שתף קטע נבחר

הרב וייס: "לעולם לא עוד להתנתקות אנושית"

הרב הצבאי הראשי, המזוהה יותר מכל עם תוכנית ההתנתקות, מכה על חטא על השלכות הפינוי. בדברים שנשא לקראת פרישתו מצה"ל אמר: "אינני מוצא מנוח לכף רגלי. איני חדל מלשאול את עצמי - האם החורבן לא היה לשווא? האם על החורבן העכשווי יבנה השלום בעתיד? והאם בגינו תשקוט הארץ 40 שנה?"

"טובת עתיד קיומנו מחייבת את שבועת הנצח שלעולם לא עוד - לעולם לא עוד להתנתקות אנושית, לעולם לא עוד להתכנסות אנושית. ולעולם כן - לחיבורים האנושיים הציבוריים והלאומיים ומכל סוג וכמה שיותר". כך אמר אמש (ד') הרב הצבאי הראשי היוצא, תת אלוף ישראל וייס, במסיבת פרידה לרגל סיום תפקידו במכללה לפיקוד ומטה בגלילות. דבריו של הרב וייס הובאו לשידור על-ידי קובי נחשוני ברדיו "קול חי".

 

לשמיעת דבריו של הרב הצבאי הראשי, תת אלוף ישראל וייס

 

למסיבת הפרידה של הרב, המזוהה יותר מכל עם תוכנית ההתנתקות, הגיעו 200 איש ביניהם הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, אלופי צה"ל, שרים וחברי כנסת. בין הנוכחים היו גם: שר התמ"ת אלי ישי ויו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו. הרב וייס נשא את דבריו לאחר שהרמטכ"ל עזב את המקום.

  

בהמשך דבריו אמר הרב וייס: "יש בליבי ספק גדול אם לנוכח המציאות הקשה, הכואבת והמדממת שאנו חווים ביום-יום, היו חוזרים הרבנים על היתרם. כשאני מעלעל באלבום התמונות של בתי הכנסת, בתי המדרש, מוסדות החינוך, האולפנות והישיבות שהיו ואינם, ליבי שותת, עיני דומעות ואינני מוצא מנוח לכף רגלי. אינני חדל מלשאול את עצמי - האם לא היה חורבנם לשווא? האם על החורבן העכשווי יבנה השלום בעתיד? והאם בגינו תשקוט הארץ 40 שנה?"

 

גורמים בצה"ל אישרו כי הרב וייס את אמר את הדברים בנאום שנשא אתמול בטקס הפרידה, ולדבריהם, מדובר בדברים שהכין מראש. עוד ציינו כי לא הייתה כל כוונה להשמיע את הדברים דווקא לאחר צאת הרמטכ"ל מהאולם, אלא על פי לוח זמנים שנקבע מראש.

 

במהלך ההכנות להתנתקות שמר הרב וייס על נימה דיפלומטית בכל הקשור לאמירות נגד התוכנית ואף היה למוציא לפועל של המהלך הרגיש של העברת הקברים מבית העלמין בגוש קטיף לאזורים אחרים. יש לציין כי ההחלטה על סיום תפקידו של הרבצ"ר לאחר שש שנים הפתיעה רבים בצה"ל, בעיקר לאור העובדה כי שמר אמונים באופן מוחלט לפיקוד הבכיר ולא אחת נאלץ לעמוד בלחצים כבדים מצד הציבור הדתי לאומי על עמדותיו. "כעת, רקע לפני שחרורו, מרשה לעצמו הרבצ"ר לומר את אשר על ליבו", אמר ל-ynet קצין שהשתתף אמש בטקס הפרידה.

 

מההפגנות מול הבית, עד לחרמות 

הרב וייס זכה לקיתונות של בוז מצד הציבור הכתום על כך שהמשיך בתפקידו כרב הצבאי הראשי, למרות הוצאתה לפועל של תוכנית ההתנתקות, בין השאר על ידי חיילי צה"ל. עוד בתקופת ההכנות להתנתקות נערכו מול ביתו הפגנות של פעילי ימין, ובעיקר של משפחות שיקיריהם קבורים בגוש קטיף, והרב היה אחראי על הליך הוצאת העצמות וקבורתם בתוך גבולות הקו הירוק.

 

באחד המקרים קראה אחותו של סמל ראשון במילואים יהודה גרינפלד, בן 27 ממעלה מכמש, שנהרג במהלך חודש אוגוסט במלחמה בלבנון, לרב הראשי לעזוב את מסע ההלוויה של אחיה. 

 

באותה תקופה שיגר הרב הראשי לשעבר, הרב אברהם שפירא, מכתב לרב וייס, בו הוא קרא לו לפשוט את מדיו ולא לקחת חלק ביישום תוכנית ההתנתקות. שנה לאחר מכן, ולאחר שההתנתקות יצאה לפועל, הציבור הימני מסרב לשכוח לוייס את השתתפותו בעקירה.

 

לקראת ראש השנה קראו רבנים לרב וייס "לבקש סליחה ומחילה מהמתים ומשפחות הנפטרים ומכל משפחות המפונים מגוש קטיף לקראת הימים הנוראים". מאחורי המודעה עמדו אנשי "המטה העולמי להצלת העם והארץ". אנשי המטה טענו כי הרב וייס היה אחראי לחילול קברי הקדושים בגוש קטיף ולהרס בתי הכנסת.

 

הרבנים כתבו: "הרב ייזכר בתולדות עם ישראל כ'רב הצבאי הראשי של הגירוש', הוא שיתף פעולה עם פורום החווה ובני משפחת שרון בתוכנית ההתנתקות והביא לעקירת וחילול עשרות קברי הקדושים בגוש קטיף. הוא הוסיף חטא על פשע, כשביצע את העקירה עצמה בדרך של זילזול וחילול הקודש.

 

"עם ישראל לא ישכח את התמונות המזעזעות בהם נראים אנשי הרבנות הצבאית והרב הצבאי הראשי כשהם מחללים את כבוד המתים, בצורה מעוררת שאט נפש וסלידה. כל זאת מלבד שיתוף הפעולה שלהם בהריסת בתי מקדש וחילול ספרי קודש ומזוזות".

 

יו"ר "המטה העולמי להצלת העם והארץ", הרב שלום דב וולפא, אמר בתגובה לדברי הרב הצבאי: "מדובר בצעד ראשון בכיוון הנכון. אנו שמחים שהקמפיין של המטה הניב תוצאות וקוראים לרב וייס להביע סליחה ומחילה בכתב בפני כל משפחות המגורשים והנפטרים שקבריהם חוללו בגוש קטיף. רק כך יוכל הרב וייס לבוא בקהל ישראל".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ורועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הרב ישראל וייס בתקופת ההתנתקות
צילום: אביהו שפירא
בעת העברת הקברים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים