שתף קטע נבחר

התעללו מינית ו"יצאו בזול" בגלל איי.קיו נמוך

אונס, בעילת בת משפחה, מעשים מגונים ותקיפה - אלו העבירות שבהן הורשעו שני אחים בני 47 ו-44 שהתעללו באחייניתם בת ה-12 במשך שנים. בית המשפט קבע שהם יישבו בכלא תקופות קצרות של שנה וחצי עד שלוש, בשל רמתם השכלית הנמוכה, "הסדר הטיעון אינו חורג מנוסחת האיזון", קבעו

זכויות הנאשם מול זכות הקורבן: לפחות שלוש שנים נמשכה מסכת ההתעללות המינית של שני אחים בני 44 ו-47 באחייניתם בת ה-12, במהלכן נאנסה ועברה שורה של התעללויות והשפלות. למרות כל אלו, החליט היום (ג') בית המשפט המחוזי בתל-אביב החליט להקל מאוד בעונשם במסגרת עסקת טיעון, משום שהשניים הם "בעלי רמה שכלית נמוכה".

  

אחד האחים בן 47 הורשע באונס בת משפחה, במעשה מגונה בבת משפחה, בבעילת בת משפחה ובתקיפה הגורמת לחבלה של ממש וקיבל שלוש שנות מאסר בפועל וקנס בסך 10,000 שקל. על אחיו - בן 44 - שהורשע במעשים מגונים בבן משפחה, נגזרו שנה וחצי מאסר בפועל ועוד שנה על תנאי וקנס בסך 5,000 שקל.

 

הגבר בן ה-47 הודה שאנס את אחייניתו. לפני שש שנים, כשהייתה בת 12, הוביל אותה לפינה חשוכה במהלך בילוי משפחתי בחוף הים, ליטף אותה וביצע בה מעשים מגונים. כמו כן הוא הודה כי שנה מאוחר יותר בשנת 2001 הפשיט אותה ואנס אותה מספר פעמים בהזדמנויות שונות במהלך חופשה באילת. היא ניסתה למנוע ממנו להפשיט אותה, אך הוא המשיך והתעלל בה. לפני כשנתיים יידה לעברה מאוורר, ירק בפרצופה והיכה אותה, רק משום שלא היתה מוכנה בזמן כשביקש ממנה לבקר עמו בן משפחה בבית חולים.

 

השופטים: אין חריגה מנוסחת האיזון

אחיו, בן 44, הצטרף למסכת ההתעללויות לפני כשלוש שנים - כשהנערה היתה בת 15. הוא ניצל הזדמנות כאשר שהתה בחדרה במלון במהלך חופשה משפחתית, נכנס לחדר, נעל אותה אמר לה שהוא "אוהב אותה" וש"אם לא היה קרוב משפחתה, היה מתחתן עימה". הוא השכיב אותה על הספה, החל לנשק אותה ואמר לה שהוא רוצה להגיע לסיפוק, אך אז הקישו אחיה ודוד אחר שלה על הדלת והוא חדל ממעשיו. מאז אותה תקופה נהג לתת לה כסף ומתנות ואף ביקש ממנה להגיע אליו הביתה במונית שהוא שילם עבורה. כאשר הגיעה לביתו נהג ללטף אותה, לנשקה, להפשיט אותה ולהתחכך בגופה.

 

השניים הודו במעשים המיוחסים להם. מתסקיר שירות המבחן שהוגש לבית המשפט בעניינו של הנאשם הראשון, עולה שהוא "מעולם לא יצר קשר זוגי והוא נעדר כל ניסיון מיני". במהלך התסקיר שנערך לו הוא "התקשה לגלות תובנה לבעייתיות שבמעשים שלו ותיאר את התנהגותה המפתה של המתלוננת". בתסקיר שירות המבחן שנערך לנאשם השני נאמר שהוא "רווק מוגבל בהתפתחותו, וחסר ביטחון שלמד בבית ספר לחינוך מיוחד ואינו יודע קרוא וכתוב ואף העיד על עצמו כי הוא 'מפגר'".

 

השופטים ברכה אופיר-תום, מרים סוקולוב וישעיהו שנלר כתבו בגזר הדין: "אין חולק כי העבירות בהן הורשעו הנאשמים הן חמורות, מכוערות ומעוררות שאט נפש, בייחוד לנוכח העובדה שהן בוצעו לעבר קרובת משפחה רכה בשנים, שנתנה בהם אמון ובהתחשב בנזק שנגרם לה כתוצאה מכך. אלמלא הנסיבות האישיות הייחודיות שהובאו בפנינו, ראויים היו הנאשמים לעונשים חמורים פי כמה וכמה מאלו אשר הוסכמו על-ידי הצדדים במסגרת עסקת הטיעון. אולם כאמור, בהתחשב בנסיבות האישיות של הנאשמים, מצאנו כי הסדר הטיעון אינו חורג מנוסחת האיזון". 

 

מהמועצה לשלום הילד נמסר בתגובה לגזר הדין: "אם לתוקפים היה מספיק שכל כדי לתכנן ולבצע תקיפות מיניות בילדה קטנה, תוך שהם בוחרים את קרבנם בגיל צעיר ובתוך המשפחה, בהנחה שכך הדברים לא יתגלו, הם ודאי גם מספיק 'חכמים' כדי לעמוד לדין ולתת את הדין במלוא החומרה המתבקשת, מבלי שיקבלו 'פרס' על קוצר הבנתם ושכלם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים