שתף קטע נבחר

מחקר: טלפונים סלולריים ממכרים כמו סיגריות

מחקר בריטי חדש מגלה שאחד מכל שישה מכור לסלולרי. לאחר שהרחיקו מהנבדקים את הסלולרי, אבחנו החוקרים תופעות של לחץ ועצבנות

לא יכולים רגע בלי הסלולרי? אתם לא לבד: מחקר בריטי חדש מגלה שאחד מכל שישה צעירים מכור לטלפון הנייד. הרחקה של הסלולרי, גרמה אצל הנבדקים לתופעות של לחץ ועצבנות, ממש בדומה להתמכרות לסיגריות ולהימורים.

 

הפסיכולוג ד"ר דיויד שפילד ועמיתיו מאוניברסיטת סטפורדשייר, המציגים את תוצאות המחקר השבוע בכנס האגודה הבריטית לפסיכולוגיה, בדקו 106 סטודנטים אשר נשאלו על הרגלי השימוש בטלפון הנייד. מעל 16 אחוז מהנשאלים נמצאו כסובלים מבעיות נפשיות הקשורות לשימוש בטלפון הסלולרי.

 

בין היתר נמצא כי הנשאלים מבלים זמן רב מהיממה בעיסוק כלשהו הקשור לטלפון, ודיווחו על עצבנות ואי שקט בנסיון לקצץ בשיחות בסלולרי. עוד העידו הנשאלים כי הם משקרים לעמיתיהם באשר למשך השימוש הרב שלהם בסלולרי.

 

במחקר נוסף בדקו החוקרים את הקשר בין לחץ הדם לבין השימוש בסלולרי. החוקרים בדקו את לחץ דמם של 20 נבדקים בזמן שעשו שימוש בטלפון הנייד, ולאחר שנלקח מהם הנייד. תוצאות המחקר גילו כי לחץ הדם של הנבדקים היה נמוך יותר בזמן השיחה בטלפון, בהשוואה לתקופה ששהו ללא טלפון סלולרי.

 

"מדובר בהתמכרות לכל דבר כמו לסיגריות והימורים", אמר ד"ר שפילד, "הטלפון הפך לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום, קבלת שיחה בסלולרי גורמת לתחושת בטחון עצמי גבוהה ולהרגשה טובה, בעוד שזמן שחולף ללא שיחות בסלולרי גורם לאנשים להיות מדוכדכים ולא רצויים".

 

"שאלת הביצה והתרנגולת היא האם הטלפון הנייד גורם לאנשים להיות לחוצים יותר, או שמא אנשים שלמכתחילה לחוצים יותר מרבים יותר להשתמש בטלפון נייד", אומר ל-ynet ד"ר ארז ברנע, מומחה לפסיכיאטריה, "על שאלות אלה שני המחקרים אינם עונים".

 

"התמכרות להרגלים אינה חדשה", מוסיף ד"ר ברנע, "היא מוכרת מתחומים רבים – גלישה באינטרנט, משחקי מחשב, קניות והתמכרות למין. גם התמכרויות הכוללות מרכיב פיזיולוגי, כמו עישון או אכילה, כוללות גם מרכיב של התמכרות להתנהגות ולהרגל. כדאי לזכור, שהכפתור החשוב ביותר בטלפון הנייד הוא כפתור הכבוי, ורצוי להגביר את השמוש בו, זה גם משתלם כלכלית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואול/פוטוס
סלולר. הביצה והתרנגולת
צילום: ויז'ואול/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים