שתף קטע נבחר

הנשיא קצב נחקר בחשד להאזנת סתר

לא רק הטרדה מינית: גם חשדות למרמה, הפרת אמונים והאזנת סתר היו מנת חלקו של נשיא המדינה במהלך החקירה היום במשכנו בירושלים. החשדות החדשים קשורים לפרשת החנינות. כבר שלשום נחקרו שני עובדים בכירים בבית הנשיא, בהם המנכ"ל, בחשד למעורבות בחלק מן העבירות. מספר המתלוננות על עבירות מין עומד כעת על שבע. הנשיא בתגובה: חבורת פושעים קשרה קשר להדחתי

החקירה מסתעפת: נשיא המדינה, משה קצב, נחקר אתמול (ד') לא רק בחשד לעבירות מין, כי אם גם בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים, ובחשד להאזנת סתר. חוקריו של הנשיא, בראשות תת ניצב יואב סגלוביץ', הגיעו אתמול בבוקר בפעם החמישית אל לשכתו בירושלים ובילו עמו שש שעות של תשאול וחקירה באווירה קשה. במהלך החקירה נשאל קצב אודות החשדות, הקשורים לנושא החנינות. הנשיא הכחיש את המיוחס לו.

 

בנושא החנינות טען קצב בעבר כי העובדת שהחלה לגלגל את הפרשה, א', ניסתה לסחוט אותו, דרשה ממנו כסף, ואיימה כי אם לא ייענה לדרישתה היא תטען כי הנשיא נוהג להעניק חנינות לאסירים תמורת תשלום, המופקד בחשבונות בחו"ל. מן הפרשה צמחו החשדות כי הנשיא אכן נוהג כך. כבר שלשום נחקרו שני עובדים בכירים במשכן הנשיא בחשד למעורבות בחלק מן העבירות. אחד מהם הוא מנכ"ל בית הנשיא, משה גורל.

 

בנוגע להאזנות הסתר אחד החשדות שנבדקים הוא שההאזנות נעשו באמצעות מערכת טלפונית מתוחכמת, שהותקנה בבית הנשיא ואיפשרה לו להאזין לשיחות שמבצעים עובדיו.

 

הנשיא: פושעים קשרו להדחתי

הנשיא נחקר גם בחשד לביצוע עבירות מין. עד כה נגבו עדויות משבע נשים שעבדו בתקופות שונות תחת מרותו של הנשיא, בתפקידים שונים שמילא, והגישו תלונות. על חלק מן העבירות שבוצעו לכאורה חלה התיישנות. הנשיא לא צפוי להיחקר פעם נוספת, אלא אם יעלה צורך בהשלמות חקירה.

 

בתגובה לדברים נמסר מלשכת נשיא המדינה: "נשיא המדינה, משה קצב, דוחה בשאט נפש ובזעם את מכלול החשדות נגדו, ואשר כולן מהוות מסכת איומה של עלילה שפלה שנרקמה על ידי חבורת פושעים במשך זמן רב, ללא שום בסיס, ואשר קשרו קשר להביא להדחת נשיא המדינה. האמת, היא שנותנת בימים קשים אלה חוסן לנשיא משה קצב - לו ולבני משפחתו.

הוא ימשיך להאבק בנחישות ובתקיפות כנגד האשמות השווא ועלילות הכזב עד שהאמת והצדק יצאו לאור".

 

בימים הקרובים ירכז צוות החקירה את החומר שאסף עד כה, ובשבוע הבא צפוי ראש צוות החקירה, תנ"צ יואב סגלוביץ', להיפגש עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ועם פרקליט המדינה, ערן שנדר. בפגישה ידונו השלושה בשאלה אם ישנן די ראיות להגשת כתב אישום נגד הנשיא, ובאילו סעיפים יואשם - אם בכלל. ייתכן שהיועץ מזוז יבקש מצוות החקירה השלמות נוספות על סמך החומר שיוצג בפניו.

 

יו"ר הכנסת איציק תשביע

מוקדם יותר אישרה ועדת הכנסת כי נשיא המדינה ישהה היום, בעת השבעתה של השופטת דורית בייניש כנשיאת בית-המשפט העליון, במצב של "נבצרוּת זמנית" מלכהן בתפקידו. ברוב של 12 תומכים, 6 מתנגדים ו-3 נמנעים אישרה הוועדה את בקשתו של הנשיא להיעדר מתפקידו ליממה. לפיכך, את הנשיאה הבאה תשביע הנשיאה הזמנית - יו"ר הכנסת, דליה איציק.

 

לצד החלטת הוועדה הוסיפה היו"ר, רוחמה אברהם, תוספת משלה - והסבירה, לקול מחאת עמיתיה, שהיא עושה זאת מכוח סמכותה גם בשמם. "הוועדה קוראת לנשיא לשקול להכריז על נבצרות ממושכת יותר, ולמשטרה - לזרז את החקירה".

 

במכתב ששיגר לאיציק, ציין קצב כי אין הוא רוצה לעורר מחלוקות ביום השבעתה של בייניש, אשר תיכנס היום לנעליו של אהרן ברק. הוא סירב לדרישותיהם של כמה ח"כים ואישי ציבור להשעות את עצמו עד לתום החקירה שמתנהלת נגדו, אולם העדיף להותיר את מלאכת ההשבעה בידיה של יו"ר הכנסת.

 

היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, הבהירה לח"כים בפתח הדיון כי ממצאי החקירה אינם רלוונטיים לשיקוליהם בסוגייה. יו"ר ועדת הכנסת, רוחמה אברהם (קדימה), הודיעה שתימנע בהצבעה וקראה לנשיא להשעות עצמו ולצאת לחופשה בת שלושה חודשים. במאמר שפרסמה ב-ynet הסבירה אברהם שנבצרותו מלכהן היא קבועה מעצם עננת החשדות, ולטענתה, מעמד השבעתה של השופטת בייניש אינו שונה במהותו ממתן חנינה או מקבלת פנים לראש מדינה.


פורסם לראשונה 13/09/2006 19:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
האזנות סתר? קצב
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אושרה הנבצרות. אברהם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים