שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משמינים ולא מאוכל: 10 סיבות נוספות לעלייה במשקל
  השמנה קשורה לא רק לאכילת יתר ולמיעוט פעילות גופנית, אלא גם לרמת הטמפרטורה בביתנו, לחומרים מזהמים בסביבה, לתרופות שאנחנו צורכים ולגיל שבו אמנו ילדה אותנו. כך טוען מחקר חדש שנערך באוניברסיטאות המובילות בארה“ב, בקנדה ובאיטליה

  "אכלו בריא יותר" ו"בצעו יותר פעילות גופנית", אלה המנטרות הקבועות של יועצי בריאות בעידן מגפת ההשמנה. אבל ייתכן שהם לא בכיוון הנכון. כך עולה ממחקר שערכו מדענים מהאוניברסיטאות המובילות בארה“ב, בקנדה ובאיטליה ופורסם בכתב העת "‭"International Journal of Obesity

   

  לטענת החוקרים, עד כה ייחסו תשומת לב מופרזת לפעילות גופנית מועטה ולאכילה מופרזת כגורמים לעלייה בהשמנה, דבר שהוביל להזנחת גורמים אחרים. לדבריהם, “שני הגורמים האלה אמנם תורמים למגפה, אבל תפקידם כשחקנים ראשיים שנוי במחלוקת ונסיבתי בהחלט". למעשה, הם טוענים, קיימות עשר סיבות נוספות להשמנה.

   

  ואכן, יותר ויותר חוקרים מאמינים שבעיית ההשמנה בעולם המערבי הרבה יותר מורכבת ממה שחשבו לפני כעשר שנים. כך למשל מאמר שפורסם במהדורה המקוונת של העיתון "טיימס" בתחילת השנה דיווח על עלייה במספר המחקרים שמראים שיש קשר הדוק בין שינה להשמנה.

   

  עשר הסיבות להשמנה

  עשרת הגורמים הנוספים להשמנה, לדברי החוקרים, הם:

   

  ‭.1פחות מדי שינה. מחקרים מראים ששינה מעטה גורמת להשמנה. חוסר שינה מתבטא ברמות נמוכות של לפטין, החלבון שאחראי לוויסות השומן בגוף, ובעלייה ברמות ההורמון גרלין, שמעודד אכילה. בנוסף, חוסר שינה מגביר רעב ותיאבון. ב-50 השנים האחרונות צנח משך השינה הממוצע מכ-9 שעות לכ-7 שעות ביממה. “חוסר שינה כרוני מוביל לסיכון מוגבר להשמנה‭,"‬ קבעו המדענים.

   

  ‭.2חומרים מזהמים. כימיקלים סינתטיים, שמצויים בעיקר בחומרי הדברה ובמוצרי פלסטיק, עלולים לחדור לגוף דרך שרשרת המזון ולפגוע בתפקוד המערכת ההורמונלית. חלק מהחומרים האלה משפיעים על ההורמונים הגבריים, מה שמוביל לרמות גבוהות יותר של שומן בגוף. "החומרים הכימיים האלה, שמזיקים לוויסות ההורמונלי, עלולים לגרום להשמנה בכמה דרכים‭,"‬ קובעים המדענים.

   

  ‭.3טמפרטורה. אנחנו מחממים או מקררים את בתינו היום הרבה יותר מאשר לפני 30 שנה. מאז 1970 הטמפרטורה הממוצעת בבתים באנגליה, למשל, עלתה

  מ-13 ל-18 מעלות. כשחם יותר, אנחנו משתמשים יותר במיזוג אוויר. במערב ארה"ב, שם שיעור ההשמנה הוא מהגבוהים בעולם, השימוש במיזוג אוויר בבתים עלה מ-‭37%‬ ל-‭70%‬ בממוצע. לדברי המדענים, שהייה בבתים ובמשרדים שהטמפרטורה בהם "נוחה" יכולה לתרום להשמנה, מכיוון שהגוף לא צריך להשתמש באנרגיה כדי לשמור על חומו או כדי לצנן את עצמו. כלומר, פחות שריפת קלוריות. "חשיפה לטמפרטורות מעל או מתחת לאזור התרמוניטרלי (5-35 מעלות) מגבירה את שריפת האנרגיה ומובילה להפחתה בשומן‭,"‬ אומרים המדענים.

   

  ‭.4הפסקת עישון. מחקרים מראים שמעשנים נוטים להיות רזים יותר מלא מעשנים, והם עולים במשקל כשהם מנסים להיגמל. ניקוטין פועל כמדכא תיאבון. בעשורים האחרונים ירד שיעור העישון באופן יציב, במקביל לעלייה בשיעור ההשמנה. מדענים אמריקאים מעריכים שבין 1978 ל-1990 הייתה הפסקת העישון אחראית לכרבע מהעלייה בהשמנה אצל גברים ולכשישית אצל נשים.

   

  ‭.5תרופות. תרופות שונות, כמו תרופות אנטי דכאוניות, תרופות לטיפול בסוכרת או יתר לחץ דם, גלולות למניעת הריון ואנטיהיסטמינים, נקשרו להשמנה. כך למשל תרופות חוסמות בטא (כמו תרופות להורדת לחץ דם) יכולות לגרום להשמנה של כ-‭1.4‬ ק"ג. מחקר על גלולות למניעת הריון הראה השמנה של כ-5 ק"ג בממוצע. "רוב התרופות האלה נכנסו לשוק בשלושת העשורים האחרונים, או שהשימוש בהן עלה בדרמטיות בתקופה הזו‭,"‬ אומרים המדענים. “העלייה הדרמטית ביותר היא בשימוש בנוגדי דיכאון.

   

  6. הזדקנות. ככל שאנחנו מזדקנים, כך עולה משקל גופנו. נשים נוטות להשמין אחרי גיל 35 ואחרי גיל המעבר בגלל שינויים הורמונליים ומטבוליים. אצל גברים ההשמנה נובעת מעלייה בשומן הבטני, שנקשר למחלות כמו סוכרת. באנגליה ובצפון אמריקה, שם שיעור ההשמנה נחשב לגבוה, האוכלוסייה היום מבוגרת יותר. "נראה שהשינויים הדמוגרפיים האלה תורמים במקצת לעלייה בשכיחות ההשמנה‭,"‬ אומרים המדענים.

   

  ‭.7‬ גיל האם. מחקרים מצאו שהסיכון להשמנה עולה עם העלייה בגיל האישה בעת הכניסה להריון. על פי מחקר בריטי, הסיכון להשמנה אצל ילדים בני 9 עלה ב-‭14.4%‬ עם כל עלייה של חמש שנים בגיל האם. אחת התיאוריות גורסת שככל שגיל היולדת גבוה יותר, עוברה מקבל פחות חלבונים שנחוצים לוויסות השומן.

   

  ‭.8‬ משקל נמוך בלידה. מחקרים מראים שמשקל נמוך בלידה וצמיחה מהירה שבאה בעקבותיו עלולים להעלות את הסיכון להשמנה. נשים שנולדו במשקל נמוך נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סוכרת הריונית, דבר שמעלה את הסיכון להשמנה אצל ילדיהן. גם תינוקות שזוכים להאכלת יתר נמצאים בסיכון להשמנה, וההשפעות עלולות להתפרס על כמה דורות. בארה"ב עלה שיעור התינוקות שנולדו במשקל נמוך ל-‭7.8%‬ בשנת ‭2002‬ - השיעור הגבוה ביותר זה 30 שנה.

   

  ‭.9‬ גנים. מחקרים מראים שמדד מסת הגוף ‭(BMI)‬ עובר בתורשה. יש ראיות שאנשים בעלי נטייה גנטית לרקמת שומן גדולה יותר מייצרים יותר שומן. ככל שה-BMI של ההורים גבוה יותר, כך גדל הסיכון של ילדיהם לסבול מהשמנה.

   

  ‭.10‬ משקל בן/בת הזוג. מחקרים מצאו שאב נשים בעלי נטייה גנטית ל-BMI גבוה יותר נוטים להתחבר בינם לבין עצמם. התופעה מוכרת בשם "זיווג תואם". מאחר ש-BMI עובר בתורשה באופן חלקי, גדל מספר הילדים שנולדים עם נטייה גנטית להשמנה. תופעת "הזיווג התואם" מעלה את ממוצע המשקל באוכלוסייה, טוענים החוקרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "משמינים ולא מאוכל: 10 סיבות נוספות לעלייה במשקל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מומלצים