שתף קטע נבחר

'פעמיים השגנו שלום, עם הפלסטינים הפסדנו'

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, נשא דברים בברלין עם קבלת פרס קוואדריגה על תרומתו לשלום במזרח התיכון. הוא הציג את חזונו למזרח התיכון ואמר כי ישראל מוכנה לשחרר מאות אסירים כדי לפתור את בעיית השבויים

"הסבל של העם הפלסטיני ושל העם בלבנון אינו נחוץ. ראש ממשלת ישראל הציע לפלסטינים וללבנונים לשחרר מאות אסירים - שהם יקבלו את האסירים שלהם, ושאנו נקבל את שלנו. זה לא קרה, וחבל. אפשר לפתור את הבעיה הזאת  ולהחזיר את השבויים הביתה". כך אמר אמש (יום ג') המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, לאחר שקיבל בברלין את פרס קוואדריגה על תרומתו לשלום במזרח התיכון.

 

עוד לפני נאומו שוחח פרס עם קרנית גולדווסר שהיתה בשטרסבורג שבצרפת והבטיח לה שיעלה את הנושא בעת קבלת הפרס, ובעת פגישותיו המדיניות עם אישי ממשל גרמניים העוסקים בתיווך בסוגיית החטופים.

 

"איני חושב שהמוסלמים הם אויב שלנו, איני חושב שהפלסטינים הם אויב שלנו וגם איני חושב שהנוצרים הם אויב של המוסלמים", אמר פרס בנאום. "לא מדובר במלחמה בין דתות, אלא במלחמה בין דורות. יש דור שבו הגיע הזמן להניח את הפצצות ואת האבנים בצד. השלום חיוני למשפחות של הפלסטינים, לחברה שלהם, לאימהות ולילדים. הם ישכנעו את האנשים שלהם ואנחנו נשכנע את האנשים שלנו. אין לנו ברירה. למרות שהמצב סבוך, אני מאמין שבסופו של דבר נמצא את הדרך לשלום".

 

בדבריו הוא הציג את חזונו למזרח התיכון: "ארבע פעמים ניסינו שלום. פעמיים ניצחנו - עם מצרים וירדן, ופעמיים הפסדנו -עם הפלסטינים ועם לבנון. המלחמות של הפלסטינים איתנו, והמלחמות שלהם בינם לבין עצמם אינן מובילות לשום מקום. ניסינו מלחמות, ניסינו מהלכים מדיניים, אך עדיין לא ניסינו מהלך כלכלי שיביא את השלום"

 

פרס סיפר על "עמק השלום" שהוא פועל להקמתו בין ים סוף לבין הירמוך, בשיתוף פעולה בין ישראל, ירדן והפלסטינים. "נעשה את זה עם חברות ועסקים פרטיים כי כנראה שלמדינות יש תקציב למלחמה, אך אין להן כסף כדי להעניק לעם שלהם את השפע שיכול להביא השלום.

 

"צבאות אינם יכולים לנתק תקווה, וכוח אינו מספק שפע. השלום יושג באמצעות הכלכלה. צריך קצת סבלנות והרבה תקווה. אומרים שאופטימיסט ופסימיסט מתים באותה דרך, אך חיים בדרך שונה. אני רוצה לחיות ולהיוותר אופטימיסט", סיים פרס לקול צחוקו של הקהל שהריע לו בקול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פרס. הפלסטינים לא אויבים
צילום: איי פי
מומלצים