שתף קטע נבחר

דיווח: היום תוכרז עסקה לשחרור שליט

העיתון הסעודי "עוכאז" מדווח, כי עסקת חילופי השבויים תצא לדרך ביממה הקרובה, שבמהלכה יועבר שליט לידי המצרים, וישראל תשחרר את שרי החמאס. לדיווח אין אישור משום מקור אחר, והוא מצטרף לשורת הדיווחים הסותרים שפורסמו במהלך השבוע. גורם פלסטיני בכיר: נחוץ עוד זמן להשלמת העסקה

"גלעד שליט יועבר מחר לשלטונות מצרים", כך דיווח אמש (שבת) העיתון הסעודי "עוכאז". על פי הדיווח, עסקת חילופי השבויים תצא לדרך תוך 24 שעות, שבמהלכן תשחרר ישראל את חברי הפרלמנט והשרים של החמאס. מחר יודיעו על שחרורו של רב"ט גלעד שליט, ואז יחל המהלך שבמסגרתו תשחרר ישראל גם 740 אסירים פלסטינים בשני שלבים.

 

על פי הדיווח, שאין לו עדיין אישור משום מקור אחר, השלב הראשון של שחרור האסירים יתבצע בסוף החודש, עם הקמת ממשלת אחדות פלסטינית. אז ישוחררו הנשים והאסירים שגילם מתחת ל-18. בשלב השני, שיצא לפועל בסוף אוקטובר, ישוחררו עוד כמה מאות אסירים מכלל הארגונים הפלסטינים. מקורות פלסטינים מסרו כי עסקת חילופי אסירים בין ישראל לארגונים הפלסטינים תתחיל להתבצע בחשאי בעמאן בירת ירדן במהלך היממה הקרובה.

 

ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, אמר כי מתבצעים "מהלכים רבים" במסגרת המו"מ לשחרורו של החייל החטוף.

 

בתוך כך העריך גורם פלסטיני בכיר בראיון לעיתון המצרי "אל-אהראם" כי ייתכן שנחוץ עוד זמן מה להשלמת העסקה בעניינו של שליט. לדבריו, ממשלת אחדות פלסטינית חדשה לא תוקם בטרם ישחררו חברי הפרלמנט והשרים מהחמאס ובטרם תיפתר הבעיה סביב שחרורו של שליט. הבכיר הפלסטיני העריך כי לצורך כך דרושים כשלושה שבועות.

 

בשבועות האחרונים פירסמו שורה של עיתונים ערביים דיווחים שונים אודות העסקה הנרקמת בין ישראל לפלסטינים בעניין שליט. חלק מהדיווחים סתרו זה את זה ומקצתם התבררו כלא נכונים. כך היה לפני מספר ימים כשהעיתון רב ההשפעה "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון דיווח כי שליט כבר הועבר לידי מצרים. בעקבות הכחשות מדרגים גבוהים התנצל אחד העורכים בעיתון על הדיווח השגוי ומסר כי הוא לא נבדק די הצורך.

 

במקביל טוענים כל העת מקורות פלסטינים כי יש התקדמות של ממש במגעים, אך לפי שעה לא ידוע אם הם הבשילו לכלל הסכם מוגמר. רק אתמול טען הממונה מטעם חמאס על משרד האסירים ברשות הפלסטינית, זיאד אבו אל-עינין, כי שני הצדדים סיכמו את פרטי העסקה שתתבצע בקרוב וכי הדבר הושלם תוך קבלת ערבויות מצריות מוצקות וסיוע אמריקני, אולם באותה נשימה הוא הוסיף כי העסקה כבר אמורה היתה להתבצע ולא יצאה אל הפועל בשל סיבות אותן לא פירט. 

 

שליט נפגש עם ח"כים ערבים

על פי הגורמים שציטט היום העיתון הסעודי, העיכוב בביצוע העסקה נובע ממחלוקת סביב קביעת שמותיהם של מקצת האסירים הפלסטינים שאמורים להשתחרר במסגרת השלב השני בעסקה. אותם גורמים ציינו כי ביום שלישי נערכה פגישה חשאית בבירה הירדנית, בין נשיא הפלסטיני אבו מאזן לבין ראש המודיעין המצרי, עומר סולימאן. במהלכה דנו השניים בפרטי מסירתו של החייל הישראלי לידי המצרים. כמו כן, גילו הגורמים כי פגישה דומה נערכה בין אבו מאזן לבין ראש השב"כ, יובל דיסקין, זאת בכדי לדון על הסדרי חילופי האסירים בין שני הצדדים.

 

לדיווח אודות פגישתו של אבו מאזן עם גורם ישראל בירדן, כבר היו עדויות מוקדם יותר השבוע ממקור פלסטיני. המקור אמר כי הנשיא הפלסטיני נפגש בעמאן עם גורם ישראלי, למרות שלא היו התפתחויות חריגות ברשות שחייבו אותו לשוב לעמאן. לדברי המקור, רק סוגיית שליט או פגישה עם בכיר ישראלי בעניין זה היא הסיבה לטיסה הבהולה של הנשיא הפלסטיני לירדן.  

 

יור סיעת רע"מ-תע"ל, ח"כ טלב א-סנע והח"כ לשעבר עבד אל-והאב דראוושה נפגשו בנצרת עם נועם שליט, אביו של החייל החטוף. הם שוחחו על האפשרות לסכם על עסקת חילופים לפני החגים בישראל וברשות הפלסטינית. בתום הפגישה קרא א-סאנע לראש הממשלה אהוד אולמרט ולרשות הפלסטינית לעשות כל שניתן כדי להאיץ את שחרורו של שליט ואת שחרורם של האסירים שכן "המצב הקיים אינו תורם דבר לאיש", לדבריו. ביום שלישי צפוי א-סאנע להיפגש עם ראש הממשלה הפלסטיני.

 

צעדים בוני אמון  

כבר שלשום אמר ל-ynet גורם זר המעורב במגעים לשחרורו של שליט מן השבי הפלסטיני, כי המגעים נמצאים בשלב מתקדם ומצבם הוא המעודד ביותר מאז חטיפתו של החייל הישראלי בסוף חודש יוני. על פי אותו גורם, המעורה היטב בתיווך בין ישראל לפלסטינים, בתקופה הקרובה צפוייה שורה של צעדים בוני אמון מצד ישראל כלפי הפלסטינים. 

 

אתמול דיווח העיתון הפלסטיני "אל-איאם" כי ממשלת ישראל קיבלה באמצעות בכירים מצרים מכתב שכתב שליט אל אביו נועם, המדגיש כי הוא בין החיים. בעיתון מדגישים כי מדובר באות חיים ראשון שמקבלת ישראל מהחייל שנחטף ב-25 ביוני בדרום רצועת עזה. עוד דווח, כי משלחת מטעם תנועת חמאס ובראשה חבר הלשכה המדינית של התנועה, עימאד אל-עלמי, מסרה את המכתב לידי המצרים שלשום ואלו העבירו אותו עוד באותו היום לידי הבכירים הישראלים. 

 

במסגרת הדיווח בעיתון נכתב גם כי חמאס דורש שעסקת החילופין תכלול את הבכירים הפוליטיים הנמצאים בבתי הכלא בישראל, ובכלל זה את חבר הפרלמנט הפלסטיני ומזכ"ל הפתח בגדה לשעבר, מרואן ברגותי, את מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, את סגנו, עבד אל-רחים מלוח ובכירים נוספים. זאת בנוסף לחברי הפרלמנט הפלסטיני הנמצאים בבתי הכלא בישראל. בנוסף לכך, דורש חמאס לשחרר את האסירים שנשפטו לתקופות מאסר ארוכות וכבר ריצו שנים ארוכות בבתי הכלא וזאת בנוסף לנשים וילדים. 

 

על פי "אל-איאם", הממונה מטעם ראש הממשלה לעניין החיילים החטופים, עופר דקל, התנה כל קיום מגעים על פרטי עסקת חילופין בקבלת אות חיים מוחשי משליט. המקורות מסרו עוד כי המכתב, אשר דקל בעצמו ככל הנראה היה זה שקיבל אותו לאחר שהגיע באופן מפתיע לקהיר שלשום, הופנה לידי אביו של גלעד ובני משפחתו וכי ממשלת ישראל ביצעה בדיקה של כתב היד בכדי לוודא שאכן מדובר בכתב ידו של גלעד שליט. 

 

אך משפחת שליט אינה נסחפת אחר הדיווחים השונים על התנהלות המשא ומתן בנושא שחרור הבן החטוף גלעד. גם הדיווח ב"אל-איאם", לא שינה את מצב הרוח אצל האב נועם. בשיחה עם ynet הוא הדגיש כי אינו מתכוון להגיב לפרסום בדבר המכתב. 


פורסם לראשונה 16/09/2006 09:32

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
שליט. יועבר למצרים?
צילום: נועם רותם
צילום: דני דגן
נועם שליט. לא מגיב לדיווחים
צילום: דני דגן
צילום: רענן בן צור
אסירים פלסטינים. צפוי שחרור?
צילום: רענן בן צור
מומלצים