שתף קטע נבחר

רוקדים עם כוכבים - באקדמיה

בדלת האחורית, בלי שום הבנה בהשכלה, מתיימרים פקידי האוצר לקבוע מהו מקצוע "כלכלי"

הקשר ההדוק בין התוכנית "רוקדים עם כוכבים" לתוכנית האוצר ל"מרצים עם כוכבים" זועק לשמיים. הקהל בחר את הרוקדים החביבים יותר ולא את הרקדנים הטובים יותר, זאת בניגוד לעמדת השופטים המקצועיים. בדומה, האוצר בוחר להגדיל את שכרם של המרצים ה"כלכליים" יותר, וגם הוא לא משתמש באמות מידה מקצועיות-אקדמיות, אלא בשיטה המטפחת את הכדאיות הכלכלית של האקדמיה, שאינה בהכרח עולה בקנה אחד עם האינטרס האקדמי הצרוף.

 

ברחבי העולם וגם בישראל מתקיימים דיונים מעמיקים, המתייחסים להיבטים שונים של התפתחות האקדמיה: העברת/מכירת ידע, העדפת מקצועות "רווחיים" שילוב התעשייה במחקרים, תגמול מרצים, הרחבת הנגישות להשכלה הגבוהה, שמירה על רמת המחקר האקדמי ועוד. אנשי האוצר, המומחים בכל תחום ותחום, כמובן לא השתתפו באף דיון שערכנו בכנסת בנושאים אלו, ודאי לא בדיונים באקדמיה. אך הם מרשים לעצמם בשליפת קולמוס לשנות סדרי עולם באמצעות כלי פסול, פטנט ישראלי גרוע, הידוע לשמצה בשמו "חוק ההסדרים" - כל זאת בתקווה שחברי הכנסת המצביעים על החוק לא ישימו לב ל"קטנות" ולא יהיו מודעים להשלכות שיש לסעיף שולי זה על עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל.

 

לאוצר יש היסטוריה ארוכה של ניסיונות להתערב בניהול האקדמי. הם מנסים כל פירצה, תחת סיסמאות שנשמעות מתקדמות ונאורות כמו "מצוינות אקדמית - מבנה העסקה ותגמול תומכי איכות". כל בר דעת מעוניין במצוינות אקדמית וכל המחזיק בתפיסה ליברלית מאמין שצריך לחזק את האיכותיים ולעודד את המצוינים. אך האמת מתחבאת לה כרגיל בסעיפים הקטנים של הצעת האוצר - בהצעתם לשלב את נציגיהם בוועדה שתקבע מיהו האיכותי, מהי "איכות המחקר וההוראה".

 

ברגל גסה, אם כי לא ממש נראית לעין כרגע, מנסים אנשי האוצר להיכנס בדלת האחורית לות"ת (ועדה לתכנון ולתקצוב) ולמל"ג (המועצה להשכלה גבוהה), מהלך אותו הם מנסים לבצע כבר שנים. כמעט בכל הצעת חוק ההסדרים, כמעט מדי שנה, מנסים אנשי האוצר להתערב בניהול האקדמי. בעבר הם הצליחו, גם בגלל מדיניותה הקלוקלת של שרת החינוך הקודמת, שלא ממש הבינה את חשיבות ההשכלה הגבוהה לעתידה של מדינת ישראל ואת חשיבות החופש האקדמי כבסיס להתפתחות המחקר המדעי, וגם בגלל מצבן הכלכלי הרעוע של האוניברסיטאות, שנבע בעיקר מהקיצוץ הקטלני של תקציבי ההשכלה הגבוהה (יותר ממיליארד שקלים בשנים האחרונות).

 

אינני יודעת מדוע, אם בכלל, הסכימו ראשי ות"ת לרעיון אווילי זה - האם מחולשה של רגע, האם מעייפות בקרבות עם האוצר, האם כתמורה להבטחה למניעת פגיעה אנושה עוד יותר בתקציב ההשכלה הגבוהה בארץ? דבר אחד ברור: אם אכן נכון הפרסום שהם היו שותפים להצעת האוצר, על שרת החינוך, העומדת בראש המועצה להשכלה גבוהה, להחליפם. ואם חלילה גם תתקפל מול גחמות האוצר - יש לפעול גם להחלפתה.

 

עו"ד מלי פולישוק-בלוך שימשה כיו"ר ועדת החינוך בכנסת ה-16 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים