שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סליחה מבני האוטיסט

  ברצוני, ילד יקר שלי, לבקש ממך סליחה. סליחה בשם החברה כולה, החברה ששכחה, או פשוט לא יודעת איך לנהוג עם חריג ושונה. סליחה בשם הרופאים, שלא יודעים דיים על הבעיה ועל דרכי הטיפול בה. סליחה בשם המורים והמחנכים שמשתדלים, אבל השחיקה והעייפות עומדים להם לרועץ. סליחה בשם החברים והמשפחה, ש"רוצים" אבל לא עושים מספיק בשבילך... סליחה מכולנו, שלא מצליחים לפענח את חידתך

  הימים הם עשרת ימי תשובה. בהתקרב יום הכיפורים, ברצוני, בני היקר, לבקש ממך סליחה. סליחה שגורלך נחרץ ביום לידתך, סליחה שלא נולדת להיות ילד רגיל כמו כולם, סליחה שהקשר בינינו נועד להיות שונה מאשר קשר בין אם לבנה, סליחה שנולדת להיות אחר, סליחה שנולדת להיות אוטיסט.

   

  לא העליתי בדעתי, ובוודאי שלא הכינו אותי שכך יהיה. ייחלתי לילד רגיל, ילד חייכן, חמוד ומתוק, ממש כמו שיש לכולם, ילד שיכניס בי אושר וחדוות הורות. ואכן, כך נולדת: יפה , מתוק ובעיקר טהור, אך לא מושלם. בחלוף הימים התחוור לי, כי לרוע מזלך נולדת להיות אוטיסט, נולדת להיות "עול", עול לאביך, לחברים, למשפחה ולחברה כולה.

   

  אני משערת שאינך יודע שאתה מהווה "עול", שכן עבורי, על אף מגבלותיך, אתה מסה ענקית של אהבה, אתה פשוט תוכנה בלתי מפוענחת של למידה עצמית. בזכותך למדתי להכיר טוב יותר את עצמי ובזכותך אני מכירה היום את כולם מזווית קצת אחרת....

   

  דע לך, שהביטוי "אקטוף את הירח בשבילך" אינו סתם ביטוי, בין אהוב לאהובה, ביטוי זה הוא פסיק לעומת מה שאוכל לעשות למענך. אולם המציאות היא כזאת שעשייתי למענך מושפעת גם מהסובבים אותנו, המהווים חלק מעולמי. אתה ואני לא לבד בעולם, יש לך אבא שאוהב אותך, אוהב אותך מאוד, אבל אהבה אחרת משלי. לו, לאביך, קילקלת את התוכניות כולן, ומרגע ההכרה שאתה אוטיסט נטרפו הקלפים כולם. עצם נוכחותך מזכירה לו מדי יום ביומו, ומדי שעה, כי חייו השתנו בעל כורחו. הימצאותך מזכירה לו כמה חייו קשים היום, ועד כמה ימשיכו להיות קשים ושונים ממה שקיווה, עד סוף ימיו.

   

  דאגתי הרבה מופנית ליום בו נסתלק מחייך לעולם אחר

  החברים הקרובים והמשפחה מייחלים לטוב. אבל החיים והשיגרה חזקים מכל, וכל אחד עסוק בטירדותיו ובשיגרת יומו. גם החברה כולה אינה מקבלת את השונה והחריג. והתקשורת, על אף מאמציה לגייס כספים ותרומות, רק מתיימרת להציג איכפתיות וסימפטיה. הכספים אמנם משפרים במעט את איכות חייהם של החריגים, אבל כסף לא קונה או משנה דפוסי מחשבה והתייחסות שונה לחריג. "העם הנבחר" שכח איך להיות טוב מבלי לקבל תמורה. צר לי להיווכח מדי יום ביומו כיצד החברה סוגדת ליפה, לעשיר ולמוצלח.

   

  כרגע, ילדי היקר, אתה בר מזל שאתה שוהה במחיצתנו, הוריך, שיכולים להעניק לך בית חם ואוהב וגב כלכלי איתן. דאגתי הרבה מופנית ל"יום שאחרי", לעתיד, בו, כחלק מהטבע, נסתלק מחייך לעולם אחר, ואתה תיוותר פה ללא השגחתי ולא בטווח עיני הפקוחה. חששי העיקרי הוא שהחברה, שכעת אינה יכולה לספק את צרכיך הרגשיים והכלכליים, תנצל לרעה את מצבך ולא תוכל להעניק לך חיים במובן הרחב של המילה.

   

  ברצוני, ילד יקר שלי, לבקש ממך סליחה.

   

  סליחה בשם החברה כולה, החברה ששכחה, או פשוט לא יודעת איך לנהוג עם חריג ושונה.

   

  סליחה בשם הרופאים, שלא יודעים דיים על הבעיה ועל דרכי הטיפול בה.

   

  סליחה בשם המורים והמחנכים שמשתדלים, אבל השחיקה והעייפות עומדים להם לרועץ.

   

  סליחה בשם החברים והמשפחה, ש"רוצים" אבל לא עושים מספיק בשבילך...

   

  סליחה מכולנו, שלא מצליחים לפענח את חידתך עדיין.

   

  וסליחה הכי ענקית ממני, שאוהבת עד אין קץ ומקווה בשבילך שאולי בשנה הבאה העולם ישתנה, ולו במעט.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  "אקטוף את הירח בשבילך" אינו סתם ביטוי
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים