שתף קטע נבחר

ברלין: האופרה בוטלה מחשש לנקמת מוסלמים

בית האופרה "דויטשה אופר" הוריד מלוח המופעים לעונה הקרובה את "אידומנאו" של מוצרט, שכוללת סצינה עם ראשיהם הכרותים של מוחמד, ישו ובודהה. שר הפנים הגרמני: החלטה מטורפת

בית האופרה המפורסם של ברלין, ה"דויטשה אופר", הודיע כי הוא מוריד מלוח ההופעות של העונה הקרובה הפקה שנויה במחלוקת של אופרה של מוצרט מחשש להתקפות מצד מוסלמים.

 

מנהלי בית האופרה אמרו שבצער רב הם נאלצים לבטל את ההפקה של האופרה "אידוֹמֶנֶאוֹ" של מוצרט, אחרי שרשויות הביטחון של ברלין הזהירו אותם מפני "סיכון בלתי ידוע" הנובע מסצינת מסויימות העוסקות באיסלם ובדתות אחרות.

 

על פי הדיווח, ההפקה אמורה הייתה לכלול סצינות בהן היו נראים על הבמה ראשיהם הערופים של בודהה, ישו הנוצרי והנביא מוחמד. כבר אחרי הבכורה שלה ב-2003, ההפקה גררה ביקורת חריפה על הסצינה השנויה במחלוקת במהלכה מציג המלך אידומנאו את ראשיהם הערופים של פוסידון, אל הים היווני, וגם של מייסדי שלוש הדתות.

 

"אנו מודעים להשלכות שהיו לפרשת הקריקטורות ואנו סבורים שיש לקחת זאת ברצינות רבה ומקווים לתמיכת הקהל", נאמר בהודעה שפירסם בית האופרה.

 

שר הפנים של גרמניה, וולפגנג שאובלה, האמון על שירותי הביטחון במדינה, גינה את ההחלטה שהתקבלה יום אחד לפני כינוס של ועידה מיוחדת בנושא האיסלאם בגרמניה. "זה מטורף. זה בלתי מתקבל על הדעת", אמר שאובלה, העושה בביקור בוושינגטון.

 

הביטול בא לאחר שבתקופה האחרונה שוררת מתיחות רבה ביחסים בין מוסלמים ונוצרים בגרמניה וברחבי העולם. הדברים שאמר לאחרונה האפיפיור הגרמני בנדיקטוס ה-16 בגנות הנביא מוחמד עוררו זעם רב גם בגרמניה, שם מתגוררת קהילה מוסלמית גדולה. האפיפיור אמנם חזר וטען שדבריו לא כוונו לפגוע אלא נועדו לעורר דיון באשר לצורך על דיאולג בין דתי, אולם מנהיגים מוסלמים עדיין דרשו ממנו התנצלות מפורשת על הפגישה ברגשותיהם.

 

פרשת האפיפיור התרחשה עוד לפני שהגלידו הפצעים מפרשת הקריקטורות של הנביא מוחמד. הסערה פרצה לאחר שעיתון דני פירסם קריקטורות שהציגו את הנביא באור פוגעני. מאות אלפי מוסלמים במזרח התיכון, באסיה ובאירופה יצאו לרחובות והפגינו. במדינות אחדות הפכו ההפגנות לאלימות לאחר שהמפגינים הציתו מבנים. כמה עשרות בני אדם נהרגו ורבים נפצעו לפני שהאש כובתה והרוחות נרגעו - עד שבא האפיפיור והצית אותה מחדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"סיכון בלתי ידוע" להתקפה. ברלין (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים