע. למרות שהכוח פתח באש לעבר המחבלים הם הצליחו להימלט מן המקום.

 

בצה"ל יבדקו כעת האם תפקוד הכוח היה נכון בכל הקשור לכללי מיגון במקרה של פתיחה באש מצד מחבלים. התנועה בתוך רצועת עזה מתבצעת בכלים משוריינים בלבד, זאת מחשש כי מחבלים יפתחו באש מנשק קל או יבצעו ירי של טילים לעבר הכוחות. במקרה הזה, בשל הצורך של הגשש לבחון את השטח, הוא ירד מרכב ממוגן ונע באופן רגלי וייתכן כי החיפוי שניתן לו לקה בחסר. עם זאת, גורמים בפיקוד דרום מוסרים כי הארוע נמצא עדיין בתחקיר וקשה להסיק מסקנות סופיות על המתרחש בשלב זה.

 

נשקו האישי המקוצר של הנגד שנהרג נחטף ככל הנראה על ידי המחבלים שנמלטו. בסריקות שביצע כוח מילואים לאחר התקרית נמצאו מספר רובי קלצ'ניקוב, שמעידים על הימצאות מחבלים במבנה ממנו בוצע הירי.

 

פעולות באזור הצמוד לגדר 

למעשה מאז עליית ממשלת החמאס לשלטון והנתק שנוצר בין צה"ל לרשות הפלסטינית, מבצעים החיילים עשרות פעולות צמודות גדר שכאמור אמורות למנוע פיגועים עתידיים נגד כוחות צה"ל.

  

במקביל לפעילות בכיסופים צה"ל פועל מאז חטיפת גלעד שליט בתוך הרצועה, פעולות שמבצעים מרמת הגדוד ועד מבצעים חטיבתיים. על אף התנגדות רבה בה נתקלים הכוחות, שכוללת ירי טילים נגד טנקים, לא נרשמו בתקופה האחרונה ארועים חריגים ברצועת עזה מבחינת צה"ל. הארוע האחרון היה בשכונת אל ע-טטרה בו נהרג לוחם מחטיבת גולני במהלך פעילות במרחב. 

 

בפעילות צה"ל בשלושת החודשים האחרונים נהרגו יותר מ-200 מחבלים פלסטינים. בין היתר מדובר בחוליות שניסו לשגר טילים לעבר הכוחות להניח מטענים, או לחילופין לחצות את גדר המערכת. 

 

בפיקוד הדרום מציינים כי המוטיבציה של ארגוני הטרור לפגוע בכוחות הפועלים ברצועה גבוהה, כמו גם לבצע פיגועים נגד יעדים ישראלים. הוכחה לכך נמצאה לפני כשבועיים, עם חשיפתה של מנהרת תופת שנחפרה מתוך שכונת סג'עייה בצפון העיר עזה, ככל הנראה מתוך מטרה לפגוע בעבר הסחורות קרני.

 

בעקבות הלחימה בצפון שונתה הפעילות ברצועת עזה, בעיקר לאור העברת כוחות מהרצועה לגבול הצפון. עם זאת המשיכה אוגדת עזה בפיקודו של מפקד האוגדה הנכנס תת אלוף משה (צ'יקו) תמיר לפעול ברצועה לרבות פעילות מעצרים של פעילי טרור על ידי יחידות מיוחדות.

  

גורמים בפיקוד הדרום הבהירו כי צה"ל ימשיך לפעול ברצועת עזה ואף יתגבר את הפעילות, בין היתר על מנת לצמצם למינימום את היקף ירי הקסאמים לעבר שדרות והנגב המערבי. בשבועות האחרונים נרשמה ירידה ניכרת בירי הקסאמים. כמו כן תימשך הפעילות שנועדה ליצור את התנאים להשבתו של החייל החטוף גלעד שליט.

פורסם לראשונה 12/09/2006 11:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר התקיפה הלילה בעזה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
חיילים בכיסופים
צילום: איי פי
מומלצים