שתף קטע נבחר

הונגריה: השקט חוזר, הסערה הפוליטית נמשכת

המהומות ברחובות בודפשט שוככות לאיטן - אמש התפזרו המפגינים כמעט ללא אירועים אלימים - אך האופוזיציה נחושה בקריאותיה לפיזור הממשלה. מנהיגי האופוזיציה טוענים ששקריה של הממשלה הפכו אותה לבלתי לגיטימית

בתום לילה שלישי רצוף של מהומות ברחובות בודפשט, ניסתה הממשלה הבוקר (ה') לזמן את כל המפלגות הפוליטיות לשיחה על דרכים לפיתרון המשבר, אולם נתקלה בסירוב מצד מפלגה האופוזיציה המרכזית.

 

מנהיגי מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר, "פידס", דחו את פניית הממשלה להגיע לפגישה ואמרו כי הממשלה הפכה לבלתי לגיטימית לאחר שראש הממשלה פרנץ ג'יורצ'אן הודה בתחילת השבוע כי הוא ושריו שיקרו לציבור המצביעים רק כדי לנצח בבחירות באפריל.

 

"ראש הממשלה ביקש מכל המפלגות להגיע לפגישה היום בצהריים ולדון במצב", מסרה דוברת הממשלה. אך "פידס" הודיעה שלא תיפגש עם גיורצ'אן אלא רק עם נשיא הונגריה ויושב ראש הפרלמנט. "אין טעם בפגישה עם הממשלה", אמר אחד ממנהיגי המפלגה, פטר שיג'רטו. "אם יושב ראש הפרלמנט או הנשיא יבקשו להיפגש איתנו - נבוא", הוסיף. גם מפלגת אופוזיציה קטנה יותר הודיעה שלא תשתתף במפגש. תנועת האופוזיציה תיכננה ענק בשבת אך ביטלה אותה מחשש לאלימות.

 

 

כבר שבוע ימים מצויה הונגריה במשבר החריף ביותר מזה שני עשורים כשאלפים - ולעיתים רבבות בני אדם - מתפרעים זה הלילה השלישי ברציפות ברחובות בודפשט. שלשום בלילה נפצעו כ-150 מפגינים ושוטרים לאחר שמפגינים תומכי האופוזיציה הסתערו על תחנת הטלוויזיה בבודפשט וקראו לגיורצ'אני להתפטר. בלילה השני למהומות, שהיו פחות אלימות, נפצעו 60 בני אדם, וקרוב למאה נעצרו.

 

אמש, בלילה השלישי למהומות, הרוחות נרגעו במקצת ו-15 אלף מפגינים קיימו עצרת לא אלימה מול בניין הפרלמנט. גורמים רשמיים דיווחו שלפחות 16 בני אדם נפצעו. המשטרה דיווחה שהתעמתה עם קבוצות של גלוחי-ראש ומתפרעים ועצרה חלק מהם. ב-1 אחר חצות הכיכר מול הפרלמנט התרוקנה ושלוש בלילה החלו השוטרים הרבים שהתפרשו ברחובות והקיפו את בניין הפרלמנט לחזור לבסיסם.

 

ג'יורצ'אן, מיליונר בן 45, עלה לשלטון לאחר שהבטיח לבוחריו הפחתת מיסים, אך מאז שנבחר, רק העלה מסים - צעד שהביא לצניחת התמיכה הציבורית בו. האירוע שהצית את האש בבודפשט היה נאום מוקלט של ראש הממשלה שדלף לתקשורת בהונגריה, שבו הודה ג'יורצ'אן כי שיקר לבוחריו כדי לנצח בבחירות.

 

לדבריו, 18 חודשי כהונתו וארבע שנות השלטון הסוציאליסטי, בין השנים 2002 ו-2006, לא היו אלא מסכת של שקרים. "אתם לא יכולים להצביע על צעד ממשלתי אחד שבו באפשרותנו להתגאות, מעבר לכך שהחזקנו בשלטון. שיקרנו בבוקר, שיקרנו בערב", נשמע ג'יורצ'אן אומר בקטע אודי שפורסם באתר האינטרנט של הרדיו ההונגרי.

 

צעיר, מצליח ואנרגטי - ג'יורצ'אן נתפס כדמות המתאימה להנהיג את המדינה קדימה לצמיחה ופיתוח כלכלי. עם זאת, ההקלטה שלו, שדלפה לעיתונות, פגעה קשות באמינותו בעיני הציבור במדינה. בסקר שנערך אתמול אמרו 80% מהנשאלים כי הם אינם מסכימים למהומות, אך 39% מהנשאלים ציינו כי הממשלה היא זו שאחראית להן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המפגינים התפזרו בלי אירועים אלימים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שוטר בהפגנה אמש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
המשטרה: עצרנו מספר מתפרעים
צילום: איי פי
מומלצים